Sunum

158 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
158
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
10
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sunum

  1. 1. Öğrenmeyi, Gelişimiİzleme veDeğerlendirme
  2. 2. O Öğretim ortamlarını temel unsurlarındanbiri olan ölçme ve değerlendirme,öğretmene öğrencilerinin gelişimini izlemeve hedeflenen başarıya ne dereceulaşıldığını tespit etme imkanı sağlar.Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme veDeğerlendirme
  3. 3. O Öğretmen ölçme ve değerlendirmegörevini öğrenme sürecinin tamamınıkapsayacak şekilde organize etmelidir.O Bu kapsam sürecinde sürekli bir şekildeöğrencilerini değerlendirmeli vedeğerlendirme sonucunda öğrenmeeksiklerini tespit edip bunların giderilmesiiçin çalışmalıdır.Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme veDeğerlendirme
  4. 4. Alt Yeterlik Alanları Temel Performans GöstergeleriÖlçme ve değerlendirme yöntemve tekniklerini belirleme.Değişik ölçme tekniklerinikullanarak öğrencininöğrenmelerini ölçme.Verileri analiz ederek yorumlama.Sonuçlara göre öğretme-öğrenmesürecin gözden geçirme.Öğretmen bu konuda gereklibilgilerini kullanarak ölçme vedeğerlendirme stratejilerin vebunlar için gerekli olan ölçmearaçlarını geliştirir, bu araçları testeder.Değerlendirme sonuçlarıöğrencinin gelişimini desteklemekdoğrultusunda ilgili kişi ve birimlerile paylaşılır.
  5. 5. Okul-Aile ve Toplum İlişkileriO Birçok bilim adamı etkili bir öğrenmeninnasıl gerçekleşeceği üzerinde birçokaraştırma yapmışlardır.O Tüm bu araştırmaların ortak noktalarındanbiri çevrenin öğrenme üzerine olanetkisinin önemsenmesidir.
  6. 6. Okul-Aile ve Toplum İlişkileriO Öğrencinin içinde yaşadığı aile, toplum,okul ve benzeri sosyal çevrelerinöğrencinin öğrenmesi üzerinde etkiliolduğu konusunda ortak görüşbelirlemişlerdir.
  7. 7. Alt Yeterlik Alanları Temel Performans GöstergeleriÇevreyi tanıma.Çevre olanaklarından yararlanma.Aile katılımı ve işbirliği sağlama.Aileyi tanıma ve ailelerle ilişkilerdetarafsızlık.Örencilerin içersine yaşadığıçevreyi tanır, öğretim plan veaktivitelerini çevresel faktörleregöre düzenler ve yürütür.Okul çevresinde yer alan her türlüsosyal çevreyle iletişim kurar veişbirliği yapar, öğrencinin, okulunve çevrenin gelişimi yönündeçalışır.

×