Sunum
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Like this? Share it with your network

Share
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
155
On Slideshare
147
From Embeds
8
Number of Embeds
1

Actions

Shares
Downloads
1
Comments
0
Likes
0

Embeds 8

http://mustafatektas10.wordpress.com 8

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Öğrenmeyi, Gelişimiİzleme veDeğerlendirme
 • 2. O Öğretim ortamlarını temel unsurlarındanbiri olan ölçme ve değerlendirme,öğretmene öğrencilerinin gelişimini izlemeve hedeflenen başarıya ne dereceulaşıldığını tespit etme imkanı sağlar.Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme veDeğerlendirme
 • 3. O Öğretmen ölçme ve değerlendirmegörevini öğrenme sürecinin tamamınıkapsayacak şekilde organize etmelidir.O Bu kapsam sürecinde sürekli bir şekildeöğrencilerini değerlendirmeli vedeğerlendirme sonucunda öğrenmeeksiklerini tespit edip bunların giderilmesiiçin çalışmalıdır.Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme veDeğerlendirme
 • 4. Alt Yeterlik Alanları Temel Performans GöstergeleriÖlçme ve değerlendirme yöntemve tekniklerini belirleme.Değişik ölçme tekniklerinikullanarak öğrencininöğrenmelerini ölçme.Verileri analiz ederek yorumlama.Sonuçlara göre öğretme-öğrenmesürecin gözden geçirme.Öğretmen bu konuda gereklibilgilerini kullanarak ölçme vedeğerlendirme stratejilerin vebunlar için gerekli olan ölçmearaçlarını geliştirir, bu araçları testeder.Değerlendirme sonuçlarıöğrencinin gelişimini desteklemekdoğrultusunda ilgili kişi ve birimlerile paylaşılır.
 • 5. Okul-Aile ve Toplum İlişkileriO Birçok bilim adamı etkili bir öğrenmeninnasıl gerçekleşeceği üzerinde birçokaraştırma yapmışlardır.O Tüm bu araştırmaların ortak noktalarındanbiri çevrenin öğrenme üzerine olanetkisinin önemsenmesidir.
 • 6. Okul-Aile ve Toplum İlişkileriO Öğrencinin içinde yaşadığı aile, toplum,okul ve benzeri sosyal çevrelerinöğrencinin öğrenmesi üzerinde etkiliolduğu konusunda ortak görüşbelirlemişlerdir.
 • 7. Alt Yeterlik Alanları Temel Performans GöstergeleriÇevreyi tanıma.Çevre olanaklarından yararlanma.Aile katılımı ve işbirliği sağlama.Aileyi tanıma ve ailelerle ilişkilerdetarafsızlık.Örencilerin içersine yaşadığıçevreyi tanır, öğretim plan veaktivitelerini çevresel faktörleregöre düzenler ve yürütür.Okul çevresinde yer alan her türlüsosyal çevreyle iletişim kurar veişbirliği yapar, öğrencinin, okulunve çevrenin gelişimi yönündeçalışır.