Your SlideShare is downloading. ×
Futur Dindicatiu Actiu
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Introducing the official SlideShare app

Stunning, full-screen experience for iPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Futur Dindicatiu Actiu

550
views

Published on

Published in: News & Politics

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
550
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Futur Imperfet d'indicatiu actiu Pàg. 81
  • 2. Característiques
    • Significat : Futur simple
    • Tema : INFECTUM
    • Formació:
      • 1a i 2a conj : Arrel- vocal- BI -desinències
      • 3a conj : Arrel- A/E -desinències
      • 4a i mixta : Arrel-i- A/E - desinències
  • 3. DESINÈNCIES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj i mixta Singular Plural - a-b o -a-bi-s -a-bi-t 1ª 2ª 3ª -a-bi-mus -a-bi-tis -a-b u -nt -e-b o -e-bi-s -e-bi-t - a -m -e-s -e-t -i- a -m -i-e-s -i-e-t -e-bi-mus -e-bi-tis -e-b u -nt -e-mus -e-tis -e-nt -i-e-mus -i-e-tis -i-e-nt 1ª 2ª 3ª
  • 4. PARADIGMES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj mixta Singular Plural am -a-bo am -a-bi-s am -a-bi-t 1ª 2ª 3ª am -a-bi-mus am -a-bi-tis am -a-bu-nt reg -a-m reg -e-s reg -e-t aud -i-a-m aud -i-e-s aud -i-e-t reg -e-mus reg -e-tis reg -e-nt aud -i-e-mus aud -i-e-tis aud -i-e-ntt 1ª 2ª 3ª
  • 5. Verb SUM Singular Plural ero eris erit 1ª 2ª 3ª erimus eritis erunt 1ª 2ª 3ª Futur Imperfet d’indicatiu
  • 6. EXERCITIA Dm, 26-II-10
    • Actualitzar quadres gramaticals verbs (pàg. 11 i última)
    • pàg. 81, 9
  • 7. EXERCITIA Correcció p. 81, 9
    • fundaré
    1. Vocabulari: cond o, -ere 3. Anàlisi: 1ª singular futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + a/e + desinència cond- a- m 2. Classificació: 3ª conjugació
  • 8. EXERCITIA Correcció p. 81, 9
    • estudiaran
    1. Vocabulari: stud eo, -ere 3. Anàlisi: 3ª plural futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + vocal + BO/BI/BU +desinència stud- e- bu- nt 2. Classificació: 2ª conjugació
  • 9. EXERCITIA Correcció p. 81, 10
    • discet
    1. Vocabulari: disc o, -ere 4. Anàlisi: 3ª sng futur imperfet indicatiu actiu 3. Formació: disc- e- t Arrel + a/e + desinència 2. Classificació: 3ª conjugació
  • 10. EXERCITIA Correcció p. 81, 10
    • laudamus
    1. Vocabulari: laud o, -are 4. Anàlisi: 1ª pl present indicatiu actiu 3. Formació: laud- a- mus Arrel + vocal + desinència 2. Classificació: 1ª conjugació
  • 11. EXERCITIA Dl, 1-II-10
    • Prova inicial futur imperfet indicatiu actiu
  • 12. PROVA INICIAL
    • Prova inicial Imperfet d’indicatiu actiu:
    • Classifica els següents verbs i forma:
    • 2ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb duco, -ere:
    • 1ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb maneo, -ere:
    • 3ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb regno, -are:
    • 2ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb venio, -ire:
    • 3ª plural Imperfet d’Indicatiu del verb sum:
    Dl 16-XI