Futur Dindicatiu Actiu
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Futur Dindicatiu Actiu

on

  • 940 views

 

Statistics

Views

Total Views
940
Views on SlideShare
936
Embed Views
4

Actions

Likes
0
Downloads
4
Comments
0

1 Embed 4

http://www.slideshare.net 4

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

Futur Dindicatiu Actiu Futur Dindicatiu Actiu Presentation Transcript

  • Futur Imperfet d'indicatiu actiu Pàg. 81
  • Característiques
    • Significat : Futur simple
    • Tema : INFECTUM
    • Formació:
      • 1a i 2a conj : Arrel- vocal- BI -desinències
      • 3a conj : Arrel- A/E -desinències
      • 4a i mixta : Arrel-i- A/E - desinències
  • DESINÈNCIES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj i mixta Singular Plural - a-b o -a-bi-s -a-bi-t 1ª 2ª 3ª -a-bi-mus -a-bi-tis -a-b u -nt -e-b o -e-bi-s -e-bi-t - a -m -e-s -e-t -i- a -m -i-e-s -i-e-t -e-bi-mus -e-bi-tis -e-b u -nt -e-mus -e-tis -e-nt -i-e-mus -i-e-tis -i-e-nt 1ª 2ª 3ª
  • PARADIGMES 1a conj 2ª conj 3ª conj 4ª conj mixta Singular Plural am -a-bo am -a-bi-s am -a-bi-t 1ª 2ª 3ª am -a-bi-mus am -a-bi-tis am -a-bu-nt reg -a-m reg -e-s reg -e-t aud -i-a-m aud -i-e-s aud -i-e-t reg -e-mus reg -e-tis reg -e-nt aud -i-e-mus aud -i-e-tis aud -i-e-ntt 1ª 2ª 3ª
  • Verb SUM Singular Plural ero eris erit 1ª 2ª 3ª erimus eritis erunt 1ª 2ª 3ª Futur Imperfet d’indicatiu
  • EXERCITIA Dm, 26-II-10
    • Actualitzar quadres gramaticals verbs (pàg. 11 i última)
    • pàg. 81, 9
  • EXERCITIA Correcció p. 81, 9
    • fundaré
    1. Vocabulari: cond o, -ere 3. Anàlisi: 1ª singular futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + a/e + desinència cond- a- m 2. Classificació: 3ª conjugació
  • EXERCITIA Correcció p. 81, 9
    • estudiaran
    1. Vocabulari: stud eo, -ere 3. Anàlisi: 3ª plural futur imperfet indicatiu actiu 4. Formació: Arrel + vocal + BO/BI/BU +desinència stud- e- bu- nt 2. Classificació: 2ª conjugació
  • EXERCITIA Correcció p. 81, 10
    • discet
    1. Vocabulari: disc o, -ere 4. Anàlisi: 3ª sng futur imperfet indicatiu actiu 3. Formació: disc- e- t Arrel + a/e + desinència 2. Classificació: 3ª conjugació
  • EXERCITIA Correcció p. 81, 10
    • laudamus
    1. Vocabulari: laud o, -are 4. Anàlisi: 1ª pl present indicatiu actiu 3. Formació: laud- a- mus Arrel + vocal + desinència 2. Classificació: 1ª conjugació
  • EXERCITIA Dl, 1-II-10
    • Prova inicial futur imperfet indicatiu actiu
  • PROVA INICIAL
    • Prova inicial Imperfet d’indicatiu actiu:
    • Classifica els següents verbs i forma:
    • 2ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb duco, -ere:
    • 1ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb maneo, -ere:
    • 3ª singular Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb regno, -are:
    • 2ª plural Imperfet d’Indicatiu Actiu del verb venio, -ire:
    • 3ª plural Imperfet d’Indicatiu del verb sum:
    Dl 16-XI