Velká data a internet věcí

3,300 views
3,189 views

Published on

Moje presentace z konference Devel.cz 2013. Najdete tu mikroúvod do problematiky Big Data a pak praktické užití v české energetice - smart grid.

Povšimněte si dvou problémů:
1) presentace byla dělána na Macku, pak konvertována do PowerPointu, tím se ztratila část fontů.
2) presentace byla dělána pro sdělení publiku a bez mého komentáře vám asi nebude dávat valný smysl. Nu, měli jste přijít na Devel :)

Published in: Technology
0 Comments
7 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,300
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
182
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
7
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Velká data a internet věcí

 1. 1. Velká data a internet věcíaneb nejvě tší změ na, které se v nejbližšídobě stihnete úč astnit. Jak ji nepropást? Patrick Zandl @tangero
 2. 2. Co jsou to velká data? Zettabyte je jednotka, která přijde na řadu po Terabyte, Petabyte a Exabyte.
 3. 3. KDE SE BEROU Základní problém: velké množství dat o velmi rozmanité struktuře živelně narůstá, což komplikue nalezení relevantních dat MNOŽSTVÍ ROZMANITOSTOBJEM DAT ŽIVELNOST RELEVANCE DNES BUDOUCNOST
 4. 4. KDE VZNIKAJÍMobilní transakce Senzorová data Internet of Things Data vznikají z části díky masovému využívání sociálních sítí, ale z větší části ze senzorů, strojů a produktů vybavených senzory, které se staly tak levné, že jsou používány stále častěji.
 5. 5. TŘI TRENDY V SW • vývoj nových datových typů • posun od dávkového k realtime zpracování • pohled do budoucnostiZdroj: září, 2011, “Understanding The Business Intelligence Growth Opportunity” Forrester report
 6. 6. ALE K ČEMU TO JE? K analýze nespojitých řad dat. K vyhledávání dosud netušných závislostí. K předcházení dosud nepředvídatelným stavům. K determinaci toho, o čem pochybujeme, že lze předvídat.
 7. 7. TŘEBA PRO DOPRAVU
 8. 8. KAŠLETE NA DOPRAVU Když doprava stojí, je to opruz. Dopravě rozumí každý, kdo má řidičák. S elektřinou bude větší mazec. Když elektřina stojí, je to smrt. Kdo rozumí elektřině?
 9. 9. ENERGETIKA VČERA t x e
 10. 10. ENERGETIKA DNES
 11. 11. A tady přichází velká data๏ predikce výroby z desítek tisíc elektráren๏ predikce spotřeby z milionů odběrných míst๏ párování poptávek a licitování o ceně๏ optimalizace výroby na spotřebu v místě๏ to vše v reálném čase nebo “fakt rychle”๏ a vůči komplexnímu energetickému trhu a OTE
 12. 12. Smart grid๏ decentralizace energetických zdrojů zlepšuje zatížení přenosových sítí, snižuje ztráty při přenosu a činí regiony odolnější proti blackoutu.๏ vyžaduje poměrně přesné predikování jak výroby, tak spotřeby na geograficky vymezeném území.
 13. 13. ENERGETIK NENÍ LEHKOMYSLNÝ ๏ fungovalo to za Křižíka, proč to měnit. ๏ proč obchodovat v reálném čase ๏ proč predikovat ๏ proč decentralizovat ๏ a vůbec, postavme si ještě jeden Temelín... ๏ ... a Blahutovice. A Tetov. ๏ Aha, oni to lidi nechtějí? To se jim zakáže!
 14. 14. Buďto se změní společnostNebo přestanem používat elektřinuNebo to chce chytrý nápad
 15. 15. JE TO I NA VÁS pokud je chytrý nápad něco, co zvládátehttp://www.doporucim.cz/mobile/DEVELPATRICK

×