Nemateriālā kultūra, Upīte

647 views
515 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
647
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
47
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Nemateriālā kultūra, Upīte

 1. 1. NEMATERIĀLĀS KULTŪRASPĀRMANTOŠANAS DARBS UPĪTĒ– 2011.gads 2008.gads
 2. 2. KŪKOVAS NOVADATRADICIONĀLĀSKULTŪRAS GADASKOLA UPĪTĒ Ligita Spridzāne 2008.gada janvāris - septembris
 3. 3. NODARBĪBAS 2008. Norisinājās deviņus mēnešus, divdesmit piecas nodarbības; Nodarbībām bija trīs sadaļas:  Tradicionāliedanči;  Tradicionālā dziedāšana;  Tradicionālā muzicēšana; Katras nodarbības vadīšanai tika pieaicināti tautas muzikanti, teicēji un danču zinātāji.
 4. 4. DALĪBNIEKI 2008. Tika piesaistīti visu paaudžu dalībnieki, sākot no piecu gadu vecumam līdz 80 gadu vecumam, Nodarbības apmeklēja no 9 līdz 52 dalībnieki, Lielākā daļa bija bērni un jaunieši no Upītes pamatskolas, Rekavas vidusskolas, Briežuciema pamatskolas.
 5. 5. PIEREDZES APMAIŅA 2008. Tradicionālajā dziedāšanā:  Upītes etnogrāfiskais ansamblis,  Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis,  Rekavas etnogrāfiskais ansamblis,  Medņevas etnogrāfiskais ansamblis,  Folkloras kopa “Rekavas dzintars”,  Ligita Spridzāne,  Ontons Slišāns
 6. 6. PIEREDZES APMAIŅA 2008. Tradicionālie danči:  Upītes jauniešu folkloras kopa “Upīte”, Andris Slišāns  Upītes bērnu folkloras kopa, Irēna Slišāne  Rekavas skolēnu folkloras kopa, Daina Pužule  LU deju kopa “Dandari”, Dace Circene  Rasma Igaune,  Marija Supe
 7. 7. PIEREDZES APMAIŅA 2008. Tradicionālā muzicēšana:  Zintis Krakops, (akardeons),  Andrejs Rancāns, (Vijole),  Gunārs Igaunis, (akardeons, ermoņikas),  Rolands Zelčs, (akardeons),  Marija Supe, (cītars),  Andris Spridzāns, (mutes ermoņikas, bungas),  Vilis Cibulis, (ermoņikas),  Guntis Priedeslaipa, (ģitāra),  Arnis Slobožaņins, (mutes ermoņikas),  Medņevas kapella.
 8. 8. IEGUVUMI 2008. Bērnu un jauniešu repertuārā ir ienākušas jaunas dziesmas un dejas, Vairāki projekta dalībnieki iestājās mūzikas skolā, Upītes bērnu folkloras kopas vecākie dalībnieki iestājās Upītes jauniešu folkloras kopā, Briežuciema pagastā izveidojās jauna bērnu un jauniešu folkloras kopa, Projekta dalībnieki jauktā sastāvā ir uzstājušies Balvos, Viļakā, Alūksnē, Kubulos, Upītē, Visas nodarbības tika filmētas un fotografētas.
 9. 9. SECINĀJUMI 2008. Projekta mērķis tika sasniegts pilnībā, Šim projektam bija turpinājums: „Tradicionālās kultūras pārmantošana Upītē: Upītes puses tautasdanču, vakarēšanas dziesmu, aušanas, masku gatavošanas un Ziemassvētku čigānos iešanas meistardarbnīcas”
 10. 10. Noslēguma pasākuma dalībnieku gājiens 2008.
 11. 11. Tradicionālās kultūraspārmantošana Upītē: Upītespuses tautasdanču,vakarēšanas dziesmu, aušanas,masku gatavošanas unZiemassvētku čigānos iešanas Ligita Spridzānemeistardarbnīcas 2010.gada janvāris 2009.gada septembris-
 12. 12. NODARBĪBAS 2009.-2010. Nodarbībām bija trīs sadaļas  Tradicionālie danči  Aušana un vakarēšanas dziesmu dziedāšana  Masku gatavošana un čigānos iešana Nodarbību vadīšanā tika piesaistīti cilvēki, kas prasmes ir pārmantojuši no paaudzes paaudzē.
 13. 13. DALĪBNIEKI 2009.-2010. Projektā piedalījās visu paaudžu cilvēki. Sākot no maziem bērniem beidzot ar veciem ļaudīm. Lielākā interese tika izrādīta dančiem un aušanai.
 14. 14. TRADICIONĀLIE UPĪTES PUSES DANČI 2009.-2010. Dančus pasniedza Andris Slišāns un Marija Supe. Viena no nodarbībām tika rīkota izbraukumā Briežuciemā. Tika izdancoti danči, kas nāk no Upītes puses.
 15. 15. AUŠANA UN VAKARĒŠANAS DZIESMAS 2009.-2010. Dalībnieki lielākoties meitas, bet bija arī daži puiši. Nodarbības pasniedza Iveta Gabrāne un Ligita Spridzāne. Katrs dalībnieks uzauda vismaz vienu lupatu deķi. Iemācījās tās dziesmas dziedāt, ko parasti sanākot vakarēšanā pie audekla vai cita darba viegli dungot un līdz dziedāt. Iemācījās čigānos iešanas dziesmas
 16. 16. MASKU GATAVOŠANA UN ČIGĀNOS IEŠANA 2009.-2010. Dalībnieki bija gan lieli, gan mazi. Nodarbības pasniedza Irēna Slišāne un Andris Slišāns Katrs uztaisīja sev čigānu masku Pēc Ziemassvētkiem čigāni izstaigāja visu Upītes ciemu.
 17. 17. IEGUVUMI 2009.-2010. Tika iesaistīti jauni dalībnieki tradicionālās kultūras kopšanā. Aust gribētāji iemācījās uzmest un aust deķus. Tika apgūtas vakarēšanas un čigānos iešanas dziesmas. Iemācījāmies gatavot maskas un atcerējāmies cik jautri ir iet čigānos. Ar deķiem piedalījāmies blakus novadā izstādē Ciešāka sadarbība izveidojās ar Briežuciema jauniešu folkloras kopu “Soldanī”
 18. 18. 2010.GADS – BIEDRĪBAS DIBINĀŠANA Sapratām, lai piesaisitītu lielāku projektu naudu ir nepieciešama biedrība, tāpēc martā kopā ar Upītes jauniešu folkloras kopas dalībniekiem nodibinājām biedrību “Upītes jauniešu folkloras kopa”; Turpmākos projektus un ar tiem saistītos pasākumus organizējam kā biedrība. Biedrību dibinot ieguvumi:  Esam kļuvuši neatkarīgi, patstāvīgi;  Piedaloties projektu konkursos, biedrībām ir lielāka atbalsta intensitāte, līdz ar to nepieciešams mazāks pašu līdzfinansējums
 19. 19. FOLKLORAS SVĒTKI UPĪTĒ 2010.GADĀ 2010.gada 26.martā tika sarīkoti Kūkovas folkloras novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Upītē, novada sarīkojums pirms starptautiskā bērnu un jauniešu folkloras festivāla “Pulkā eimu, pulkā teku”, kurā piedalījās kopas no Viļakas, Baltinavas, Ludzas, Ciblas, Rēzeknes un Viļānu novadiem.
 20. 20. FOLKLORAS SVĒTKI UPĪTĒ 2010.GADĀ 2010.gada 21.augustā tika realizēt VKKF atbalstītais projekts “Ziemeļlatgales Rudins bolsi Upītē”, kas izvērtās kā grandioza Viļakas un Baltinavas novada etnogrāfisko ansambļu un folkloras kopu sadziedāšanās, izceļot vokālo daudzbalsību ar augšējo pavadbalsi jeb pusbolsu.
 21. 21. ŠOGAD 2011.GADĀ Realizējot LEADER programmas atbalstīto projektu – “Ziemeļlatgales tautastērpu izgatavošana” tikām pie 10 meitu un 10 puišu tērpeim. 22.jūnijā ielīgojot vasaras saulgriežus pirmo reiz tos demonstrējām.
 22. 22. ŠOGAD 2011.GADĀ Sadarbībā ar Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centru, realizējām projektu “Linu dvieļu aušana”, kura ietvaros katru marta sestdienu notika aušanas meistardarbnīcas Upītes TN.
 23. 23. ŠOGAD 2011.GADĀ 25.martā – Māras dienā, realizējām VKKF atbalstīto projektu – Kūkovas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Upītē. Tas bija Kūkovas folkloras novada atlases pasākums starptautiskajam bērnu un jauniešu folkloras festivālam “Pulkā eimu, pulkā teku”, piedalījās folkloras kopas no Viļakas novada, Balvu novada, Ciblas novada un Rēzeknes.
 24. 24. ŠOGAD 2011.GADĀ Realizējām LEADER programmas atbalstīto projektu “Sanitārā mezgla izveide pasākumu apmeklētājiem”. Jūlijā un augustā projekta ietvaros Upītes TN izbūvējām ūdensvadu, kanalizāciju un tualetes.
 25. 25. ŠOGAD 2011.GADĀ 17.septembrī realizējām VKKF atbalstīto projektu “Meilys aiļu i dzīsmu festivals “Upītes Uobeļduorzs””. Šim festivālam šogad nosvinējām 10 gadu jubileju, droši apgalvojot, ka šis ir vecākais Latgaliešu festivāls pasaulē, kur vienkopus sabrauc gan populāri, gan ne tik populāri – dzejnieki un dažādu stilu mūziķi, savus darbus izpildot Latgaliešu valodā.
 26. 26. NOBEIGUMS Prieks par kopā būšanu un izdarīto darbu. Ar Upītes puses un Ziemeļlatgales danču repertuāru tiekam aicināti gan uzstāties, gan apmācīt, gan izklaidēt publiku dažādās vietās Viļakas novadā un ārpus tā. Ar austajiem deķiem audējas piedalījušās izstādēs gan Viļakas, gan Balvu novados. Aušanas nodarbības notiek joprojām, jo no septembra Upītes TN ir aušanas pulciņš ar piecām stellēm (stuovīm). Ar šīm darbībām tiek veicināta nemateriālās kultūras pārmantojamība Ziemeļlatgalē. Tiek plānoti jauni projekti, ko realizēsim nākošgad.

×