Chapter3

512 views
454 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
512
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Chapter3

  1. 1. Group members: <ul><li>SARAN SOTHARIN CHHOURN KEO </li></ul><ul><li>PREAP CHAN KOSSAMA </li></ul><ul><li>LUK CHANPONLEU </li></ul><ul><li>SENG PISETH </li></ul><ul><li>SET CHAMRONG THA PINA </li></ul><ul><li>KAO SOKLY MEAN VIRAK </li></ul><ul><li>SOM RORTANA SOU CHETRA </li></ul><ul><li>THEARA NUCH THEARO </li></ul><ul><li>IENG VICHHEKA </li></ul>
  2. 2. Chapter 9:
  3. 3. Contents <ul><li>Listening to the conversations </li></ul><ul><li>Recalling Main Idea </li></ul><ul><li>Focused Listening and Speaking </li></ul><ul><li>Listening and Speaking in the Real World </li></ul>
  4. 4. <ul><li>Listening to the Conversations </li></ul><ul><li>Before you listen </li></ul><ul><li>1) Prelistening Questions: </li></ul><ul><li>The supermarket in the picture has an “express line”. What do You think this means? </li></ul><ul><li>There is an older couple at the front of the line. What are they buying? What mistake do they make? </li></ul>
  5. 5. 2) Vocabulary Preview <ul><li>Groceries: food in packets, tins or bottles. </li></ul><ul><li>Pound: a standard measure of weight (1pound=o.45kilograms) </li></ul><ul><li>Produce: things that have been produced. </li></ul><ul><li>Aisle: a passage between rows of seats or shelves. </li></ul><ul><li>Gallon: a unit of measure for liquids (1gallon=3.5litres) </li></ul><ul><li>In line: to queue as a line waiting for something. </li></ul><ul><li>Take checks: to take CHEQUE. </li></ul>
  6. 6. Complete the sentence with the words <ul><li>Strawberries are cheap now. They cost $1.29 a pound . </li></ul><ul><li>We have a big family. We buy a gallon of milk every week. </li></ul><ul><li>You can pay with cash or credit card, but this market doesn’t take checks . </li></ul><ul><li>I hate frozen or canned vegetables and fruits. I only eat fresh groceries . </li></ul>
  7. 7. <ul><li>I just spent $90.00 on produce . Last week I spent $85.00. Food is really expensive here! </li></ul><ul><li>A : Excuse me, where is the bread? </li></ul><ul><li>B : It’s in aisle 4. </li></ul><ul><li>The market was really crowded. I had to wait in line for fifteen minutes to pay. </li></ul>
  8. 8. 3) Listen for Main Idea <ul><li>What are Mr. and Mrs. Nutley discussing? </li></ul><ul><li>Why is Mr. Nutley buying so much food? </li></ul><ul><li>How much did the strawberries cost? </li></ul><ul><li>What did Mr. Nutley forget? </li></ul><ul><li>Why did Mrs. Nutley say “More ice cream?” </li></ul><ul><li>Why can’t the Nutleys use the express line? </li></ul>
  9. 9. 4)Listening for Stressed Words <ul><li>Mr.N : Well, dear, I got a few things that aren’t on the grocery list. </li></ul><ul><li>Mrs.N : I can see that ! You’re not shopping for an army , you know. </li></ul><ul><li>Mr.N : You know I always do this when I am hungry. </li></ul><ul><li>Mrs.N : Well, let’s see what you have here. </li></ul><ul><li>Mr.N : Some nice, fresh strawberries for only $1.19 a pound. </li></ul><ul><li>Mrs.N : Well, that’s fine. They always have nice produce here. But why do you have </li></ul><ul><li>all these cookies . </li></ul><ul><li>Mr.N : I don’t know. Don’t you like them? </li></ul>
  10. 10. <ul><li>Mrs.N : Oh, I suppose. I hope you have a box of soap </li></ul><ul><li>here. </li></ul><ul><li>Mr.N : Oops, I forgot . Where’s the soap in this </li></ul><ul><li>market? </li></ul><ul><li>Mrs.N : Aisle 3. </li></ul><ul><li>Mr.N : I’ll go get it. </li></ul><ul><li>Mrs.N : Wait - this steak you got looks really </li></ul><ul><li>expensive ! </li></ul><ul><li>Mr. N : Well, it isn’t . It’s on sale for just $3.99 a pound. </li></ul><ul><li>Mrs.N : And what’s this? More Ice </li></ul><ul><li>cream? We already have a gallon at home. </li></ul><ul><li>Go put it back . Meanwhile, I get in line . </li></ul><ul><li>Cashier : I’m sorry , ma’am; this is the express </li></ul><ul><li>line. You have too many groceries, </li></ul><ul><li>and we don’t take checks here. </li></ul>
  11. 11. 5) Long and reduced form <ul><li>Let’s see what you have here. </li></ul><ul><li>-> Let’s see whatcha have here. </li></ul><ul><li>Why do you have all these cookies? </li></ul><ul><li>-> why d’ya have all these cookies? </li></ul><ul><li>I don’t know . </li></ul><ul><li>-> I dunno . </li></ul><ul><li>Don’t you like them ? </li></ul><ul><li>-> Doncha like ’em ? </li></ul>
  12. 12. 6) Listening for reduction <ul><li>Customer : waiter? </li></ul><ul><li>Waiter : yes, sir. Do you know what you want? </li></ul><ul><li>Customer : Do you have the spaghetti with mushroom sauce tonight? </li></ul><ul><li>Waiter : Yes, we do. </li></ul><ul><li>Customer : Well, are the mushroom fresh or canned? </li></ul><ul><li>Waiter : We get lots of mushroom from </li></ul><ul><li>the produce market every day. </li></ul>
  13. 13. <ul><li>Customer : Great, I’ll have that. </li></ul><ul><li>Waiter : what kind of wine do you want </li></ul><ul><li>with that? </li></ul><ul><li>Customer : I don’t know. Why don’t you recommend something? </li></ul><ul><li>Waiter : Our California wines are </li></ul><ul><li>excellent. </li></ul>
  14. 14. <ul><li>After you listen </li></ul><ul><ul><li>7) Vocabulary Review: </li></ul></ul><ul><li>Who shops for groceries in your family? How often? </li></ul><ul><li>What kinds of produce do you buy every week? </li></ul><ul><li>How much does a gallon of gasoline cost right now in your country? Recently has the price gone up, gone down, or stayed the same? </li></ul>
  15. 15. <ul><li>4. Which of the following places usually take checks : restaurants, supermarkets, department stores, car dealers, or movie theaters? </li></ul><ul><li>5. When you fly in airplane, do you prefer to sit by the window or by the aisle ? </li></ul><ul><li>6. How many pounds do you weigh, approximately? </li></ul><ul><li>7. Do you get angry when you have to stand in line ? </li></ul>
  16. 16. Pronunciation: teens or tens? <ul><li>Distinguishing between teens and tens: </li></ul><ul><li>We waited in line for 30 minutes. </li></ul><ul><li>My sister is 14 years old. </li></ul><ul><li>We’ve lived in this city for 15 years. </li></ul><ul><li>Sixty people came to the party. </li></ul><ul><li>The groceries cost seventy dollars. </li></ul><ul><li>There are 18 students in the class. </li></ul><ul><li>I live 90 miles from my parents. </li></ul>
  17. 17. 9) Listening for teens and tens <ul><li>This turkey weigh 14 pounds. </li></ul><ul><li>The markets is open until 10:30 . </li></ul><ul><li>We spent $40 0n groceries yesterday. </li></ul><ul><li>This milk is good until November 13 th . </li></ul><ul><li>Those peaches cost $1.90 a pound. </li></ul><ul><li>Everything in this is about 15 percent cheaper today. </li></ul><ul><li>My daughter is getting married. I need 30 bottles of champagne. </li></ul><ul><li>Please hurry up. The store will close in 15 minutes. </li></ul><ul><li>By using this coupon, you can save 70 cents on this ice cream. </li></ul><ul><li>Canned vegetables are in aisle 19 . </li></ul>
  18. 18. II. Recalling Main Idea <ul><li>Before you listen </li></ul><ul><li>1) Prelistening Questions: </li></ul><ul><li>Talk about the cartoon. What does the man see in his refrigerator? Is this man a “healthy” eater? </li></ul><ul><li>Do you eat like this man? For example, do you like ”junk food”? What is your favorite type? </li></ul><ul><li>Do you ever eat canned or frozen food? </li></ul><ul><li>Have you ever lost weight? How did you do it? </li></ul>
  19. 19. 2) Vocabulary Preview <ul><li>Angela weigh 160 pounds. The doctor says she is overweight . </li></ul><ul><li>= (D) too fat </li></ul><ul><li>After Christmas I’m going to go on a diet because I ate too much during the holiday. </li></ul><ul><li>= (F) to start a grogram for losing weight </li></ul><ul><li>If I don’t exercise, I gain weight . </li></ul><ul><li>= (A) to get fatter </li></ul><ul><li>If you want to lose weight, you should stay away from fattening foods like ice cream. </li></ul><ul><li>= (B) avoid; not eat </li></ul>
  20. 20. <ul><li>5. A piece of bread has about 75 calories . </li></ul><ul><li>= (H) unit for measuring the energy value of food. </li></ul><ul><li>Fresh food is healthier than prepackaged food. </li></ul><ul><li>= (G) canned or frozen food. </li></ul><ul><li>Diet pills are very dangerous. </li></ul><ul><li>= (E) medicine that helps people lose weight. </li></ul><ul><li>Marta lost ten pounds in a week on a crash diet , but she gained it all back. </li></ul><ul><li>= (c) a diet where you lose weight very fast because you only eat one type of food </li></ul>
  21. 21. <ul><li>Listening for the Main Idea. </li></ul><ul><li>As you listen, answer this question: </li></ul><ul><li>what’s the best way to lose weight? </li></ul>
  22. 22. <ul><li>Take notes on the dos and don’ts: </li></ul>Eat high fat foods Be Patient Do crash diet Do exercise regularly Eat fast foods Change your eating habit Take diet pills Lose weight slowly Don’ts Dos
  23. 23. After you listen <ul><li>5) Summarizing Main Ideas. </li></ul><ul><li>Question: Do you have other way to lose your weight? Tell the class, how well they worked. </li></ul><ul><li>Vocabulary Review. </li></ul><ul><li>1. When do you eat too much? Do you go on a diet afterward? </li></ul><ul><li>2. Many people are over weight, but do you know anybody who is underweight? What can this person do to gain weight ? </li></ul>
  24. 24. <ul><li>3. Are there any prepackaged foods that you buy regularly? </li></ul><ul><li>Some people try to lose weight by counting calories . Have you ever done that? </li></ul><ul><li>Have you ever tried diet pills or a crash diet ? Did they work? </li></ul><ul><li>If you want to lose weight, which food should you stay away from ? </li></ul>
  25. 25. III. Focused listening and speaking <ul><li>Getting Meaning from Context </li></ul><ul><li>Prelistening Questions. </li></ul><ul><li>1. What kind of food does each place serve? </li></ul><ul><li>2. Who serves the food in each place? </li></ul><ul><li>3. Which one is the most expensive? The cheapest? </li></ul><ul><li>4. When would you choose to eat in each kind of place? </li></ul><ul><li>5. Which of these eating places have you tried? </li></ul><ul><li>6. What other types of eating places are there? </li></ul>
  26. 26. 2) Using context clues. <ul><li>Conversation 1 : C. Nice restaurant </li></ul><ul><li>Conversation 2 : B. Diner </li></ul><ul><li>Conversation 3 : A. Cafeteria </li></ul><ul><li>Conversation 4 : C. Fast-food place </li></ul>
  27. 27. Using language <ul><li>Ordering in a Restaurant. </li></ul><ul><li>Role-play: using the model conversation on page 50, role-play a conversation. One of you is the server (waiter). The other is a customer. </li></ul><ul><li>(Model conversation from my group) </li></ul>
  28. 28. IV. Listening and speaking in the Real World <ul><li>Vocabulary preview: </li></ul><ul><li>Ingredients : any of foods that are combined to make a particular dish. </li></ul><ul><li>Serve : to work for somebody. </li></ul><ul><li>Beat : to hit something or somebody repeatedly. </li></ul><ul><li>Melt : to become or make something liquid through heating. </li></ul><ul><li>Dip : to put or lower something into a liquid. </li></ul><ul><li>Fry : to cook something in very hot fat or oil. </li></ul>
  29. 29. 2) Taking Notes on a Recipe <ul><li>Ingredient: two eggs, one cup of milk, one-half tea spoon of salt, a table spoon of butter. </li></ul><ul><li>Steps: 1. Beat the eggs, milk, and salt with </li></ul><ul><li>a folk until they’re well mixed. </li></ul><ul><li>2. Melt the butter in a frying pan. </li></ul><ul><li>3. Dip eight slices of bread in to the egg mixture. </li></ul><ul><li>4. Fry the bread until they’re golden brown. </li></ul><ul><li>5. Serve them on a warm plate with </li></ul><ul><li>butter and syrup or jam. </li></ul>
  30. 30. 3) Sharing Recipes. <ul><li>Fried water convolvulus </li></ul><ul><li>Ingredients (for 5 people) : 3 grams of pork, one half tea spoon of salt, one tea spoon of sugar, one tea spoon of fish sauce, leak, oil. </li></ul><ul><li>How to make it: First, when the oil’s hot, put the garlic in the pan until it’s golden brown. Then, put the pork until they’re well cooked. </li></ul><ul><li>After that, put the salt, sugar, fish sauce until they’re mixed. Finally, put the water convolvulus and wait for about 2 minutes. Now, it’s already for you. </li></ul>
  31. 31. Discussing Regional Foods <ul><li>Prelistening Question </li></ul><ul><li>Look at the map of North America. Tell what you know about the states and cities on the map. Think about the geography, the people, and the weather in each place, and imagine which foods might be popular there. </li></ul><ul><li>In other countries, are certain regions famous for special kinds of food? Give example? </li></ul><ul><li>Which kinds of “foreign” food have you tasted? What is your favorite? </li></ul>
  32. 32. 5) Regional foods <ul><li>1. Write it on the map in the place where it is popular. </li></ul><ul><li>Vancouver : Chinese food </li></ul><ul><li>WISCONSIN : Cheese </li></ul><ul><li>Napa and Sonoma : Wine </li></ul><ul><li>San Francisco : Chinese and Japanese food </li></ul><ul><li>Chicago : Steak </li></ul><ul><li>Montreal : French food </li></ul><ul><li>MAINE : Seafood </li></ul><ul><li>GEORGIA : Fried chicken </li></ul><ul><li>Florida : Oranges </li></ul><ul><li>Texas : Mexican food </li></ul>
  33. 33. 2. Discuss these questions <ul><li>Have you any of the cities or states mentioned by Paula? Did you eat any of the foods menti0ned? </li></ul><ul><li>Which of the foods that Paula mentioned would you like to try? </li></ul><ul><li>Do you like American fast food? </li></ul><ul><li>What is the difference between “healthy” and “unhealthy” food? Do you think low-fat or nonfat can be delicious? </li></ul>
  34. 34. <ul><li>Thank you for your participation. </li></ul><ul><li>(Questions…) </li></ul><ul><li>Good luck! </li></ul>

×