• Save
грип
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

грип

on

 • 2,073 views

 

Statistics

Views

Total Views
2,073
Views on SlideShare
2,070
Embed Views
3

Actions

Likes
2
Downloads
1
Comments
0

1 Embed 3

http://moodle.sammi.uz 3

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

грип грип Presentation Transcript

 • Буковинський державний медичний університет Кафедра інфекційних хвороб та епідеміології ГРИП Завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології д.мед.н. В.Д. Москалюк
 • Гострі респіраторні хвороби (ГРХ) - це велика група вірусних і бактерійних інфекцій дихальних шляхів, які супроводжуються гарячкою, інтоксикацією і катаральними явищами. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) - це велика група вірусних інфекцій дихальних шляхів, які супроводжуються гарячкою, інтоксикацією і катаральними явищами.
 • Етіологічним чинником ГРХ можуть бути понад 200 різних вірусів, представників 4 родин РНК- і 2 родин ДНК, а також деякі інші мікроорганізми (мікоплазми, стафілококи, хламідії тощо). За етіологією можна виділити 5 основних нозологічних форм: грип, парагрип, респіраторно-синцитіальна інфекція, риновірусна інфекція, аденовірусна інфекція.
 • Грип ( gr ірр e , і nflu е nza ) – гостра антропонозна вірусна хвороба з крапельним механізмом передачі збудника, епідемічним і пандемічним розповсюдженням характеризується ураженням дихальних шляхів, проявляється вираженою інтоксикацією, гарячкою і помірними катаральними явищами.
 • ЕТІОЛОГІЯ Віруси грипу – пневмотропні віруси, розміром 80-100 нм, складаються із зігнутих ниток РНК, покритих білковою оболонкою. Залежно від антигенної будови РНК, розрізняють три типи вірусу грипу, які умовно позначають буквами А, В і С. Вони не зумовлюють виникнення перехресного імунітету. До складу білкової оболонки входять два дуже важливі антигени: - гемаглютинін (Н) - нейрамінідаза ( N ) Обидва змінюються при взаємодії з імунним організмом. Часткова зміна гемаглютиніну і нейрамінідази (антигенний дрейф) призводить до виникнення варіантів вірусу, які зумовлюють нову епідемію. Радикальні зміни (шифт) гемаглютиніну і нейрамінідази, які відбуваються внаслідок мутації, призводять до пандемічного поширення інфекції.
 • ЕТІОЛОГІЯ Віруси грипу нестійкі у зовнішньому середовищі; Краще переносять низькі температури; Швидко гинуть при нагріванні і кип ' ятінні; Високочутливі до ультрафіолетових променів; Високочутливі до дії звичайних дезінфікуючих розчинів.
 • Формула вірусу грипу має складові частини, що краще проілюструвати на конкретному прикладі: А/Сінгапур/1/57/Н1 N 2 - відповідно тип, місце ізоляції, номер ізоляти, рік ізоляції, різновид гемаглютиніну й нейрамінідази.
 • ВІРУС ГРИПУ
 • Епідеміологія Основним джерелом інфекції є людина : 1) здорова особа в кінці інкубаційного періоду; 2) хворий протягом усього періоду захворювання - в середньому 5-7 діб; 3) реконвалесцент - доведено, що в окремих осіб вірус може зберігатися до 14-15 діб. Додатковим джерелом інфекції можуть бути: тварини і птахи : 1) з домашніх - свині, коні, качки, кури 2) з диких - переважно водоплавні птахи. Механізм зараження – повітряно-краплинний.
 • Тривалість імунітету залежить від типу вірусу. Після грипу, спричиненого вірусом типу А, імунітет зберігається не більше 2 років , типу В - до 3-4 років , а після типу С - протягом усього життя. Зараз дискутується питання про можливість існування інапарантної форми грипу та її значення в поширенні збудника. Сучасна література наводить багато повідомлень про виділення збудника грипу в здорових людей, а ще зовсім недавно так зване здорове вірусоносійство рішуче заперечувалось.
 • Патогенез Осідання вірусів на слизовій оболонці дихальних шляхів Проникнення вірусів у клітини епітелію дихальних шляхів Реплікація вірусів у клітинах, “ урожай вірусу " Вірусемія, токсемія Катаральний синдром Руйнування клітин, заражених вірусом Стимуляція гуморального імунітету Імунодепресія, алергія Судинні ураження Нейротропна дія Стимуляція неспециф. факторів Вторинна депресія Порушення в органах Ускладнення ПАТОГЕНЕЗ
 • Класифікація грипу ТИПОВИЙ АТИПОВИЙ (токсикоз, катаральні явища) афебрильна акатаральна блискавична УСКЛАДНЕНИЙ НЕУСКЛАДНЕНИЙ Бронхіт, бронхіоліт пневмонія, гайморит фронтит, тонзиліт, отит, міокардит, флебіт менінгоенцефаліт пієлоцистит, тромбофлебіт
 • КЛІНІКА Інкубаційний період – від декількох годин до 2 діб; Початок – раптовий; Озноб; Швидко наростає головний біль (у ділянці лоба, надбрівних дуг, рідше скронях, з переходом на очні яблука; Підвищення температури тіла; Біль і ломота у м ' язах, великих суглобах і попереково-крижовій ділянці; Відчуття жару та рясне потіння; Наростає слабкість; Дратує яскраве світло, шум; Втрачається нюх; Хворий кволий, сонливий, інколи збуджений; Запаморочення, порушення свідомості, марення, судоми;
 • КЛІНІКА Закладений ніс, дере в горлі, чхання; Сухий кашель, що супроводжується дряпанням і болем за грудиною; Осиплість голосу; Відчуття стиснення у грудній клітці, легка задишка; Трапляються носові кровотечі; На 2-3-й день кашель стає вологим і турбує рідше; У 30 % хворих – напади трахеїту: - хворий кашляє лежачи, дальше – сидячи; - ціаноз та набряк обличчя; - очі " наливаються " кров ' ю і сльозяться; - з носа виділяється невелика кількість рідкого слизу;
 • КЛІНІКА - відчуття задухи; - хворий відкашлює невелику кількість рідкого мокротиння, кашель припиняється. Огляд: - гіперемія і одутлість обличчя; - блиск очей, кон ' юнктивіт, сльозотеча; - на губах і ніздрях часто герпетичні висипання; - шкіра волога, вкривається краплями поту; - слизова оболонка носа набрякла; - язик покритий білим або сірим нальотом. - у більшості хворих частота пульсу відповідає температурі;
 • КЛІНІКА - приблизно у 30 % - відносна брадикардія; - АТ має тенденцію до зниження; - тони серця ослаблені; - систолічний шум; - границя серцевої тупості зміщується вліво; - у легенях часто жорстке або ослаблене везикулярне дихання; - розсіяні сухі хрипи; - на рентгенограмі – тіні за рахунок ущільнення судин і бронхів. Температура знижується критично або коротким лізисом.
 • Особливості перебігу грипу У дітей перших років перебігає тяжче: - домінує тяжкий нейротоксикоз (сплутана свідомість, марення, менінгеальні симптоми); - часто пневмонія, отит, пієлонефрит; - астматичний компонент; - грипозний круп, перебігає бурхливо (стридорне дихання, задишка, збудження, ціаноз, частий і м ' який пульс). У осіб похилого і старечого віку: - тяжка пневмонія; - загострення ішемічної хвороби серця; - декомпенсація серцево-судинної системи.
 • Особливості діагностики 1. Зв’ язок з епідемією; 2. Висока контагіозність; 3. Короткий інкубаційний період; 4. Раптовий початок; 5. Максимальні прояви хвороби в перші години захворювання; 6. Наявність двох провідних синдромів -токсикозу та катаральних явищ, причому першим виникає токсикоз; 7. Зерниста енантема на м ’ якому піднебінні; 8. Короткочасна гарячка – 3-5 діб.
 • ДІАГНОСТИКА Змиви і мазки із слизової задньої стінки глотки, носа, мазки з кон ' юнктиви; Із метою швидкої діагностики грипу використовують метод імунофлюоресценції; Більш ефективна серологічна діагностика грипу, яка заснована на виявленні в сироватці крові приросту антитіл до вірусу (РНГА, РЗК, РГГА, РН); Високочутливим і дуже перспективним є імуноферментний метод; Вірусологічний метод.
 • ДИФЕРЕНЦІЙНИЙ ДІАГНОЗ ГРЗ Ангіна Орнітоз Кір Ентеровірусна хвороба Черевний тиф Вірусний гепатит Висипний тиф Лептоспіроз
 • ЗАГАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО ЛІКУВАННЯ Приступаючи до лікування хворих на грип та інші ГРВІ, лікар повинен дотримуватись таких настанов: Хворому треба запропонувати ліжковий режим. Задовільний вигляд і добре загальне самопочуття на початку хвороби не завжди відповідають тяжкості хвороби. Порушення ліжкового режиму може різко загострити інфекційний процес, погіршити перебіг хвороби, а також сприяти "розсіюванню" вірусів. Повноцінне, багате на вітаміни харчування і тепле пиття сприяє успішному лікуванню. Їжа повинна бути такою, що легко засвоюється, з великою кількістю овочів і фруктів. Необхідно пам'ятати наступну обставину: енергетичні витрати у хворих на вірусні інфекції суттєво не змінюються, але потреба у вітамінах буває значно більшою, ніж у здорових. Оскільки грип та інші ГРВІ небезпечні не самі по собі, а у зв'язку з можливими ускладненнями, необхідно призначити індивідуалізоване комплексне лікування із врахуванням преморбідного стану організму, надаючи перевагу найбільш ефективним противірусним і патогенетичним засобам.
 • ЗАГАЛЬНІ ПІДХОДИ ДО ЛІКУВАННЯ Антибіотики і сульфаніламіди не тільки не володіють антивірусною активністю, але й пригнічують імунну систему, спричиняють розвиток дисбіозу та алергічних реакцій. Тому застосування цих препаратів обмежене конкретними клінічними показаннями. Гарячку у хворих треба розглядати насамперед як важливу захисну реакцію організму, що склалась у процесі еволюції. Тому шаблонне призначення жарознижувальних препаратів може принести пацієнту шкоду, іноді непоправну.
 • ЛІКУВАННЯ Дотримання ліжкового режиму (весь гарячковий період + 2 дні); Молочно-рослинна вітамінізована дієта, вживання великої кількості теплої підкисленої рідини (чай з лимоном, журавлиний морс, фруктові соки); Широко використовують гарячі напої з ягід калини, малини, настій квітів липи, бузини, листя суниць, евкаліпта, чебрецю, хвоща польового, квіток ромашки, кореня оману (дивосилу), а також гаряче молоко з медом. Володіючи потогінним ефектом, вказані засоби стимулюють видалення вірусів і токсинів, попереджують перегрівання організму.
 • ЛІКУВАННЯ У перші дні захворювання доцільні парові інгаляції з добавкою в аерозоль лимонної кислоти 1:1000 або соку лимона, борної кислоти 1:100. Знизити температуру тіла, зменшити біль голови і м'язовий біль можна за допомогою анальгіну, аскофену, аспірину, парацетамолу. Усім хворим дають полівітаміни, аскорутин всередину. При скаргах на сухий кашель рекомендуються протикашльові засоби - тусупрекс, лібексин, содо-парові інгаляції , при вологому кашлі - мукалтин, бромгексин, відвари трав (листя підбілу, трава термопсису, корінь алтеї), а також нашатирно-анісові краплі, відхаркувальна мікстура.
 • ПРОТИВІРУСНА ТЕРАПІЯ Із противірусних чинників при грипі А добре зарекомендували себе таблетки ремантадину всередину за схемою: на 1-й день по 0,1 г З рази на день, на 2-й і 3-й дні - по 0,1 г 2 рази, на 4-й - 0,1 г. Подібним ефектом при грипі А володіє адапромін , який призначають по 0,05 г 2-3 рази на день протягом 5 днів. Репарації вірусів грипу А та В протидіє синтетичний препарат рибавірин (віразол), його призначають у добовій дозі 0,3-0,6 г протягом 5 днів. Заслуговує на увагу поєднане застосування рибавірину з ремантадином або адапроміном у вигляді лікувальних аерозолів.
 • ПРОТИВІРУСНА ТЕРАПІЯ Оксолінова мазь; Гропринозин по 500 мг 3-4 рази на добу; Афлубін по 8-10 крапель від 3 до 8 разів на добу, на 3-7 день по 10 крапель 3 рази на день; Арбідол-ленс по 0,2 г 3 рази на день до їди; Амізон по 1 табл. 3 рази на день 10 діб; Протефлазід (за схемою); Імунофлазід (за схемою); Лаферон у вигляді аерозолю; Лаферобіон у вигляді аерозолю.
 • ЛІКУВАННЯ Добре зарекомендували себе комбіновані препарати з імуностимулюючою й антиоксидантною дією ( ТРІ-ВІ і ТРІ-ВІ ПЛЮС) . Вони містять аскорбінову кислоту, альфа-токоферолу ацетат, бета-каротин (попередник вітаміну А), а таблетки ТРІ-ВІ ПЛЮС також мають мікродози цинку, міді й селену. У гострий період грипу призначають до 2-3 таблеток на добу.
 • СИМПТОМАТИЧНІ ЗАСОБИ Колдакт – 1-2 капсули на день після їжі; Ефект – по 1 капсулі кожних 12 годин до 6 діб; Фервекс – по 1 пакетику 2-3 рази на день, до 5 діб; Колдфлю – по 1 табл. 3-4 рази на день.
 • ІМУНОМОДУЛЯТОРИ Дибазол; Левамізол; Метилурацил; Продигіозан; ІРС-19. Іммунал
 • ЛІКУВАННЯ При тяжкому перебігу грипу та ослабленим хворим, крім вказаних середників, вводять протигрипозний донорський гамма-глобулін по 3 мл внутрішньом'язово одноразово, іноді повторно через 6-12 год.
 • ЛІКУВАННЯ У зв'язку з вираженим токсикозом внутрішньовенно вводять фізіологічні розчини хлориду натрію і глюкози, сорбілакт, реосорбілакт. Щоб запобігти розвитку гіпертензії в малому колі кровообігу і набряку легень, вводять не більше 500-800 мл рідини крапельно й одночасно застосовують сечогінні (фуросемід, діакарб, етакринову кислоту). Призначають кордіамін, сульфокамфокаїн, еуфілін, інгаляції киснем або карбогеном. Хворим з тенденцією до гіперкоагуляції необхідно призначити гепарин під контролем коагулограми. При появі крові в харкотинні потрібно додати хлористий кальцій, вікасол.
 • Антибактеріальна терапія (показання) 1) дуже тяжкий перебіг грипу (гіпертоксична форма з енцефалітними явищами, початок із пневмонії); 2) грип у дітей перших 2 років життя, вагітних, різко ослаблених, осіб похилого і старечого віку; 3) бактерійні ускладнення; 4) супровідні хронічні захворювання, які можуть загостритись під впливом грипу.
 • Антибактеріальна терапія При тяжких бактерійних ускладненнях грипу доцільно ширше застосовувати нові макроліди ( сумамед, азитроміцин ); цефалоспорини ІІІ покоління ( цедакс ); комбінації цефалоспоринів чи пеніцилінів з інгібіторами бета-лактамаз ( клавуланова кислота, сульбактам, тазобактам ), аміноглікозидами . Препаратами вибору можуть бути фторхінолони , які мають високу антибактерійну активність і широкий спектр дії, у тому числі на полірезистентні грамнегативні та грампозитивні бактерії ( офлоксацин, ципрофлоксацин, пефлоксацин, гатіфлоксацин). При тяжких формах стафілококової пневмонії, що ускладнила грип, застосовують протистафілококовий імуноглобулін чи протистафілококову плазму .
 • ПРОФІЛАКТИКА Рання ізоляція хворого; В домашніх умовах краще виділити окрему кімнату, яку часто провітрюють і прибирають вологим способом із застосуванням дезінфекційних розчинів; Рекомендується ультрафіолетове опромінення; Посуд, постільну білизну, хусточки до носа і рушники кип'ятять; Особи, які спілкуються з хворим, повинні користуватись марлевою маскою; Відміняють дитячі ранки та інші видовища; На лікувальні заклади накладають карантин; Медичні, торгові й транспортні працівники зобов'язані носити маски.
 • ПРОФІЛАКТИКА Для екстреної профілактики грипу використовують ті самі противірусні препарати, що й з лікувальною метою. В епідемічному осередку грипу А контактним особам (у сім'ях, гуртожитках, на виробництві) дають ремантадин, амізон. Введення протигрипозного імуноглобуліну показане передусім для захисту дітей до 3 років, вагітних і дуже ослаблених осіб з інтервалом у 2-3 тижні.
 • ПРОФІЛАКТИКА Використовують живі й інактивовані вакцини із штамів вірусів А та В. Живі вакцини вводять тільки інтраназально або перорально. Інактивовані - підшкірно і внутрішньошкірно. В Україні зареєстровано і дозволено для профілактики грипу у епідемічному сезоні 2008-2009 рр. чотири інактивовані грипозні вакцини: Ваксігрип – виробник (Франція); Інфлувак – (Нідерланди); Інфлексал V – (Швейцарія); Флуарикс – (Німеччина). Усі вищезазначені вакцини містять антиген вірусу грипу
 • Згідно з рекомендаціями ВООЗ на 2008-2009 рр. до складу вакцин проти грипу виробники включили такі штами: - А/Брізбен/10/2007(Н3 N 2) - А/Брізбен/59/2007(Н1 N 1) - В/Флорида/4/2006
 • ПРОФІЛАКТИКА Сезонні заходи: - Фізичне виховання; - Ранкова гімнастика (протягом року); - Загартування (протягом року); - Самомасаж (щоденно 2-3 рази на день); - С-вітамінізація (грудень-травень); - УФ-опромінення (2 курси по 1 міс., листопад-квітень) - Екстракт елеутерокока (2 курси по 4-6 тижнів); - Настойка аралії - 20-40 крапель 2-3 рази на день (жовтень-квітень); - Продигіозан, 2 курси по 3 введення з інтервалом 5-7 днів (по 0,25 мл у кожний носовий хід з інтервалом 3-5 хв - 1 мл на процедуру), жовтень-квітень; - Аміксин по 1 таблетці на тиждень 4-6 тижнів підряд.
 • ПРОФІЛАКТИКА Термінові заходи Ремантадин по 1 таблетці (0,25 г) щоденно протягом 20 днів; Дибазол по 0,04 г 2 рази на день протягом 10 днів; Оксолінова мазь інтраназально по 2-3 рази на день; Лейкоцитарний інтерферон інтраназально по 1 мл 2 рази на день.