Barack Obama'nın 2008 Seçim Kampanyası

6,896 views
6,435 views

Published on

Halkla İlişkiler Kampanyaları Dersi Final Projem

Published in: Business
0 Comments
9 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
6,896
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
9
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Barack Obama'nın 2008 Seçim Kampanyası

 1. 1. Barack Obama2008 Seçim Kampanyası Hazırlayan: Sinem Altan 090702051
 2. 2. İçindekiler: Barack Obama Hakkında 2008’de Amerika Gündemi Durum Analizi Kampanya Hakkında Kampanyanın İçeriği Kampanyanın Değerlendirilmesi Basından
 3. 3. Barack Obama Hakkında:Kimdir?Amerika Birleşik Devletlerinin devlet başkanıdır. İlk olarak2008 ABD başkanlık seçimlerinde ABDnin 44. devletbaşkanı seçilmiştir. ABD tarihindeki ilk siyahi devletbaşkanıdır.Yaşamı? 4 Ağustos 1961, ABD doğumludur. Annesi Amerikan,babası Kenya kökenlidir. Obama 2 yaşındayken, anne vebabası boşanmış, annesi bir kez daha evlenmiştir.Obama’nın hem öz babası hem de üvey babası Müslümankökenli ailelerden gelmektedir.
 4. 4. Barack Obama Hakkında: -2-Siyasi Yaşamı? Barack Obama avukattır. Diplomasını aldıktan sonra çeşitli avukatlık firmalarında çalıştı, ChicagoÜniversitesi Hukuk Fakültesinde 12 yıl boyunca anayasa hukuku dersleri verdi. 1996yılında İllinoisin eyalet senatosuna seçilerek siyasete ilk adımını attı. 2004 tarihinde adaylığınıkoyduğu ABD Senatosununa % 70lik bir oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi. ABD başkanlık seçimlerinde iki büyük partiyi temsil edecek başkan adayı her eyalette ayrı ayrı vedeğişik tarihlerde yapılan ön seçimlerle belirlenmektedir. Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden,Christopher Dodd veBill Richardson gibi bir çok tanınmış siyasetçi ile yarışan Obama, Ön seçimlerde tüm rakiplerini geride bırakarak ilk Afrikalı-Amerikalı başkan adayı olma özelliğini kazanmış oldu.Böylece 2008 ABD başkanlık seçimleri kampanyası da resmen başlamış oldu.
 5. 5. 2008’de Amerika Gündemi: Seçim kampanyası sırasında ABD gündemi2008 Ekonomik Kriziyle sarsıldı. Irak Savaşı veTerörizm gibi konular arka plana itildi. Barack Obamave John McCain televizyon kameraları önünde 3 defamünazara yaptı. Obama, McCainin CumhuriyetçiPartili başkan George W. Bushun başarısız ekonomiksiyasetlerini devam ettireceğini öne sürdü. McCain iseObamanın küçük esnafın gelir vergilerini arttıracağınıiddia etti.
 6. 6. Durum Analizi: Obama, halkı güvenilirliğine ve yenilikçiliğine inandırdı. Halkı liderlik özelliğine iknaederek güçlü yönlerini ortaya koydu. 2008’deki Amerika gündemini göz önüne alacakolursak ekonomik kriz, Irak Savaşı, terörizm gibi tüm halkı etkilemekte olanolumsuzluklar başlıca tehditlerdi. Obama’nın Müslüman kökenli bir aileden gelmeside insanlarda önyargı oluşturuyordu. Önseçimler sırasında ise Obama oldukçatanınan ve güvenilen siyasetçiler ile rakipti. Obama, halkın mevcut yönetimdenşikayetlerinin neler olduğunu çok başarılı şekilde keşfetti ve bunları sorunlarıçözebileceğine inandırdı. Bunu da bir fırsat olarak değerlendirdi.
 7. 7. Kampanya Hakkında: Obama 2008 deki seçim kampanyasında webteknolojilerini ve sosyal medyayı şüphesiz en iyikullanan başkan adayıydı. Kampanyanın yürütülmesiiçin Facebook’un ortak kurucusu olan Chris Hughes ileanlaşıldı. Chris Hughes, Barack Obama’nın seçimkampanyasına odaklanmak için Facebook’takigörevinden istifa etti ve kısa bir sürede kendine bir ekipkurdu. Bu ekiple birlikte Barack Obama’nın sosyalmedya stratejilerini geliştirdi.
 8. 8. Kampanyanın İçeriği: -1- Obama, ana kampanyasını gençler üzerine kurguladığında, bugençlere nasıl ulaşacağını çok iyi biliyordu. Gençler televizyonizlemiyor, gazete veya dergi okumuyor, onun yerine sosyal ağlarüzerinden iletişimde bulunuyorlardı. Sosyal medyanın bilincindeolan Obama da bu gücü kullanarak ve örgütleyerek dünyadaki enbüyük sosyal medya başarısına imza attı. Kampanyanın sonundaAmerika Başkanı seçildi. Peki Obama ne yapmıştı ve nasıl yapmıştı?
 9. 9. Kampanyanın İçeriği: -2-barackobama.com
 10. 10. Kampanyanın İçeriği: -3- Chris göreve geldiğinde, ilk olarak yaptığı işBarackobama.com’u düzeltmek oldu. Bir diğersite ise my.barackobama.com idi. BurayıFacebook tarzı bir sosyal ağa çevirdi.Kullanıcıların kendi bloglarını yaratmasına izinverdi. Web 2.0′ın temeli olan içeriği kullanıcılaraürettirdi ama bu içeriği de çok güzel yönlendirdive yönetti. Obama severlerin kendi etkinlikleriniorganize edebilecekleri bir ortamı kolaylaştırdı.
 11. 11. Kampanyanın İçeriği: -4-my.barackobama.com
 12. 12. Kampanyanın İçeriği: -5- Bu sosyal ağ vasıtası ile gençlerin dikkatini çekmeyi başaran Obama, gençleri interaktifbir şekilde seçim sürecinin içine kattı. Genç seçmenler kendilerinin de politikanın birparçası olduklarını hissettiler. Amerika’da siyaset, özellikle ilk defa oy kullanacak kitlenin hiçilgisini çekmezken, bu gençler kendi istekleri ile aktif siyasetin içinde rol oynadılar. Artık birpolitikacının sıkıcı konuşmasının dinleyicisi değil bu sürecin bir parçasıydılar. Obama, ilk başta e-posta ile iletişim kurdukları gençlere mobil kampanyalar ve sms ile deulaşıyordu. Bu süreçte bazı kişiler öne çıkınca hemen bu konuda blog yazmaları teşvikediliyordu. Kendi yarattıkları sosyal ağın yanı sıra Facebook, Twitter, Friendfeed ve diğersosyal ağlar da çok etkin bir şekilde kullanılıyordu. Hatta bir Obama gönüllüsü Myspace’de160.000 kişilik bir arkadaş grubu yaratmıştı.
 13. 13. Kampanyanın İçeriği: -6-facebook.com/barackobama
 14. 14. Kampanyanın İçeriği: -7- 2008 seçimlerinde Barack Obama ‘nın facebook fan sayfası, grubu ve yönettiği diğer birimlerin toplam takipçi sayısı 2.2 milyon idi. Bu rakam günümüzde 34 milyona ulaştı.
 15. 15. Kampanyanın İçeriği: -8-youtube.com/user/BarackObamadotcom
 16. 16. Kampanyanın İçeriği: -9-Yes We Can http:// www.youtube.com/watch?v=jjXyqcx-mYY Bu klibi 17 milyon kişi izlemiştir.
 17. 17. Kampanyanın İçeriği: -10-myspace.com/barackobama
 18. 18. Kampanyanın İçeriği: -11-E-mail: «Sevgili arkadaşım,Barack Obama Amerika tarihini tabandan tavanayeniden oluşturuyor, sen de tarihte yerini almak veBarack Obama’nın takım arkadaşını ilk öğrenenolmak istiyorsan, bu mektubu cevapla ya da 62262’yeVP yazıp gönder. Hiçbir kampanyanın yapmadığı budemokratik hareketi çevrenle paylaş.»Maili 13 milyon kişiye gönderilmiştir.
 19. 19. Kampanyanın İçeriği: -12-Google Adwords: Barack Obama’nın dijital ekibi, «ekonomik bunalım», «ekonomik kriz», «ırak savaşı» , «seçimler» gibi konuyla bağlantılı kelimeleri Google ABD kullanıcılarının arama sonuçlarında çıkması için belirlemiştir. Ayrıca Obama seçim kampanyası sürerken bir takım tehditleri de fırsatlara çevirmeyi başarmıştır. Öyle ki Obama’yla birlikte en çok aranan «muslim» kelimesi aranırken, sponsor linkler vasıtasıyla sayfanın reklam bölümünde «Obama bir Hristiyandır.» yazısının çıkması sağlanmıştır.
 20. 20. Kampanyanın İçeriği: -13-Sloganlar Barack Obama 2008 seçimlerinde «Hope», «Change», «Yes We Can», «We Believe in Change» gibi sloganlar kullandı. Doğru çalışmalar yürüttüğü ve halka gerekli güveni verdiği için halk da bu sloganları benimsedi. Binlerce insan mitinglerinde Obama’yı kendi sözleri ile destekledi.
 21. 21. Kampanyanın İçeriği: -13-
 22. 22. Kampanyanın İçeriği: -14-voteforchange.com
 23. 23. Kampanyanın İçeriği: -15- Amerika’da özellikle genç kesim siyaset ile yeterince ilgili değildir. Büyük bir kısmı oy kullanmaz. Obama çalışmalarının büyük bir kısmını gençlere yönlendirerek onların da oylarını kazanmayı hedeflemiştir. Voteforchange.com ile her eyalet seçim saatleri kişilerin oy kullanacağı yerler konusunda bilgilendirilmiştir.
 24. 24. Kampanyanın Değerlendirilmesi:-1-  Obama’nın rakibi McCain’e oranla sosyal medyayı daha başarılı kullandı. Hem facebook arkadaş sayısında hem youtube izlenme sayısında hem de web sitelerinin tekil ziyaretçi sayısında Obama, McCain’in 4 katından fazla bir sayıya ulaşmıştır.
 25. 25. Kampanyanın Değerlendirilmesi: -2-Obama’nın, rakibi McCain’in* 4 katı Facebook arkadaşı*5 katı Youtube gösterimi*5 katı website ziyaretçisi vardı.
 26. 26. Kampanyanın Değerlendirilmesi: -3- Seçim Kampanyası sonaerdiğinde Barack Obamabaşkan , Chris Hughes ise2008 yılının en iyipazarlamacısı seçildi.
 27. 27. Kampanyanın Değerlendirilmesi: -4-Toplanılan bağışlar: Kampanya sonunda McCain’in topladığı bağış: 201 milyon dolar Kampanya sonunda Obama’nın topladığı bağışlar: *offline:156 milyon dolar *online:500 milyon dolar
 28. 28. Barack Obama’nın 2008 SeçimKampanyası - Ekler: Sayfa 8:Obama ve siyasi kurmayları, bu seçimde akılcı bir kampanya stratejisi uyguladı. Klasik seçim uygulamalarıylabirlikte geneleneksel medyanın kullanımının yanı sıra Obama’nın başkanlığını destekleyen bir internetgösterisi yürütüldü. Sayfa 9:Barack Obama kendi web sitesi üzerinden oluşturulabilen ve burada barındırılabilen blog sistemi kurdu. Busitede üye sayısı 1 milyonu geçti. Bu topluluk üzerinden tüm seçmenlere bloglarında ve diğer paylaşımsitelerinde kullanabilecekleri içerikler sunuldu.Gönüllü seçmenler haftalık gönderilen e-mailler ile bilgilendirildi, güncel olarak blog yazmaları içindesteklendi ve gerekli içerikler sağlandı.Bu sistem sayesinde de milyonlarca kişiye ulaşılmış oldu. Sayfa 11:Obama özellikle genç kuşağın seyirci olmaktan çok oyuncu olma isteğine hitap ederek, onları da oyunun birparçası haline getirdi. Böylece bu güne kadar seçimlerde uygulanan dikey iletişimi tersine çevirerek aşağıdanyukarıya iletişimi devreye sokup asıl gücün seçmen olduğunu hissettirdi.
 29. 29. Barack Obama’nın 2008 SeçimKampanyası - Ekler: -2- Sayfa 13:Obama sosyal ağları kullanması sebebiyle 2008 Amerika Başkanlık seçimlerini adeta bir dijitaldevrime çevirmiştir. Sayfa 17:MySpace’de 1 milyon kişi Obama’nın profilini şekillendirmiştir. Sayfa 18:E-mail’i tercih etmeyen eski ve ağır bulan 15-22 yaş arası seçmenler için, SMS üzerinden birçalışma yürütüldü. Seçmenler kampanyaya SMS ile yorum atabildi. Cep telefonundan çekilenvideolar web sitesine yüklendi ve yayınlandı. Bu sistem ile 35 milyon video üretildi. Sayfa 27:Amerika da seçim kampanyaları zamanında bağışlar toplanır. Seçmenleri politikacısınıdesteklemek için bağışta bulunur ve kampanya fonunun bir kısmı da bu bağışlardan oluşur.
 30. 30. Referanslar: http://tr.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama http://tr.wikipedia.org/wiki/2008_ABD_ba%C5%9Fkanl%C4%B1k_ se%C3%A7imleri http://www.pazarlamasyon.com/2011/03/obamanin-secim-kampanya si-ve-sosyal-medya/ http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/464967.asp#storyContinues http:// www.marmaraweb.com/web-tasarim-blogu/217-obama-2012-secim-ka mpanyasinda-web-dunyasini-yine-etkin-kullanacak.html http://www.nytimes.com/2008/11/10/business/media/10carr.html?_ r=0

×