Tongue Fu - Sözlü Dövüş Sanatı

2,941 views

Published on

Tongue Fu- Sözlü Dövüş Sanatı!
Serkan Eskalen

Published in: Education
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,941
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tongue Fu - Sözlü Dövüş Sanatı

  1. 1. Tongue Fu – Sözlü dövüş sanatı !Kung fu’nun insanın iç gelişimini vurgulayan bir çin dövüş sanatıdır.Amacı fiziksel bir saldırıyıetkisiz hale getirmek,silahsızlandırmakyada caydırmaktır. Tongue Fu’nun insanın iç gelişiminivurgulayan zihinsel bir sanat.Amacı ise psikolojik gelişimini vurgulayan zihinsel birsanattır.Özsavunmanın sözlü biçimidir.Bir yaşam felsefesi olarak hem işte,okulda yada dışarıdaherkesle daha iyi geçinmenize yardımcı olabilecek bir iletişim tarzıdır.Bununda bir kitabı var ! Tongue Fu ! Sam Horn adlı yazarın muhteşem bir kitabı. Okudukçayineledikçe daha çok öğreniyorum.Bu kitabı okuyan herkes bunun farkını anlamıştırzaten.Okumadıysanız mutlaka okuyun. 10.baskısına kadar ulaşmış biraz eski bir kitap ama tamanlamıyla muhteşem tavsiyeler ve insanlarla doğru bir iletişim kurmanızı sağlıyor. Kitaptabaşkalarının örneklerinden herşeyi öğreniyorsunuz. Çünkü başkalarının yanlışlarındanöğrenmeliyiz.Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok !Öncelikle bahsedilecek kilit konulardan bir tanesi kendinize önce şunu sorun ‘ben olsam nehissederdim ne yapardım?’ Empati şeklidir.Hiddetinizi empatiye dönüştürün.Empati olgunluğunen iyi göstergelerinden biridir. Çünkü size rahatsız eden birisine bunun faturasınıödetirseniz,onunla birlikte siz de bir fatura ödersiniz.Bunun yerine bir empati cümlesinebaşvurmak ise moralinizin bozulmasını önler ve size kazanını olmayacak bir çatışmayagirmekten alıkoyar. Ne güzel bir çözüm metodu değil mi ?Arıdından kendinize hazır cevaplardan oluşacak bir repertuar oluşturun.Bamtellerinizi keşfedin.Ayrıca insanların bir derdi olduğunda aradıkları zaten bir çözüm değil sempatidir. Onundaproblemlerinden uzaklaştırmaya çalışmak yerine kendisiyle problemleri konuşun.Diğer bir konuda insanlar şikayet ettiğinde açıklama yapmayın ! Çünkü açıklama yapmaktandaha büyük bir zaman israfı olamaz. O yüzden hemen KÖH trenine atlıyoruz..KÖH treni nedir ?Kabul etÖzür dileHareket Geç !Bu üçünü mutlaka uygulmaya çalışın.Hatanızı Kabul edin ne olursa olsun. Özür dileyin veharekete geçin.Yani bu durumu telafi edici incelikle davranın.Çünkü biz insanlar özür dilemeyiKabul etmeyi sevmeyiz.Halbu ki özür dilemek ne büyük bir lükstür dimi. Derler ya ben hayattaözür dilemem gurur yaparım kendimi küçük düşürtmem.Yanlış ! Hemen bunlar direk çöpe..
  2. 2. Yoksa Treni kaçırırsınız yani KÖH trenini.Bu yüzden Kabul edin özür dileyin ve hareketegeçin.Bunu yakanıza rozet şeklinde takın derim.Bir söz ; Ağzınızı harekete geçirmeden önce aklınız vitese takın. Ancak aptallar suyun derinliğini ikiayağıyla birden kontrol eder.AMA !Kabul edin münakaşaya girmeyin.Ayrıca AMA sözcüğünü kullanmayın ! Çünkü AMA sözcüğübu bir önce söylenen sözü inkar eden ve hemen bir karşıtlık ilişkisini doğuran bir sözdür. AMAsözel bir balyozdur ve tartışmaları münakaşaya götürür. Ama daha önce söylenenleri iptal ediciniteliktedir.Bir yandan nazik sözcükler kullanun.İtici olmayın. Nazik sözlerin söylenmesi çabuk ve kolayolabilir ama(burdaki ama’ya dikkat) yankıları gerçekten sonsuzdur.’Mümkün değil’ yada‘yapacak birşey yok’ gibi cümleler iticidir.’Umarım’ yada ‘dilerim’ gibi sözler ise sevimli gelir.Olumlu bir bakış açınız olsunYaşamak için bir nedeni olan herşeye katlanır.Sizin yaşama nedeniniz nedir ? İnsanların vezamanın sınavından geçebilmek için bir felsefeye özellikle ihtiyacımız vardır.Duygusaltepkilerinizi sizi sabote etmek yerine desteklemeleri için yeniden programlamanızönemlidir.Olumsuz bir şey olduğunda yapıcı felsefeniz devreye hemen girer ve meydanokumalara öfkeyle değil,itidalle(ılımlılık,ölçülülük) yaklaşmanıza yardımcı olur.O yüzden herkesder ya bir yaşam felsefeniz olsun diye evet bir yaşam felsefeniz olsun !Niçin ben Allahım ?Niçin ben demek bela benim demekle eş anlamlıdır.İşler yanlış gittiğinde evrensel otomatik tepki‘Niçin ben Tanrım?’ ‘Neden ben?’ sorusu olur.Ben bunu hak etmedim. Tarkan’ın da dediği gibi‘ben hiç haketmedim ki böyle unutuluşu..’ gibisinden şarkısal gıptalar da yapılır ve böylecekızgın yakarmalarla kaderinizi suçlamaya devam edersiniz.Kendinizi kurban gibi hissetmeyisürdürürsünüz. İskambil oyunu gibi bu durum dimi.Elinize kötü kartlar gelmişse iyi nerede diyesorarak çok daha olumlu bir oyun çıkarabilirsiniz.Hayattaki en önemli içgörülerden biri kötüdeniyi şeyler çıkabilmektir.
  3. 3. Ayrıca Dertleri hayatınızın kaçınılmaz bir parçası olarak kabul edin ve etmelisiniz.Kendinize şuen rahatlatıcı sözü söyleyin; BUDA GEÇER. (Burada şarkı tavsiyem Ozan Doğulu - 130 Bpm2010 albümünden Kenan doğulu ‘bunlar da geçer’ adlı şarkısını dinleyin.).İşler yanlış gittiğinde umutsuzluk içinde debelenmek yerine bu sıkıntının geçici olduğunu vedaha iyi yarınlar ummak için sayısız neden olduğunu hatırlamalısınız.Bu kitabı veya yazdığım kısa özet ve bilgilendirici cümleleri tavsiyeleri okuduktan sonrapollyanacılık oynacak türde değilim gibisinden kendinize yakıştırmalar yapmayın.Niyetlerinizieyleme dönüştürün.Hiç bir kitabı yada yazılan bir yazıyı okuduktan sonra dünyayı değiştirmeküzere heyecanla harekete geçtiğiniz ama iki hafta sonra herşeyi gene ‘eskisi gibi aynen eskisi’gibi yapmaya başladığınız oldu mu ?Tonguefu felsefesini kendinize yedirin,bulaştırın ve okuyun.Eğer bunu yaparsanız gerçek birhuzur ustası olabilirsiniz.Dünyanın nasıl olmasını istiyorsanız öyle olun.Serkan Eskalen

×