C:\fakepath\albania tirana

855 views

Published on

Published in: Travel, Education
2 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Za mene je Albanija velika nepoznanica; iako nije tako daleko... Godine izolacije vjerojatno čine svoje. Zapravo i nemam jasnu predodžbu o Tirani. Ove slike ponešto otkrivaju, ali vjerojatno je još puno toga što bi netko od nas, dok šeta ulicama tog grada, zabilježio svojom kamerom. Imam dojam da je tu još uvijek snažno prisutan osjećaj kako je između raskoši i bijede tek jedna tanka nit...
  Pozdrav, draga Vera!
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • I never saw pictures of Tirana. Thanks for showing me this beautiful pictures. Bye Alex
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
855
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
37
Comments
2
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

C:\fakepath\albania tirana

 1. 2. Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców). Leży nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest największym ośrodkiem przemysłowym i centrum kulturalnym kraju. Rozkwit przemysłu miasto przeżywało w latach 50. XX w. W mieście znajduje się 7 szkół wyższych, z których najważniejszą jest założony w 1957 Uniwersytet Tirański. Głównym zabytkiem miasta jest meczet Etehem Bey z XVIII wieku. Znajdują się tu także Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. 17 km na północny zachód położony jest port lotniczy Rinas im. Matki Teresy.
 2. 7. Park miejski
 3. 8. Park i rzeka Lana
 4. 9. Rzeka Lana
 5. 12. Meczet Ethem Beja j est jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1789 roku z inicjatywy Mollego Beja. Został ukończony w 1823 roku przez Hadżi Ethema Beja. Był jedynym czynnym meczetem w kraju w czasach Envera Hodży, ale nie dla Albańczyków . M ogli do niego wchodzić tylko obcokraj owcy. Jego wnętrze zdobią bogate freski i sztukaterie.
 6. 13. Meczet Ethem Beja - interior
 7. 14. Minbar, mimbar - ustawiona na prawo od mihrabu . N isza wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Meczet Ethem Beja – interior Minbar (kazalnica) i mihrab (nisza)
 8. 15. Meczet Ethem Beja - interior
 9. 16. D zwonnica i m eczet Ethem-Be ja
 10. 17. D Z W O N N I C A
 11. 19. G łówny plac miasta Tirany, plac Skenderbeu
 12. 20. plac Skenderbeu
 13. 21. Pomnik Skanderbega, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu
 14. 22. Imperium osmańskie próbowało zmusić lokalnych albańskich władców do płacenia trybutu. By zapewnić ich wierność, zmuszało ich do oddania swoich synów jako zakładników. Tak też stało się z synami Gjona Kastrioty. W 1423 r. Gjergj Kastriota , wraz ze swoimi trzema braćmi, wstąpił do szkoły wojskowej, po czym brał udział w wielu bitwach po stronie imperium otomańskiego. Za swoje militarne sukcesy otrzymał tytuł Iskander Bey Arnauti, (alb.: Skënderbeu). Po turecku ten tytuł oznaczał: Bej Aleksander, porównując mistrzostwo wojenne Kastrioty do Aleksandra Wielkiego. Skanderbeg wkrótce zmienił stronę, po której walczył, i powrócił do ojczyzny, gdzie bronił Albanii przed najazdami Turków aż do swojej śmierc i . Skanderbeg, właśc. Gjergj Kastrioti Skënderbeu (ur. 1405 w Kruji, zm. 1468w Lezhy) albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy.
 15. 24. Muzeum Narodowe w centrum Tirany
 16. 25. Opera
 17. 26. Enver Hoxha, Centrum Kultury
 18. 27. Pałac Prezydencki
 19. 28. Parlament
 20. 30. Kościół św.Pawła
 21. 31. Uniwersytet
 22. 32. Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy
 23. 33. Pomnik Matka Albania
 24. 34. Historia Za datę założenia Tirany uważa się rok 1614. Wtedy to Sulejman Pasza Bargjini postawił szereg budowli użyteczności publicznej. W XVII wieku miasto stało się ośrodkiem handlowym, ale tak naprawdę nigdy nie zyskało większego znaczenia gospodarczego. Tirana stała się stolicą Albanii 8 lutego 1920 roku na mocy decyzji rządu tymczasowego, ustanowionego na kongresie w Lushnjë. Miasto liczyło wtedy 17 000 mieszkańców. Od tego momentu rozpoczął się jego rozwój. 30 marca 1939 roku Tirana została, tak jak i reszta kraju, zajęta przez Włochy. 17 listopada 1944 po zaciekłej walce między wspieranymi przez komunistów mieszkańcami miasta a siłami nazistowskimi miasto zostało wyzwolone. Wkrótce potem w mieście powstał komunistyczny rząd, na którego czele stanął Enver Hodża. W 1957 roku w mieście założono pierwszy w Albanii uniwersytet, Uniwersytet Tirański. Na przełomie lat 80. i 90. przez miasto przetoczyła się fala gwałtownych demonstracji, które ostatecznie doprowadziły do załamania się komunistycznego reżimu w 1991 roku.
 25. 36. Tirana w nocy SONI MALAJ - DJEMT M E NGACMOJNE www.rotfl.com.pl

×