Biztalk server nedir ?

2,629 views

Published on

İşletim Sistemleri Yönetimi dersi için hazırladığım sunum

Published in: Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,629
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
824
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Biztalk server nedir ?

 1. 1. Hangi Problemi Çözüyor ?Gelişen ve değişen teknoloji ile beraber firmaların kullandıkları programlar, veritabanları vediğer hizmetlerde çeşitlilik göstermiştir. Bu çeşitlilik içerisinde, beraber çalışan firmalar veya bufarklılığı kendi organizasyonunda taşıyan firmalarda, entegrasyon ve çok çeşitlilik problemi başgöstermiştir, bu noktada Biztalk Server farklı platformları tek çatı altında toplayan bir çözümolarak karşımıza çıkmaktadır.
 2. 2. Biztalk Server nedir ?Farklı platformların arasındaki tercümandır diyerek özetleyebiliriz, örneklendirmek gerekirsemüşteriler, taşımacılar, devlet ve gümrük kanalları, bankalar gibi bir çok farklı kuruluş birbirleriile sürekli bir iletişim içerisindedir.Fakat her bir kurum farklı uygulama, veritabanı veya protokol kullanabilir, Biztalk bu noktadadevreye girerek farklı dillerin birbiriyle konuşmasını ve iletişimini sağlamaktadır.
 3. 3. Çalışma mantığı nasıldır ?Biztalk Server, kendisine gelen veriyi adaptörler yardımı ile sisteme alır ( Örnek: ftp ile gelen birveri için ftp adatörü gibi)Gelen Mesaj kanalında veri ilgili veritabanina yazılır Eğer gerekliyse dönüşüme uğrar Buişlemin ardından eğer orkestrasyon kuralları yazılmış ise işlem sürecine dahil olur .İçerik gerekliformata çevrilip ilgili hedefe yönlendirilir.
 4. 4. Erp nedir ?ERP, Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning) işletmelerde mal ve hizmetüretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi tüm kaynakların verimli bir şekildekullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır.
 5. 5. Crm nedir ?Müşteri İlişkileri Yönetimini (CRM:Customer Relationship Management) müşteriyi tanımak,müşteri ihtiyacını anlamak, ona uygun hizmetler ve ürünler geliştirmek ve bu bilgininorganizasyon içinde paylaşılması olarak tanımlayabiliriz.
 6. 6. Özellikleri"Adaptör" lerin kullanımı ile "Line of Business" Uygulamaların entegrasyonunu kolaylaştırır.(örneğin, Siebel, SAP, IFS Applications, JD Edwards, Oracle, Dynamics CRM, Databases(Microsoft SQL Server, Oracle, DB2) ve diğer teknolojiler (Tibco, Java EE, vs.)İş Kuralları modelleme için kullanılan psuedo-English formatında bir modelleme motoru.İş Aktivite İzleme (BAM), İş Süreçleri ve mesajların nasıl işlendiği hakkında bilgi veren birgösterge.BizTalk Sunucularında dağıtımları ve işlemleri izleme vb. işlemler için birleşik bir YönetimKonsolu.
 7. 7. ÖzellikleriX12 ve EDIFACT işlevselliğini destekleyen Dahili EDI (Elektronik Veri Değişimi).RosettaNet, HL7, SWIFT, vb gibi standartlara destek sunan hızlandırıcılar. "Adaptör" ler aracılığı ile iş süreçlerinin Visual Studioda grafik modellemesini yapmak, XMLşemaları ile model dökümanları, değişik şemalar arası grafiksel eşleştirme ve boru hatlarıüreterek mesajlar sisteme girip çıktıkça, şifre çözme, tanımlama ve çözümleme gibi işlemleryapılmaktadır.Kullanıcılar, Orkestrasyonlar sayesinde iş yönetimi süreçlerini yürütebilirler.BizTalk Microsoft Dynamics CRM, SQL Server ve SharePoint gibi diğer Microsoft ürünleri ileentegre bir iş akışı sürecinde katılan bir kullanıcı ile etkileşime olanak sağlar.WebServices için kapsamlı destek (alıcı ve teşhir)RFID desteği
 8. 8. Hangi sistemlerle Entegre çalışabilir ?
 9. 9. Biztalk Server Versiyonları2000 - BizTalk Server 20002002 - BizTalk Server 20022004 - BizTalk Server 2004 (Microsoft .NET 1.0 üzerinde çalışan ilk versiyon)2006 - BizTalk Server 2006 (Microsoft .NET 2.0 üzerinde çalışan ilk versiyon)2007 - BizTalk Server 2006 R2 (Yeni Windows Communication Foundation (WCF) ı ilk faydalıhale getiren ilk versiyon) (Çıkış tarihi 2 Ekim, 2007))2009 - BizTalk Server 2009 (Visual Studio 2008 ile birlikte çalışan ilk versiyon)2010 - BizTalk Server 2010 (Visual Studio 2010 ile birlikte çalışan ilk versiyon)
 10. 10. Biztalk Server RakipleriIBM WebsphereSoftware AG webMethods
 11. 11. TeşekkürlerReferanslar : Cozumpark.com Wikipedia.org

×