MS Word “extended” aneb Křivánkovy špeky z Wordu

1,520 views

Published on

Prezentace obsahuje stručný přehled funkcí a prvků programu Word, které mohou být užitečné při formátování diplomové práce, včetně pokročilých funkcí jako jsou rovnice nebo tabulky.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,520
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
851
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

MS Word “extended” aneb Křivánkovy špeky z Wordu

 1. 1. Křivánkovy špeky z Wordu Petr Křivánek Pomůcka pro absolventy kurzu, který pořádá Ústřední knihovna FF MU Verze 1
 2. 2. Tabulátory1. Nejprve jsme vytvořili automatický obsah dokumentu. Abychom ho mohli přetvořit k obrazu svému (reps. jeho „data oddělená tabulátory“), zkopírovali jsme ho a vložili ho do dokumentu jako neformátovaný text.2. Tato data jsme označili myší a na horizontální pravítko jsme vložili zarážky (levou, desetinnou a zarážku na střed).3. Vodící znak pro vybranou zarážku nastavíme v dialogovém panelu „Tabulátory“ (dostupný z panelu „Odstavec“).
 3. 3. Formátování tabulky 1/21. Podle nakresleného zadání jsme vytvořili tabulku o rozměrech buňky 1x1cm, kterou jsme naformátovali do podoby doplňovačky pro děti.2. V nástrojích tabulky jsme nastavili různé úpravy čar tabulky, a hrany buněk jsme „překreslovali“ do požadované podoby. Některé buňky jsme vystínovali.
 4. 4. Formátování tabulky 2/2Na kartě „Rozložení tabulky“ můžeme zapnout zobrazení hran buněkse skrytým ohraničením (1), vložit nové sloupce nebo řádky (2),nastavit zarovnání textu v buňce (3) a mnoho dalšího.
 5. 5. Obrázek v textu Na panelu „Formát obrázku“ můžete nastavit umístění obrázku v textu (1) a jeho zarovnání vzhledem k okraji stránky (2). Nástrojem „Oříznou“ můžete ořezávat obrázek bez použití externího editoru.
 6. 6. Rovnice• Podle nakresleného zadání jsme ve Wordu vytvořili rovnici.• Rovnice se vkládá v menu „Vložení“:
 7. 7. KomentářeKomentáře použijete, pokud například svému kamarádovichcete vyznačit jeho chyby v textu.
 8. 8. Oddělovač poznámek pod čarouOddělovač poznámek pod čarou můžete změnit/smazat tak, že se přepnete do móduzobrazení „Koncept“ (1) a na kartě reference zvolíte „Zobrazit poznámky“.V rozbalovacím menu (2) podokna poznámek pod čarou můžete editovat buďpoznámky, nebo oddělovač. Původní oddělovač nastavíte tlačítkem „Původní“.
 9. 9. Pevná mezera, hromadné nahrazeníAbyste zamezili tomu, že se na konci řádku ocitnou jedno- či dvojznaková slova, nebo aby se rozděliloosobní jméno na dva řádky, využívejte pevné mezery (napíše se CTRL+SHIFT+MEZERNÍK).Jako netisknutelný znak je reprezentována kroužkem (°) oproti běžné mezeře (tečka).Zobrazení netisknutelných znaků zapnete na kartě „Domů“ (1).Hromadné nahrazení jakéhokoliv textového řetězce za jiný (např. „.u.“ za „.u°“) provedete pomocífunkce „Najít a nahradit“ (2).
 10. 10. Google dokumentyNa adrese docs.google.com jsou k dispozici online nástroje, které lze využívattéměř jako word (excel, powerpoint atd).Každému dokumentu lze nastavit různá oprávnění – třeba taková, aby doněho mohl zapisovat kdokoliv, komu pošlete odkaz na daný dokument.
 11. 11. Text a obrázek, které jsou zobrazeny v dokumentu v této prezentaci, je převzaty z této stránky:Tabulkový procesor – Wikipedie [online]. 7. 3. 2013 [cit. 28.3.2013]. Dostupné na WWW:<http://cs.wikipedia.org/wiki/Tabulkov%C3%BD_procesor>.

×