MS Excel pro začátečníky

7,125 views

Published on

Podpůrná prezentace k lekci informačního vzdělávání "MS Excel pro začátečníky".

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,125
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4,100
Actions
Shares
0
Downloads
22
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

MS Excel pro začátečníky

 1. 1. Excel 2010 pro začátečníky FF MU Petr Křivánek
 2. 2. Formátování tabulky pro tisk Rozsáhlejší tabulka v náhledu pro tisk (dole) či na papíře nevypadá dobře: nejsou vidět ohraničení buněk a navíc celá tabulka není na jediné stránce :-(
 3. 3. Formátování tabulky pro tisk Pomocí tlačítka „Ohraničení“ nastavte pro vybranou skupinu buněk příslušný rámeček. Podobně vytvářejte i barevnou výplň buněk.
 4. 4. Formátování tabulky pro tisk V módu zobrazení „konce stránek“ můžete pomocí modrých čar nastavit rozložení obsahu listu na jednotlivé stránky tak, jak chcete, aby byly vidět po vytištění na papíře.
 5. 5. Jak v excelu vypočítat 5 × 3? B4 B5 Napadne vás nějaká další možnost, případně kombinace některých dvou z výše uvedených?
 6. 6. Automatické vyplnění Napište první prvek z vámi požadované řady, u číselné řady potom napište i druhý prvek pro stanovení kroku. Vyberte buňku/buňky a myší táhněte za úchyt v pravém dolním rohu.
 7. 7. Součet hodnot Nejprve určete buňku, do které chcete vložit výsledek. Poté klikněte na tlačítko ∑. Kurzorem ve tvaru křížku vyberte oblast čísel, která chcete sečíst. Stiskněte klávesu Enter.
 8. 8. Automatické vyplnění & sou čty Automatické vyplnění tažením myší můžete použít pro kopírování vzorce (součet, součin..) do přilehlých buněk.
 9. 9. Jak vybrat nesouvislou oblast? Při zadávání argumentů funkce (zde to jsou oblasti buněk, které chci sčítat), držte klávesu CTRL a vybírejte kurzorem příslušné buňky. Stiskněte klávesu ENTER. =SUMA( C3:C5 ; E3:E4 ; G5 )
 10. 10. Počítání s koeficientem (např. měnový kurz, sleva 5% …) :-( Do buňky C14 vložíme součin hodnoty C13 s kofeficientem 1,5 (zapsaným v A14 , aby bylo možné ho měnit a tím výpočty aktualizovat). Pokud nyní provedeme roztažení součinů doprava, výsledkem bude chybné násobení. Řešením je buňku s koeficientem (např. kurzem měny, slevou či přirážkou ke každé položce) adresovat pomocí absolutních souřadnic . Po roztažení vzorce se tyto souřadnice nemění.
 11. 11. Zaokrouhlení výsledku Výsledek tohoto podílu (100000 : 3) necháme zaokrouhlit na 2 desetinná místa, a typograficky oddělíme tisíce mezerou.
 12. 12. Počítání s měnou Pokud napíšete do buňky hodnotu včetně jednotky (měna), vzorec součinu =B2*B3 (5x3) nedopadne dobře. Řešením je NEPSAT měnu do buňky přímo, ale nastavit příslušný formát buňky.
 13. 13. Práce s funkcemi 1/2 Jak s pomocí textových funkcí v excelu vyrobíme z tabulky s bibliografickými údaji citace příslušných děl? Nejprve převedeme příjmení na velká písmena:
 14. 14. Práce s funkcemi 2/2 Jako další krok již začneme sestavovat citaci. Využijeme funkci CONCATENATE, která spojuje zadané textové řetězce (text zadejte ukázáním anebo ho rovnou vepište jako jeden z argumentů) do jediného textu.
 15. 15. Automatické filtry U rozsáhlejších tabulek můžete využívat filtrování hodnot. Např. v této tabulce můžeme zobrazit pouze prodeje produktu „citron“.
 16. 16. Podmíněné formátování Pro vybranou skupinu buněk můžete nastavit například to, aby se pozadí každé buňky, která obsahuje hodnotu větší jak 20, vybarvilo žlutě.

×