Pra

139 views

Published on

Published in: Health & Medicine
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
139
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Pra

 1. 1. Lösev nedir?Lösev (Ankara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı ) lösemili çocuklara yardımdabulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıftır. 1988 yılında kurulmuş olan 15 yıllıkbir vakıftır.Türkiye’de ilk lösemili çocuklar hastanesi Ankara’da hizmete başlamıştır.şu an İstanbul ve İzmir’de Şubeleri bulunan vakfın bünyesinde yaklaşık 7600 civarındalösemili çocuk bulunmaktadır.
 2. 2. TarihçeLösemili Çocuklar Vakfı (Lösev), ilk kez 1998 yılında kuruldu. Lösemili çocukları tedaviamacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yatırdığımız ilk günlerdi... Hastaneyönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine aldığımız olumsuzyanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aramızda paratoplayarak küçük bir televizyon aldık. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını yada okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorundu. Ancak günler geçtikçe büyüdük,güçlendik; projeler geliştirdik, hedeflerimizi büyüttük. Çocuklarımızın her türlüihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık.
 3. 3. 24 Eylül 2000 tarihinde Türkiyenin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi Lösanteyihizmete açmış olan Vakıf; bugüne kadar binlerce lösemili çocuk ve ailesini yaşamabağlamış, Türkiyenin ilk Lösev - Lösemili Çocuklar Okulunu açmış, Doğu ve GüneydoğuAnadoluda Pediatrik Hematoloji Servislerine destek vererek köklü çözümler yaratmayı,toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmüştür
 4. 4. Kuruluş Amacı Lösev lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.Türkiyede her yıl 1000-1200 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazendar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmayakadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanısıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.
 5. 5. SağlıkLÖSEVde, lösemili çocukların sağlıkla ilgili her türlü ihtiyaçlarına çözüm yaratılmaya çalışılmaktadır. Kan ihtiyacı söz konusu olduğunda vakfımız, gerek gönüllü üyelere ulaşarak, gerekse kalabalık merkezlerde kan anonsu yaptırarak kan bulunmasını sağlamakta, zor durumda kalan hastaların ilaçlarını bulmalarına yardımcı olmakta,hastaların tedavilerine düzenli devam edebilmeleri için yol paralarını karşılamaktadır. Bu hizmetlerin yanısıra bünyesindeki çocuk hematoloji uzmanları ve pediatristlerle,yüzlerce lösemili çocuğa tedavi hizmeti vermektedir. Lösemili çocuklarımıza daha iyitedavi hizmetleri vermeyi amaçlayan vakfımız, 24 Eylül 2000de Türkiyenin ilk ve tek özel lösemili çocuklar hastanesi lösanteyi açarak çok önemli bir projeye imzasını atmıştır.
 6. 6. Sonuç olarak ailelere maddi ve manevi destek olmakta, onların psikolojik sorunlarınaeğilmektedir. Hastaların hastanede tedavi gördükleri ortamların iyileştirilmesine, hastanemasrafları ve ilaç giderlerinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Gerektiğindehastaların yurt içi ve yurt dışı tetkiklerini de yaptıran LÖSEV, bunun yanısıra aynı amacıtaşıyan ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaparak destek sağlamayıamaçlamaktadır.
 7. 7. Eğitim Uygulanan tedavinin olumlu sonuç verebilmesi için çocukların steril ortamda olmaları gerekmektedir. Ayrıca tedavinin belli aşamaları tamamen hastane ortamındagerçekleşmektedir. Fakat bu uzun süreç, lösemili çocuklarımızın okul ortamından ayrı kalmalarına ve eğitimlerinin aksamasına sebep olmaktadır. Çocukların eğitimlerinin yaşıtlarıyla aynı seviyeye ulaşabilmesi için LÖSEV kendi bünyesinde resim, müzik, İngilizce, bilgisayar, drama, kültür-sanat ve Türkçe dersleri vermektedir. Bunun içinLösemili Çocuklar Okulu kurulmuş olup, bugün itibariyle okulumuzda 5-6 yaş anasınıfı, 6-12 yaş ilköğretim, 12-18 yaş ortaöğretim olmak üzere 100ü aşkın öğrenci ders görmektedir. Çocukların sosyal-kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak için tiyatro, sinema, gezi gibi etkinlikler sürdürülmektedir.
 8. 8. Çocukların kalemden deftere, okul çantasından önlüğe her türlü ihtiyacı karşılanmakta, okula geliş gidişleri LÖSEV tarafından karşılanmaktadır. Eğitim seferberliği çerçevesinde LÖSEV, halen yaklaşık 400 lösemili çocuğa her ay düzenli olarak eğitim bursu vermektedir. Bugüne kadar 800 lösemili çocuk bu burstan yararlanmıştır. Bu amaçla iş çevrelerinden, kurum ve kuruluşlardan almakta olduğuyoğun destek ve katılımlarla bu sayıyı arttırmayı amaçlamaktadır. Çocukların okudukları okulları ziyaret ederek öğretmenlerine gerekli bilgileri aktaran vakfımız, ayrıca okul için gereken araç-gereç ve kıyafet ihtiyaçlarını temin etmektedir.
 9. 9. Eğitim LÖSEV için çok önemlidir. Çünkü LÖSEV, bu çocukların bir gün büyüyeceğinin vegeleceğin doktorları, avukatları, genel müdürleri, belki uzman hematologları ve hattaTürkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olacağının bilincindedir.
 10. 10. • http://www.youtube.com/watch? v=e5I8BatxroM watch.htm

×