Your SlideShare is downloading. ×
Gaz yakitlari
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Gaz yakitlari

2,481
views

Published on

Published in: Sports, Business

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
2,481
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
12
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. GAZ YAKITLARI
 • 2. GAZ YAKITLAR GAZ HALİNDE -Doğalgaz (doğal) -Havagazı (fabrika) -Kokgazı (fabrika) SIVILAŞTIRILMIŞ HALDE -Doğalgaz (doğal) -Propan (rafineri) -Bütan (rafineri)
 • 3. Gaz yakıtları;ham petrolden üretilen sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG),doğal gaz ve hava gazı gibi yakıtlardan oluşur. DOĞAL GAZ Doğada bulunur. Metanın yanı sıra etan, propan ve bütan gibi yüksek moleküllü hidrokarbonlar (HC) ve azot ile karbondioksit gibi bazı yanmayan elementlerden olusmaktadır. Doğalgaz yer kürede dört halde bulunur. - Serbest gaz olarak petrol rezervuarında ham petrolün üzerinde, - Petrol yatağında ham petrolün içinde erimiş gaz halinde, - Petrol yatağında ham petrol yoksa kapanda biriken suyun içinde, - 2000 metre'den daha derin rezervuarlarda basınç altında sıvılaşmış halde bulunur.
 • 4. DOĞAL GAZIN ÖZELLİKLERİ -Renksiz,kokusuz,zehirsiz,havadan daha hafif bir gaz olup,çeşitli proseslerden geçirilerek kullanılır. -Temiz, kaliteli,güvenli bir yakıttır.Kolay yanar ve tam yandığında mavi bir alev çıkarır. -Hava ile %5-15 oranlarında birleştiğinde patlama özelliğine sahiptir. -Doğal gazın sanayide,elektrik santrallerinde ve konutlarda kullanılır. Dünya üzerinde Antarktika dışında tüm kıtalarda doğal gaz üretilmektedir. Dünyadaki en büyük üretici Bağımsız Devletler Topluluğu'dur. ABD,Kanada ve Hollanda ve İran da önemli doğal gaz üreticileri ülkelerdendir.
 • 5. Doğal Gaz Boruları
 • 6. SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ(LNG) Doğal gaz yüksek basınç altında hacmi küçültülmek için sıvılaştırılır. Nakliye ve depolanması amacıyla yapılır. Sıvılaştırılmış doğal gaz kokusuz,renksiz,zehirleyici olmayan sıvıdır. Havadan ve sudan hafif bir gazdır.
 • 7.                     SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ TANKI                  
 • 8. SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZLARI                          (LPG) Propan, bütan veya pentan gibi petrolün damıtım ürünü  gazlarıdır. Basınç altında sıvılaştırılmış olarak çelik tüplerde pazarlanır.  (tüp gazlar) Doğalgaz gibi homojen bir yakıt olduğundan, yakma kontrolü  otomatik yakma sistemleriyle hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Yanma sonucu bacadan su buharı atılır. Baca gazı normalde  görülmez,ancak aşırı soğuk havalarda beyaz sis halinde  görülür.
 • 9.                                             LPG TÜPLERİ
 • 10.                       HAVA GAZI Hava gazı,kentlerde ısınma ve aydınlanma maksadıyla kullanılmak  üzere kömürden imal edilen gaz. Havagazı "Havagazı Fabrikası" veya Gazhane denilen üretim ve depolama tesislerinde  imal edilir. Yapay gaz üretimi, sanayi devrimi ve kentleşme ile birlikte gelişti. Doğal  gaz kullanımının yaygınlaşmasına kadar dünyada ve Türkiye'de fabrikalarda üretildi ve  yaygın olarak kullanıldı. İstanbul'da, Rumeli Yakası'na gaz üretmek için 1887'de Yedikule Havagazı Fabrikası  (Yedikule Gazhanesi), Anadolu Yakası içinse 1891’de Kadıköy’de Kurbağalıdere  Havagazı Fabrikası kuruldu. Bu fabrikalar ile onlara bağlı havagazı şebekesi, 1945 yılında  İETT tarafından  devralındı. İstanbul'da havagazı üretimi Haziran 1993 'te belediye kararıyla  durduruluncaya kadar devam etti. Doğalgaz fabrikaları, genellikle sanayi devriminin ilk yıllarının mimarisini  yansıttılar.Türkiye için bu, 19.yy'ın son yılları ile 20.yy'ın başlarına denk geliyordu.  Kıymetli mimari örnekleri olan bu fabrikalardan Maltepe Havagazı Fabrikası'nın 14  Haziran  2006’da yıkılması,mimarlar odasının karşı çıkmasına rağmen  gerçekleşti. İzmir’de, inşaatına 1862 yılında Fransız Laidloux&Fils şirketince başlanan  ve 1902 yılından itibaren şehrin havagazı ile aydınlatma sisteminin temelini  oluşturan Alsancak’taki hava gazı fabrikası ise 2007-2008'de İzmir Büyükşehir  Belediyesi tarafından restore ettirilerek kültür merkezine dönüştürüldü.