5-2vyhledavani-na-internetu

 • 164 views
Uploaded on

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
164
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. ITC s.r.o.Přemysl Morgan VacekVYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU(REVIZE ZÁKLADŮ IT)
 • 2. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Vyhledávače vs. Katalogy  K vyhledávání informací na internet používáme buď tzv. Vyhledávače, nebo Katalogy. Internetové vyhledávače  Jejich cílem je poskytnout uživateli při odpovědi na dotaz co nejrelevantnější informace  Vyhledávač pracuje automaticky, k čemuž využívá desítky až statisíce počítačů.  Obecně většina internetových vyhledávačů pracuje v několika krocích:  procházení webových stránek  vytvoření databáze výskytu slov a jejich indexování  poskytování odpovědí na dotazy
 • 3. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Nejznámější vyhledávače  Ve světě: Google (www.google.com) AltaVista (www.altavista.com) Ask (www.ask.com) Bing (www.bing.com) Yahoo (www.yahoo.com) V České republice: Centrum (www.centrum.cz) Jyxo (www.jyxo.cz) Seznam (www.seznam.cz)
 • 4. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Internetové Katalogy  jsou seznamy odkazů na webové stránky, které jsou setříděny do stromu kategorií a podkategorií.  Internetové stránky do katalogu navrhují převážně jejich majitelé a editoři katalogu tyto návrhy kontrolují a zveřejňují.  můžou poskytnout kvalitní výsledky hledání, protože je lze snadno omezit na logické skupiny – kategorie (např. školství, průmysl, zdravotnictví…).  jsou vytvářeny editory – lidmi, kteří každý odkaz prověří a po té ho přidají, či vyřadí.  Přidat stránku do katalogu je možné většinou zdarma.  Existují i specializované katalogy (např. oborové), které jsou placené.
 • 5. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Internetové katalogy  Nejznámější světové katalogy  http://dmoz.org – Open directory project  http://dir.yahoo.com – Yahoo! Directory  Nejznámější české katalogy  http://odkazy.seznam.cz – katalog Seznam.cz  http://najisto.centrum.cz – katalog portálu Centrum.cz (firmy) CO JE LEPŠÍ – VYHLEDÁVAČ, NEBO KATALOG? To záleží na tom, co hledáte a jaké jsou na výsledek požadavky. Když je třeba vyhledat informaci rychle, vyhledávač může být lepší, ale když je potřeba vyhledat informace vztahující se např. k určitému odvětví průmyslu, katalog může být lepší volbou.