5-1internet-zakladni-pojmy

382 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
382
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
66
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

5-1internet-zakladni-pojmy

  1. 1. ITC s.r.o.Přemysl Morgan VacekZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU(REVIZE ZÁKLADŮ IT)
  2. 2. ZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU Internet je globální počítačová síť - propojené uživatelské počítače a servery po celém světě. Každý server na internetu má svou adresu (URL adresa), pomocí které se k němu můžeme připojit. Server je zpravidla počítač přístupný přes internet, který poskytuje ostatním uživatelským počítačům nějaké služby (např. www.seznam.cz je vyhledávač) WWW stránky obsahují množství snadno dostupných informací, přechod mezi nimi je velmi jednoduchý, zajišťují ho hypertextové odkazy. Elektronická pošta (e-mail), je rychlý a levný způsob komunikace na internetu.
  3. 3. ZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU www - nejčastěji využívaná služba Internetu, umožňuje prohlížení www stránek. odkaz (link) - umožní okamžitý přechod na jiné místo v dokumentu nebo na jiný dokument kdekoliv v internetu. Odkaz aktivujeme stisknutím levého tlačítka myši. URL adresa – jednoznačná identifikace serveru v internetu. Každý server i každý dokument na Internetu přístupný přes službu www musí mít svou unikátní adresu. protokol - způsob přenosu dat pro určitou službu Internetu. Např. HTTP protokol je využíván pro přenos WWW stránek, FTP protokol je využíván pro přenos souborů, POP je protokol pro práci s elektronickou poštou atd. multimediální – dokument či program je multimediální tehdy, když umožňuje práci s textem, obrázky i se zvukem www server – počítač na internetu, na kterém jsou umístěny www stránky klient – je počítač, který informace z Internetu pouze získává (např. vaše PC pokud právě brouzdáte internetem) Internetový prohlížeč – program, který umožňuje prohlížení internetových www stránek.
  4. 4. ZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU Webová adresa, domény  Webová adresa (nebo také URL adresa) je jednoznačnou identifikací počítače či konkrétní informace v Internetu.  Doména nejvyššího stupně označuje buď globální doménu bez teritoriálního omezení (tvoří ji tři znaky) nebo zemi, kde je doména (adresa) registrována (délka dva znaky). Doménové jméno  může obsahovat pouze znaky [a-z,0-9,-]  délka je nejvýše 63 znaků  nesmí začínat, ani končit znakem "-"  nesmí obsahovat dva znaky "-" za sebou  každé doménové jméno musí být unikátní
  5. 5. ZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU Příklady doménových jmen  globální domény  .com - komerční organizace  .net - síťové zdroje  .edu - vzdělávací organizace  .gov - vládní organizace  .org - nekomerční organizace  národní domény  .cz – Česká republika  .sk – Slovenská republika  .de – Německo  .uk – Velká BritániePozn.: zadáním názvu domény do pole adresa vinternetovém prohlížeči (řádek u horního okraje okna), sedostaneme na její webové stránky – např. www.seznam.cz .
  6. 6. ZÁKLADNÍ POJMY INTERNETU UPLOAD  nebolinahrávání je proces, při kterém odesíláme soubor(y) z našeho PC na Internet, resp. na internetový server. DOWNLOAD  neboli stahování je opačný proces než upload – stahování souborů z Internetu na lokální diskovou jednotku v našem PC

×