3-1prace-s-textem

217 views
186 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
217
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

3-1prace-s-textem

  1. 1. PRÁCE S TEXTEM(REVIZE ZÁKLADŮ IT )ITC s.r.o.Přemysl Morgan Vacek
  2. 2. PRÁCE S TEXTEM Holý textový formát Je nejzákladnějším textovým formátem (plaintext, formát souboru .txt). neumožňuje dodatečné formátování textu, jakoje psaní kurzívou, tučně, či barevně apod. Je velmi univerzální a soubor uloženýv textovém formátu (.txt) lze otevřít prakticky nakterémkoliv PC, bez nutnosti instalovat dalšíprogramy (MS Office apod.).
  3. 3. PRÁCE S TEXTEM Znakové sady U holého textu si však musíme dát pozor na správnékódování - to přiřazuje ke znakům číselné hodnotyprostřednictvím tzv. znakových sad. Ty se však mohou v jednotlivých jazycích lišit. V případě špatně zvolené znakové sady se můžestát, že na jiném PC nebude soubor k přečtení aslova obsahující háčky a čárky budou nečitelná. Pro vytváření a úpravu holého textu použijemeprogram Poznámkový blok (Nabídka start ->Programy -> Příslušenství -> Poznámkový blok).
  4. 4.  Znakové sady V případě, že ukládáme text napsaný v aplikaciPoznámkový blok, volíme jako kódování UTF-8 (viz.obrázek).PRÁCE S TEXTEM
  5. 5. PŘÁCE S TEXTEM Kopírování textu z Internetu Pro kopírování slouží v systému Windowsklávesová zkratka CTRL+C (zkopíruje označenýobjekt/část textu do schránky) Pro vložení slouží v systému Windows klávesovázkratka CTRL+V (vloží data ze schránky napříslušné místo v dokumentu/PC)

×