1. Тема: Речення з однорідними членами.
Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні та
другорядні), удосконалити навички грамотного письма, правильно
інтонувати речення, сприяти формуванню моральних цінностей.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель читає вірш Д.Білоуса «Як цар повелів».
Доводилось чути мені:
«Навіщо ті коми дурні? —
Казав п´ятикласник-хлопчак. —
Зі слів зрозуміло і так!»
На це я казав у одвіт:
є притча старезна, як світ,
переказ про вирок царя,
коли привели бунтаря.,
Слузі він диктує в ту мить:
«Карати не можна простить».
Той пише, як цар повелів,
а коми не ставить між слів.
І ось на майдані для страт —
бунтар у кайданах. І кат,
що мав за царя відомстить.
«Карати, не можна простить», —
слуга об´явля рішенець.
Аж руку підносить мудрець
(усі шанували його):
— Не так прочитав ти, слуго. —
Бо встиг зазирнуть тайкома,
що коми у тексті нема.
Взяв вирок, поправив умить:
«Карати не можна, простить».
Побачив, що кома змогла?
Така колись притча була!
Запитання до учнів: Яка роль розділових знаків у житті кожного з нас?
Кластеризація понять. Учням пропонується пригадати все, що вони знають
про однорідні члени речення.
2. ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV.Опрацювання теми й змісту уроку.
Спостереження над мовою № 1. Працюємо над матеріалом.
Тут ростуть сосни, берези, дуби.
Тут ростуть і сосни, і берези, і дуби.
Тут ростуть сосни, і берези, і дуби.
Тут ростуть і сосни, берези і дуби.
Запитання: Як розставлено сполучники у кожному з речень. Чи завжди між
однорідними членами речення ставимо кому? Коли не ставимо?
Слово вчителя: Якщо сполучник повторюваний, то коми між однорідними
членами ставимо так, ніби ніякого сполучника немає.
Учітеся, читайте, і чужого научайтесь, і свого не цурайтесь (Т.Шевченко).
Спостереження над мовою № 2. Працюємо над матеріалом.
Мені наснились доли і ліси, поля веселі та вітри незримі (А.Малишко).
Зірвеш на яблуні кисличку обо малину чи суничку і наїсися часом так, щой
до обіду втратиш смак (Олександр Олесь).
Слово вчителя: Є чотири одиничні сполучники, перед якими коми не
ставляться. Придумаємо правило разом: чиаботаі – коми немає.
Спостереження над мовою № 3. Працюємо над матеріалом.
Відгадайте: Летіла стріла та впала в лободу, шукаю, та не знайду (блискавка).
Слово вчителя: Чи однакове значення має та? Якщо та означає те саме, що й
і, то кома перед ним не ставиться, але якщо сполучник та замінити на але, то
кома ставиться.
Вправа «Я - лінгвіст». Опрацювавши опорну схему, сформулюйте
пунктуаційні правила.
Тренувальні вправи.
1. Для учнів із середнім рівнем знань.
Робота з реченнями від українських поетів. Знайти однорідні
члени.
Хай буде сад, і дерево крислате, і кіт-воркіт, і ще багато див (Л. Костенко).
Хай на своїм віку кожен посадить дерево в полі чи в садку (І.Нехода).
3. Дерева не кочують по світу, а кожною жилкою тримаються ріднокраю.
Дерева не рубають кінцівок одне одному, але вміють бути протезами. А коли
доводиться ставати сокирищем і йти на братовбивство, то це не їхня провина.
(П.Перебийніс).
Для учнів з достатнім та високим рівнем знань.
Визначте два речення, в яких немає однорідних членів. Вставте
пропущені розділові знаки. Поясніть, якими членами речення вони
виражені.
Коляда давноукраїнська богиня неба мати Сонця дружина Дажбога. За
легендою Коляда щороку в найдовшу зимову ніч народжує нове сонце. У цей
час Коляду переслідує Мара, тому Коляда перетворюється на козу. Зі святом
Коляди повязується зародження українського вертепу та театру.
2. Вправа «Дубль-диктант».
Запишіть речення на пунктуаційні правила « Кома між однорідними членами
речення».
Дуб, сосна, верба, тополя ростуть посеред поля.
Тут ростуть і сосни, і осики, і берези, і дуби.
Я давно налитий тугою, журбою за калиною, тополею й вербою.
Сплять берізки і верби, клени і осики.
3. Вправа «Весела робота». Записати під диктовку, розставити
розділові знаки.
У кожної людини по двадцять пальців на кожній руці й на кожній нозі по
п’ять.
4. Вправа «Я - коректор».
Не чути ні співу пташок, ні пісні солов'я. Підлога пахла свіжими деревами і
сосною. У музеї були пейзажі, відомі письменники, речі приємно виглядали.
На дереві сидить ворона і змерзла в ноги. Я люблю читати Шевченкові
повісті, вірші, художні твори, поеми.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
Вправа «Я - лінгвіст». Запишіть речення, розберіть за членами,
поясніть розділові знаки.
У небі ясно-голубім зимове сходить сонце і ллє проміння на мій дім і у
моє віконце.
V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.
Вивчити теоретичний матеріал підручника § 14, виконати вправу 116.
На вибір:
Випишіть із творів письменників рідного краю речення (5-7 речень) на
вивчену пунктограму «Розділові знаки між однорідними членами речень».
Використана література:
1. Павленко С. О. Філологічний калейдоскоп. ІІІ частина / C. О. Павленко,
О. П. Павленко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. – 96 с.
2. Ющук І. П. Українська мова в школі: [методичні поради для вчителя] /
І. П. Ющук. – Тернопіль: 2013. – 256 с.
4. 3. Ющук І. П. Рідна мова [підручник для 5-го кл.] / І. П. Ющук. – Київ:
Освіта, 1998. – 239 с.
4. Заболотний О.В. Українська мова. [підручник для 5-го кл.] /
О.В. Заболотний, В.В. Заболотний.- К.: Генеза, 2013. – 256 с.