Postaw na prosumenta!
O przyszłości trendów prosumenckich na przykładzie
branży rozrywkowej
------------------------------...
Epoka prosumenta i prosumpcja w popkulturze.
Projekt: Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza
polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej.
---------------------------...
opieranie się na fanowskich produkcjach,
stymulowanie i wykorzystywanie działań internetowych,
opieranie się na działaniac...
Jak wygląda prosumpcja w wypadku polskich
producentów?
Jaką przyszłość wieszczą prosumpcji?
Jak ona mogłaby wyglądać (w po...
Działania pro-prosumenckie.
Komunikacja z konsumentami.
Prawa autorskie.
Pytanie 1. Jak wygląda prosumpcja?
Turyści kontra tubylcy prosumpcji.
---------------------------------------------------------------------------------------...
(…) zdecydowanie feedback od graczy jest bardzo, bardzo
ważny, to znaczy oni mówią, że coś jest tak, a nie inaczej,
coś im...
Tak, jednym z głównych celów jak najbardziej było to
porządkowanie internetu, jak my to nazywamy. I to jest
naprawdę bardz...
My stosujemy takie podejście, że pozwalamy
wykorzystywać dużo elementów z naszej gry, nie wiem,
chociażby muzykę do produk...
Działania pro-prosumenckie: przykłady dobrych
praktyk.
I naszym zadaniem jest słuchać, prowadzić z nimi dialog,
czy to na forum, czy od czasu do czasu organizujemy takie
jakieś ...
(…) co wykonamy jakiś większy kawał gry, to tym samym
fanom, którzy mają te pre-ordery wysyłamy, słuchajcie,
jak coś, jest...
Znów tubylcy kontra turyści.
Kanały dystrybucji w przyszłości.
Różne branże – różne pomysły.
Pytanie 2. Jaka będzie przysz...
Jeśli miałbym wskazać jakieś nurty albo przynajmniej
zastanowić się jako to może wyglądać w przyszłości to na
pewno media ...
(…) crossmediowość, czyli to, co się teraz dzieje i
rzeczywiście my to bardzo silnie obserwujemy, przenikanie
się, podróżo...
Pytanie 3. Jak mogłaby wyglądać przyszłość
prosumpcji?
Opieranie się na fanowskich produkcjach.
Wywoływanie afektywnego podejścia.
Podejmowanie specyficznych działań rynkowych.
Wyjść poza popkulturę.
https://flic.kr/p/6c2iog
https://flic.kr/p/gcpCjg
http://hddigitalart.blogspot.com/2012/08/stormtrooper-just-chillin.html
...
Dziękuję
piotr.siuda@gmail.com
piotrsiuda.pl
Dziękuję
piotr.siuda@gmail.com
piotrsiuda.pl
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Postaw na prosumenta! O przyszłości trendów prosumenckich na przykładzie branży rozrywkowej

308 views
227 views

Published on

23/05/2014; impreza: „Klient przyszłości?” Warsztaty strategiczne Akademii questusa; organizacja: Questus; miejsce: Hotel Binkowski, Kielce, http://www.slideshare.net/questus_polska/warsztaty-strategiczne-akademii-questusa-klient-przyszoci-maj-2014

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
308
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Postaw na prosumenta! O przyszłości trendów prosumenckich na przykładzie branży rozrywkowej

 1. 1. Postaw na prosumenta! O przyszłości trendów prosumenckich na przykładzie branży rozrywkowej ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Piotr Siuda, „Klient przyszłości?” Warsztaty strategiczne Akademii questusa , 22-24 maja 2014 roku
 2. 2. Epoka prosumenta i prosumpcja w popkulturze.
 3. 3. Projekt: Prosumpcjonizm pop-przemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Raport: http://wiedzalokalna.pl/publikacje/.
 4. 4. opieranie się na fanowskich produkcjach, stymulowanie i wykorzystywanie działań internetowych, opieranie się na działaniach offline, wywoływanie afektywnego (emocjonalnego) podejścia, podejmowanie specyficznych działań rynkowych. Prosumpcja:
 5. 5. Jak wygląda prosumpcja w wypadku polskich producentów? Jaką przyszłość wieszczą prosumpcji? Jak ona mogłaby wyglądać (w popkulturze i poza nią)? Pytania.
 6. 6. Działania pro-prosumenckie. Komunikacja z konsumentami. Prawa autorskie. Pytanie 1. Jak wygląda prosumpcja?
 7. 7. Turyści kontra tubylcy prosumpcji. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ „Nieśmiałość” polskich producentów z daleka obserwujących zachodnie trendy.
 8. 8. (…) zdecydowanie feedback od graczy jest bardzo, bardzo ważny, to znaczy oni mówią, że coś jest tak, a nie inaczej, coś im się podoba. I my na tym jedziemy, tak, a od początku mamy tę politykę bardzo dużej otwartości, u nas wszystko można przeczytać na blogu, ile sprzedaliśmy kopii naszej gry, ile, co zamierzamy robić teraz, tak, co nam poszło, co nam nie poszło, wiesz, to sprawia, że gracze czują, że są naszymi partnerami (…). Tak, są w jakiś sposób naszymi partnerami, bo byśmy sobie pewnie bez nich nie poradzili tak, bo to jest wartościowe i oni marketingowo nas bardzo ciągną (branża gier). Komunikacja z konsumentami.
 9. 9. Tak, jednym z głównych celów jak najbardziej było to porządkowanie internetu, jak my to nazywamy. I to jest naprawdę bardzo żmudna praca, do tego powinien być tak naprawdę zdecydowanie większy zastęp ludzi w to zaangażowanych, żeby to rzeczywiście szybciej chodziło (branża filmowa). Prawa autorskie.
 10. 10. My stosujemy takie podejście, że pozwalamy wykorzystywać dużo elementów z naszej gry, nie wiem, chociażby muzykę do produkcji fanowskich na użytek niekomercyjny i do produkcji, w które będziemy mieli jakby pełny wgląd i prawo nie przejdzie na kogoś innego (branża gier). Prawa autorskie.
 11. 11. Działania pro-prosumenckie: przykłady dobrych praktyk.
 12. 12. I naszym zadaniem jest słuchać, prowadzić z nimi dialog, czy to na forum, czy od czasu do czasu organizujemy takie jakieś zjazdy tych najbardziej aktywnych. W tym roku albo w zeszłym mieliśmy ostatni taki zjazd, około kilkanaście osób takich najbardziej udzielających się na naszych forach nas odwiedziło w firmie, robiliśmy jakieś właśnie spotkanie takie z deweloperami, mała sesja pytań i odpowiedzi, jakieś wspólne granie (branża gier). Działania.
 13. 13. (…) co wykonamy jakiś większy kawał gry, to tym samym fanom, którzy mają te pre-ordery wysyłamy, słuchajcie, jak coś, jest nowa wersja, grajcie, grajcie, sprawdzajcie, pod koniec robimy jeszcze takie bardziej ekstensywne testy, w których wysyłamy po prostu do, do masy ludzi tę grę i tą metodą, jak gra jest już skończona, to jest już praktycznie wytestowana (…), więc jak najbardziej u nas fani robią za testerów i oni też z tego mają radochę (branża gier). Działania.
 14. 14. Znów tubylcy kontra turyści. Kanały dystrybucji w przyszłości. Różne branże – różne pomysły. Pytanie 2. Jaka będzie przyszłość prosumpcji?
 15. 15. Jeśli miałbym wskazać jakieś nurty albo przynajmniej zastanowić się jako to może wyglądać w przyszłości to na pewno media społecznościowe, Internet będą tu odgrywały coraz większą rolę. Będzie to oparte na obopólnych korzyściach, czytelnik będzie mógł liczyć na bonusy za to że jest aktywny, za to że coś nam podpowiada. My z kolei jako producenci będziemy lepiej znali rynek naszego odbiorcy, w związku z tym nasze działania będą stargetowane i przemyślane (branża książkowa). Turyści.
 16. 16. (…) crossmediowość, czyli to, co się teraz dzieje i rzeczywiście my to bardzo silnie obserwujemy, przenikanie się, podróżowanie między ekranami. To jest niesłychanie dynamiczny proces, jako IPLA zaczęliśmy wchodzić na inne platformy niż komputer w 2010 i początkowo, jako pierwsi zaczęliśmy to robić na polskim rynku (branża telewizyjna). Turyści – kanały dystrybucji.
 17. 17. Pytanie 3. Jak mogłaby wyglądać przyszłość prosumpcji?
 18. 18. Opieranie się na fanowskich produkcjach.
 19. 19. Wywoływanie afektywnego podejścia.
 20. 20. Podejmowanie specyficznych działań rynkowych.
 21. 21. Wyjść poza popkulturę.
 22. 22. https://flic.kr/p/6c2iog https://flic.kr/p/gcpCjg http://hddigitalart.blogspot.com/2012/08/stormtrooper-just-chillin.html http://wiedzalokalna.pl/wp-content/uploads/2014/01/FWL_Prosumpcjonizm_pop_przemyslow.pdf https://flic.kr/p/fgUwxT http://fc03.deviantart.net/fs70/f/2013/255/1/4/the_female_witcher_by_ed_elric_cosplay-d6lwtp3.jpg https://flic.kr/p/bhyT8B https://flic.kr/p/aPiA9z https://flic.kr/p/8s85Ea http://www.wallconvert.com/wallpapers/digital-art/house-of-cards-2699.html https://flic.kr/p/8QyCWw Odnośniki do ilustracji.
 23. 23. Dziękuję piotr.siuda@gmail.com piotrsiuda.pl Dziękuję piotr.siuda@gmail.com piotrsiuda.pl

×