• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1
 

Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1

on

 • 2,779 views

 

Statistics

Views

Total Views
2,779
Views on SlideShare
2,739
Embed Views
40

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

3 Embeds 40

http://www.paraklet.pl 34
http://paraklet.pl 3
http://www.slideshare.net 3

Accessibility

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1 Dar MacierzyńStwa – Co Znaczy Być Matką1 Presentation Transcript

  • Dar macierzyństwa – co znaczy być matką?
  • Dar macierzyństwa Skarbem jest każde dziecię... Nie ma piękniejszej rzeczy na świecie, choć jest ich przecież tak wiele... -jak dwa serca bijące w jednym ciele. Czułe,troskliwe serce matczyne, tak silne mocno kochające to drugie,bezbronne tam w środku bijące. Delikatny ruch dotyk,pukanie... -maleńką istotke w sobie czuję i za dar macierzyństwa dziękuję. Dziękuje za to że jestem matką... Jolcia
  • MACIERZYŃSTWO DUCHOWE Macierzyństwo jest stanem, w jaki wchodzi matka, gdy poczyna życie. Wiąże się ono z ojcostwem i rodzicielstwem, posiada swoją godność, określa powołanie kobiety i tworzy wokół siebie sytuację prawną. Macierzyństwo może być cielesne i duchowe:
  •  Macierzyństwo cielesne wiąże się ściśle z macierzyństwem duchowym. Bez niego byłoby tylko stanem fizjologicznym.  Macierzyństwo duchowe natomiast obraca się w sferze ducha w porządku przyrodzonym i nadprzyrodzonym. Teologia rozprawiając o macierzyństwie duchowym, rozpatruje je w porządku nadprzyrodzonym i rozumie je jako przekazywanie życia Bożego.
  • Drogę macierzyństwa duchowego w Kościele otwiera Maryja. Ona bowiem mocą Ducha Świętego poczęła i porodziła Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Jest On źródłem życia nadprzyrodzonego. Maryja, rodząc Źródło Życia, stała się Matką tych, którzy z tego Źródła czerpią dla siebie życie. Chodzi oczywiście o życie Boże w ludziach, które całkowicie jest darem łaski.
  • Maryja jest Matką Źródła łaski i zarazem Współpracownicą w jej rozdawnictwie. Była Ona przy Swoim Synu za Jego życia na ziemi i pozostaje z Nim związana w niebie. Jest Ona w świętych obcowaniu ze Swoją godnością, Swoimi zasługami i Swoim wstawiennictwem. Przysługuje Jej przeto tytuł Duchowej Matki tych wszystkich, którzy rodzą się do nowego życia. Jest Ona Matką Kościoła.
  • BYĆ MATKA… Bycie matką wymaga od kobiety odpowiednich predyspozycji fizycznych i psychicznych, dlatego też Bóg obdarzył ją specyficzną strukturą psychiczną oraz szczególną zdolnością odbierania pewnych bodźców zmysłowych. Przeprowadzone badania wykazują, że kobiety mają inny niż mężczyźni próg wrażliwości zmysłowej. Kobiety lepiej słyszą, o wiele więcej kobiet potrafi czysto zaśpiewać zasłyszaną melodię. Zdolność ta stawia ją w dyspozycji do odbierania, nieraz bardzo cichego kwilenia jej dziecka.
  • Podobnie wzrok kobiety jest bardziej wrażliwy na barwy i otaczające ją zmiany. Właśnie kobieta umie dostrzec zmiany na twarzy swego rozmówcy, smutek czy niepokój. W sprawach wrażliwości węchowej i smakowej, kobiety również mają większe zdolności Przeprowadzone w USA badania dotyku dowodzą, że najmniej wrażliwa kobieta i tak ma wyższy próg wrażliwości dotykowej niż najwrażliwszy w tym względzie mężczyzna. Świadczy to o zdolności kobiety do czułości wobec delikatnego i wątłego ciała małego dziecka. Na poziomie mózgu kobieta cieszy się większym powiązaniem neuronowym obu półkul, dlatego kobieta jest w stanie więcej zapamiętać informacji i nimi operować, co w praktyce jest postrzegane jako kobieca intuicja
  • Słowa Boga skierowane do pierwszej pary ludzkiej nie pozostawiają żadnych wątpliwości, jednym z podstawowych zadań człowieka jest zrodzenie potomstwa (por. Rdz 1,28). Każda kobieta na mocy tych słów jest powołana do macierzyństwa, które może realizować w sensie fizycznym bądź duchowym. Powołanie do macierzyństwa fizycznego zawsze jest działaniem angażującym całego człowieka, dokonuje się w jakimś kontekście społecznym i jest procesem. Owo niepojęte doświadczenie musi być jednak w sposób świadomy i dobrowolny zaakceptowane przez potencjalną matkę.
  • Kobieta bowiem przez dar płodności została zaproszona do współdziałania z Bogiem w stwarzaniu nowej istoty ludzkiej. Bóg w szczególny sposób zawierza człowieka kobiecie, powierzając go jej wrodzonej i naturalnej wrażliwości, bez względu na zewnętrzne warunki bytowe – socjalne i materialne. Przedziwny dar bycia matką wymaga od kobiety złożenia swoistej ofiary, gdyż z tym wyborem będą się łączyć liczne wyrzeczenia i nieprzewidywalne trudności życiowe. W praktyce oznacza to, że wola bycia matką jest równoznaczne z powierzeniem całej siebie w służbę tej misji. Ta zasada dawania ma też swoją reakcję zwrotną: kobieta dając – otrzymuje dziecko.
  • ZAGROŻENIA DLA MACIEŻYŃSTWA Każda kobieta staje się matką nie przez fakt posiadania dziecka, lecz przez wejście z nim w relacje. Istnienie tego typu relacji matka – dziecko powoduje, że utrata dziecka (śmierć, założenie własnej rodziny, itd.) nie powoduje utraty statusu matki.
  • ABORCJA „KKK, 2270 Życie ludzkie od chwili poczęcia winno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia (...)” „KKK, 2271 Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. (...) Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym.quot;
  • quot;Fizyczno-biologicznequot; zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji: • krwotoki (spowodowane uszkodzeniem narządów rodnych kobiety lub niecałkowitym usunięciem szczątków płodu). • zakrzepy (mogące powodować zapalenia żył i innych organów wewnętrznych, a także - zator płuc). • infekcje (przede wszystkim narządów rodnych), zakażenia krwi. • powikłania (stany zapalne, niepłodność, zaburzenia w miesiączkowaniu). • komplikacje w przypadku kolejnej ciąży (ciąża pozamaciczna, samoistne poronienie, przedwczesny albo opóźniony poród, zwiększenie się prawdopodobieństwa łożyska przodującego lub łożyska przyrośniętego, niewydolność szyjki macicy). • śmierć matki.
  • Psychiczne zagrożenia i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia aborcji (tzw. quot;syndrom poaborcyjnyquot;): • depresja mogąca - w niektórych przypadkach - prowadzić do wrogości wobec kolejnych dzieci. • osłabienie więzi rodzinnych i quot;instynktu macierzyńskiegoquot;. • dysharmonia i otępienie w życiu emocjonalnym. • bolesne wspomnienia. • wyrzuty sumienia. • szereg innych negatywnych przeżyć.
  • ZALECENIA CO DO DIETY Często z tego, co zjesz niewiele zostaje w twoim żołądku, wiec trudno mówić o odpowiednim odżywianiu i wartościach witaminowych tego, co jesz. Dlatego szczególnie w tym okresie, powinnaś przyjmować witaminy. Żadna dieta nie zastąpi ich dobrego działania, bo wiesz, co tak naprawdę dzieje się z przyjmowanym przez Ciebie pokarmem. Jedz proste, naturalne posiłki, unikaj konserw, a także nieświeżych potraw, oczywiście zero używek, papierosów i alkoholu prze całą ciążę. Z tego względu, że nie masz stuprocentowej pewności na temat stopnia przyswajania odżywczych walorów tego, co jesz powinnaś przyjmować witaminy.
  • ALKOHOL Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może sobie pozwolić na niewielki kieliszek wina czy małe piwo. Wydaje im się, że tak mała ilość alkoholu ni powinna być szkodliwa. Nic bardziej błędnego!
  • Pomyśl do czego może doprowadzić picie przez Ciebie alkoholu w ciąży: - przedwczesny poród lub nawet poronienie (ryzyko to wzrasta nawet czterokrotnie !) - niską wagę urodzeniową dziecka (jest ono znacznie mniejsze od innych maluchów) - opóźnienie wzrostu - uszkodzenia mózgu - wady nerek - wady serca - problemy ze wzrokiem i słuchem - wystąpienie zespołu ADHD - wystąpienie FAS (Płodowego Zespołu Alkoholowego)
  • JAN PAWEŁ II „Macierzyństwo jako fakt i fenomen O MACIEŻYŃSTWIE ludzki tłumaczy się w pełni na gruncie prawdy o osobie. Macierzyństwo jest związane z osobową strukturą kobiecości oraz z osobowym wymiarem daru: „Otrzymałam mężczyznę od Pana” (Rdz 4,1). Rodzice zostają obdarowani dzieckiem przez Stwórcę. Od strony kobiety jest to w sposób szczególny związane z „bezinteresownym darem z siebie samej”. Słowa Maryi przy zwiastowaniu: „niech mi się stanie według twego słowa!”, oznaczają kobiecą gotowość do takiego daru z siebie samej i do przyjęcia nowego życia — stwierdza Papież (MD, 18).
  • Jan Paweł II nie dezawuuje roli ojca w dziele zrodzenia i wychowania dziecka. Widzi jednak wyższość roli kobiety w tym względzie: Rodzicielstwo — chociaż należy do obojga — urzeczywistnia się o wiele bardziej w kobiecie, zwłaszcza w okresie prenatalnym. Kobieta też bezpośrednio „płaci” za to wspólne rodzicielstwo, które o wiele dosłowniej pochłania energie jej ciała i duszy. Trzeba więc, aby mężczyzna był tego w pełni świadom, że w tym wspólnym ich rodzicielstwie zaciąga on szczególny dług wobec kobiety. Żaden program „równouprawnienia” kobiet i mężczyzn nie jest gruntowny, jeśli tego nie uwzględnia w sposób zupełnie zasadniczy. (...) Mężczyzna — mimo całego współudziału w rodzicielstwie — znajduje się jednak „na zewnątrz” procesu brzemienności i rodzenia dziecka i musi pod wielu względami od matki uczyć się swego własnego „ojcostwa” (Tamże).
  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CIĄŻY Aktywność fizyczna, ma bardzo duże znaczenie dla kobiety w ciąży. Ćwiczenia pomagają łatwiej przetrwać ciążę, radzić sobie z bólami porodowymi i pomagają szybciej wrócić do formy po narodzinach dziecka. Dla wszystkich kobiet ciężarnych zalecana jest gimnastyka - najlepiej oparta na programie prezentowanym na zajęciach szkół rodzenia. Korzystne jest wykonywanie takich ćwiczeń 2-3 razy dziennie po 10-15 minut. Zalecany jest również ruch na świeżym powietrzu, spacery oraz regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa.
  • Ćwiczenia w wodzie mają bardzo pozytywny wpływ na organizm przyszłej mamy. Pomagają jej: * wzmocnić mięśnie, * dotlenić mózg, * zwiększyć wytrzymałość organizmu bez nadmiernego wysiłku, * uelastycznić układ sercowo-naczyniowy. Ćwiczenie w wodzie w odciążeniu zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów, ponadto ruchy kobiety w wodzie wspomagają poruszanie i aktywność dziecka w brzuchu. W zajęciach nie mogą brać udziału kobiety, których lekarz nie wyraził zgody na ćwiczenia.
  • ZŁOTE MYŚLI • quot;Czyż można uczynić kobiecie zarzut z tego że pożąda śmierci, jeśli jest matką i małżonką i ku swojemu nieszczęściu ujrzała miłość w jej nieskończonej piękności i macierzyństwo w jego niezmiernej radości?quot; Balzac • „Macierzyństwo jest najsilniejszą bronią mężczyzny, która zmusza kobietę do niewoli.” Maria Niedźwiecka
  • Monika Stachura kl. 3i