Your SlideShare is downloading. ×
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Sosyal Medya ve Afet Yöneti̇mi̇

878

Published on

Sosyal Medya ve Afet Yönetimi. Yerel yönetimler ne yapmalı?

Sosyal Medya ve Afet Yönetimi. Yerel yönetimler ne yapmalı?

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
878
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
19
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. SOSYAL MEDYA VE AFET YÖNETĠMĠ OYA BAYRAKTAR
 • 2. Sosyal medya üzerinden afet yönetimi konusunu Afet öncesi afet sırası afet sonrası yapılacak olan çalışmalar olarak üç başlık altında toplayabiliriz.
 • 3. Afet öncesi yapılabilecek sosyalmedya koordinasyon hazırlıkları
 • 4. iletişim hazırlığı Yanlış ve faydasız bilginin yayılmasını engellemek ve tüm afet çalışmalarının bu ağ üzerinde üretilen bilgilere dayalı olarakyapılmasını sağlamak açısından önemlidir. Başbakanlık Afet Yardım ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı başta olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğünün, Yerel yönetimlerin ve ilgili diğer tüm kamu otoritelerinin bu maksatla Sosyal Medya’ da etkin bir şekilde yer almaları, sosyal medya ekiplerini oluşturmaları ve oluşturdukları mecraları etkin ve üretken bir şekilde yönetmeleri büyük önem taşımaktadır
 • 5. Afet öncesi eğitim ve bilgilendirme Afetlere karşı hazırlıklı olma, afetten haberdar olunduğunda ya da afete maruz kalınmasının ilk saniyesinden itibaren neler yapılması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmak, afetin etkilerini en aza indirmek açısından büyük önem taşımaktadır .Toplumun büyük bir kesiminin artık sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandığı göz önünealındığında, sosyal medya üzerinden yapılacak bilgilendirme faaliyetleri, afet anında ve afet süresince afetin yok edici etkilerinden korunmada büyük yararlar sağlayacaktır.
 • 6. Sosyal Ağ üyelerinin konumu, demografik bilgileri ve sosyal grupların analizi Özellikle afet süresince yürütülecek tüm faaliyetlerde; bu amacayönelik oluşturulmuş sosyal ağlara üye olan kişi ve grupların bilgilerinin önceden analiz edilmesi, faaliyetlerin başarısında önemli veri tabanı olacaktır.
 • 7.  Afet öncesi yapılabilecek hazırlıklar konusunda Şişli belediyesinin başlattığı bir uygulamayı örnek vermek istedim. Uygulamanın ismi mobil şişli afet bilgi sistemi . Bu sistem ile cep bilgisayarına aktarılan tüm Şişli haritaları (yerleşime uygunluk, acil yardım bilgileri v.b.)ile herhangi bir afet anında hızlı hasar tespiti ve yardım organizasyonu gerçekleştirebilecek.
 • 8.  Bu sistem ile afet anında bulunulan konumun koordinatlarla belirlenmesi ve arazide kısa sürede binaların ağır , orta , hafif hasar durumuna ait bilgilerin girilmesi mümkün olmaktadır. Cep Bilgisayara aktarılan tüm Şişli haritalarında eksik olan Eğitim Binaları ve Sağlık Binaları yerlerinde GPS bağlantılı cep bilgisayarı ile tespit edilerek bilgisayar ortamına aktarılmış durumda.
 • 9. Türk Kızılayı, Clickline dijital reklam ajansı ile yaptıkları işbirliğiyle sosyal medya dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Afetlerde birçok iletişim aracının işe yaramadığını ancak sosyal medyanın örgütsel ve bilgi akışı açısından sağladığı faydaları göz önüne alacak olursak, bu profesyonel girişim oldukça yerindedir. Türk Kızılayının sosyal medyadaki varlığı afet yönetiminin yanı sıra, kan bağışları, çevre paylaşımları,insani yardım duyuruları ve halkla ilişkiler konularında da kuruma büyük fayda sağlanacak.
 • 10. Afet Süresince Sosyal Medya Kullanımı ve Sosyal Medya Afet Koordinasyonu
 • 11. Afet öncesi erken uyarı sisteminin oluşturulması Özellikle yavaş oluşan afetler ya da süreç içerisinde yayılan afetlerdesosyal medya üzerinden erken uyarı mekanizması oluşturmak, tedbir almak veya afet bölgesinden uzaklaşmak için insanlara yeterince zaman kazandırabilir.
 • 12. Afetzedelere ilk yardım bilgisinin verilmesi, yaşamda kalma ve iletişimde kalması için gerekli bilgilerin verilmesi Afete maruz kalan insanlarla sosyal medya araçları üzerindenbireysel veya toplu olarak iletişime geçerek afetin etkisinden kurtulmak, afet bölgesinden uzaklaşmak, afetten etkilenenlere yapılabilecek ilk yardım bilgileri gibi bilgilerin aktarılmasının yanı sıra kendilerine acil yardımın gelmesine kadar iletişimde kalmaları için yapmaları gereken temel bilgi ve uyarılar verilebilir.
 • 13. afet bölgesinden çevrimiçi bilgi toplamak Sosyal Medya uygulamaları ve mobil araçlar üzerinden anlık olarakalınacak afetin büyüklüğü, etkilediği insan sayısı, kritik yer ve yapılarındurumu, gelişme istikameti gibi bilgilerin analizi ile başta dijital haritalaroluşturularak tüm veriler acil müdahale ve yardıma esas olacak verileredönüştürülebilir. Bu yolla elde edilecek bilgilerle tahliye stratejileri, afete müdahale kaynaklarının organizasyonu, kurtarma çalışmalarının yapılması ve ilk yardımların afetzedelere ulaştırılması gibi çalışmalar organize edilebilir.
 • 14. sürekli bilgilendirme ve yönlendirme yapmak Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan meşru otoritelerin insiyatif ve kararlarıyla oluşacak bilgilendirmeler, direktifler ve yönlendirmeler sosyal medya üzerinden aktif ve anlık bir şekilde yapılabilir. Bu şekildeyapılacak bir arka kanal iletişim, diğer yıkıcı haberleşmelerin yaratacağı olumsuz etkiyi ortadan kaldıracağı gibi, insanların panik durumlarının ortadan kalkmasını da sağlar.
 • 15. afetin önlenmesi ve afetzedelere destek yardımlarının koordine edilmesi Gerek ulusal ve gerekse uluslararası boyutta iyi bir sosyal medya bilgilendirme mekanizması ile afet bölgesinin her türlü ihtiyaç envanteri doğru bir şekilde çevrimiçi olarak duyurulabilir. Buyardımların ne şekilde toplanacağı, hangi kanallarla afet bölgesine ulaştırılacağının da meşru otoritelerce sosyal medya üzerinden duyurulması, yardımların etkin bir şekilde yapılmasını ve doğrukanallardan yerine ulaşmasını sağlar. Afetin önlenmesi için gerekli makina, araç ve gerecin de doğru tespit edilerek kaynaklarından temini için sosyal medya verileri iyi bir araçtır.
 • 16. Afet Sonrasında Sosyal Medya Kullanımı Sosyal Medyada Yapılması Gerekenler
 • 17. afet bilgilerinin analizi Yaşanan afete yönelik her türlü verinin sistematize edilerek ve analizi yapılarak ulusal bir sosyal medya afet veri tabanı oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu verilerle vaka analizleri yapılabilecek, sosyaldavranışlar analiz edilebilecek, hatalar ve başarılar değerlendirilebilecek ve sonraki afetlere yönelik her türlü çalışmaya sağlam bir altyapı oluşturacaktır.
 • 18. afet yardımının devamlığının sağlanması Gerek kamunun yapması gereken afet yardımlarının takibi ve gerekse sosyal organizasyonlar ve bireyler tarafından yapılacakyardımların devamlılığının sağlanması da yine sosyal medya üzerinden izlenmesi ve koordine edilmesi gereken bir husustur.
 • 19. TÜRKĠYE’ DE SOSYAL MEDYADA AFET ve VAN ÖRNEĞĠ
 • 20.  23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan Van depreminden sonra bir hafta içinde Sosyal Medya’ da gerçekleşen başlıca aktivitelerin sayısal değerleri ise şöyledir : Atılan tweet sayısı : 500.000’ in üzerinde, Google Kişi Bulucu’ da takip edilen insan sayısı: 4900 Kullanılan konular ( hashtags) : #van, #EvimEvindirVan, #deprem, #kardeslikzamani#, #vanicintekyurek. Gazeteci Ahmet Tezcan’ ın Twitter’ da başlatmış olduğu #EvimEvindirVan kampanyasına ilk saatlerde 15 binin üzerinde evini açma teklifi geldi. #kardeslikzamani programı için toplanan yardım miktarı 65 milyon TL’ nin üzerinde oldu. # vanicintekyurek programı için toplanan yardım miktarı 61 miyon TL’ nin üzerinde oldu.
 • 21.  Twitter üzerinden gönderdiği mesajlar sayesinde enkaz altından kurtarılan insanlarda olmuştur. Sosyal medyanın olumsuz kullanımına örnek olarak olarak da esasen Van depreminden etkilenmemesine ve başka şehirlerde olmasına rağmen enkaz altında kaldığına yönelik tweet atanlardır.
 • 22. 2011 yılı Avustralya’nınQueensland Sel felaketi
 • 23.  Sel felaketi esnasında Queensland polisinin @QPSMedia hesabı üzerinden koordinasyonu sağlaması, selden etkilenmiş olan kişilere yardımcı olabilecek anlık bilgiler sağlaması Twitterın krizler ve acil durumlar sırasında nasıl kullanılabileceğine dair çok ilginç bir deneyim olmuş. Twitter sadece polisle halk arasındaki koordinasyonu ve iletişimi sağlamakla kalmamış, sel esnasında 15500 civarında kullanıcı #qldfloods etiketi (hashtag) üzerinden haber, bilgi, resim ve video paylaşmış.
 • 24.  35,000den fazla tweet felaketin ilk 3 gününde #qldfloods etiketi üzerinden çekilmiş. Çekilen tweetlerin hiçbirinde yanlış yönlendirme ya da suistimal olmamış (Van depreminde Akutu yanlış yönlendirip, belki başka yerlerde insanların enkaz altında ölmesine neden olan psikopat kişilikler oldu. @QPSMedia hesabı "#Mythbuster" adlı etiket altında yolladığı tweetlerde selden etkilenmiş olanların moralini bozacak dedikodular veya yanlış bilgiler daha en başından bertaraf edilmiş. Böylelikle polisin doğru ve etkili bir şekilde yanlış bilgilendirme yapılmadan koordinasyon yapması sağlanmış. Bu yöntem Van depreminde de denenebilirdi.
 • 25. kaynaklar http://1sosyalmedya.com/turk-kizilayi-artik-online.html http://www.ahder.org/afete-hazirlik/afet-nedir, 13 Aralık 2011 http://www.afad.gov.tr/, 13 Aralık 2011 http://www.sislibelediyesi.com/site/pager.asp?ID=39http://www.police.qld.gov.au/Resources/Internet/services/reportsPublications/do cuments/QPSSocialMediaCaseStudy.pdf, 13.12.2011 http://www.e-siber.com/sosyal-medya/sayilarla-sosyal-medyada-van-depremi/ , 14.12 www.bilisim2023.com/sosyal-medya/sosyal-medya-da-afet-yonetimi-...http://www.e-siber.com/sosyal-medya/dogal-felaketlerde-bir-afet-yonetim-ve-kriz- haberlesme-araci-olarak-twitter

×