Internet session: Marketingový výzkum

1,881 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,881
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
94
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Internet session: Marketingový výzkum

 1. 1. Internet Session Brno Marketingový výzkum
 2. 2. Co je to marketingový výzkum ● Shromažďování a vyhodnocování informací → vedou k pochopení trhu. ● Hledá typicky odpovědi na otázky: – o zákaznících, – o konkurenci, – o trhu jako celku, – o vlastní firmě apod. ● Přebytek nabídky nad poptávkou → intuice je nebezpečná. ● Manažeři / majitelé rozhodují → potřebují konkrétní odpovědi na konkrétní otázky. ● Závěr = marketingový výzkum potřebuje každý subjekt.
 3. 3. Typické cíle market. výzkumu v ČR ● Segmentace zákazníků podle různých hledisek. ● Zjišťování spokojenosti zákazníků s poskytovanými službami. ● Analýza globálních a regionálních trendů v ČR. ● Analýza aktivit podnikatelského subjektu v uplynulém období.
 4. 4. Základní přístupy ● Kvalitativní výzkum: Proč? Jak? – Důvody, příčiny, názory, motivace a reakce chování lidí. – Malé skupiny, individuální. – Metody: individuální hloubkové rozhovory (reakce), skupinové rozhovory (5-9 osob, konfrontace), brainstorming (nápady), projekční techniky (dokončování, doplňování). ● Kvantitativní výzkum: Co? Kolik? Jak často? – Přístup, postoje a názory ke konkrétním výrobkům nebo službám. – Větší počet respondentů. – Metody: písemné, telefonické, osobní, elektronické dotazování.
 5. 5. Jste připraveni? ● Odpovíte vy nebo vaši klienti alespoň na 2 otázky z každé následující sekce?
 6. 6. Hledáte odpovědi na otázky? ● O zákaznících (stávajících i budoucích): – Kdo je zákazník? – Jaký je počet a nákupní potenciál? – Existuje možnost opakované koupě? – Jaké mají potřeby, které budete chtít uspokojovat? – Jak vnímají Vaši (klientovu) firmu? – Jsou spokojení s nabízenými produkty a službami?
 7. 7. Hledáte odpovědi na otázky? ● O konkurenci: – Kdo je konkurence? – Jaké má výsledky (obchodní, finanční, podíly na trhu)? – Ve kterých oblastech si konkurujete? – Jak se prezentuje zákazníkům? – Jak působí na trhu? – Jaká je její cenová politika, způsob distribuce?
 8. 8. Hledáte odpovědi na otázky? ● O trhu jako celku: – Na jakém trhu s pohybujete? – Jaký je jeho potenciál a trend dalšího vývoje? – Je-li rostoucí / klesající, víte o kolik %? – Které segmenty jsou nejvíce ziskové? – Jaká je nasycenost trhu?
 9. 9. Začněte ● Pokud tyto informace nemáte nebo nesledujete, měli byste začít. ● Nabídněte jejich poznání i vašim zákazníkům. ● Dnešní doba je ideální.
 10. 10. 1. krok – definice problému ,,Dobře definovaný problém je napůl vyřešený problém.“ ● Definujte: – předmět výzkumu, – jaké informace má přinést = cíle, – metody, techniky výzkumu, – velikost zkoumaného vzorku (ČR - reprezentativních cca 1000 resp.)
 11. 11. 2. krok – analýza situace ● Co víme? Co zjišťujeme? ● Kde získáme info? – z firemního IS získáte údaje o zákaznících (počet, odkud jsou, průměrný nákup, o které produkty mají zájem, atd.) – od zaměstnanců, – od zákazníků (dotazník, telemarketing, dostupných zdroje jako ročenky, statistické údaje, informace z ekonomického tisku, volně publikované studie apod.) – Od externí konzultační firmy nebo konzultanta.
 12. 12. 3. krok – sběr informací ● Trendem je online dotazování (dotazníky, ankety): – www.likeex.eu - česky, – www.survs.com - anglicky, – www.2ask.net - anglicky. ● Vhodné pro kvantitativní výzkumy. Výhody: – rychlost, snadnost tvorby, matematické vyhodnocení, – čas, a množství respondentů (v ČR je reprezentativních cca 1000 resp.). – Nevýhody: neochota respondentů, množství dat. ● Kvalitativní výzkum: čas, peníze a odbornost → kvalitnější výsledky.
 13. 13. Příklady elektronického dotazování ● Primární informace (prvotní): – dotazník – elektronický formulář přímo na webových stránkách, – pop-up okno – každému n-tému návštěvníkovi se otevře nové okno s formulářem, – anketa – jednoduchý dotazník, stačí kliknout jen na jednu z odpovědí. ● Sekundární informace (již zpracované): – vyhledávání informací o problematice, – monitorování elektronických konferencí a diskuzí – hledání zpětné vazby.
 14. 14. 4. krok – analýza a interpretace ● Kvantitativní výzkum hledá: – např. četnosti výskytu, střední hodnoty, míry závislosti mezi proměnnými. ● Specializovaný SW ,,statistical package“. ● Kvalitativní výzkum: – analyzuje každý jednotlivý ,,případ“, jsou vyhodnocovány použité nepřímé psychologické postupy, jde o nalezení příčin, motivů. ● Výběr metod pro analýzu zjištěných dat je závislý na cíli výzkumu a typu výzkumu.
 15. 15. 5. krok – závěrečná zpráva ● Zpracování a prezentace závěrečné zprávy. ● Ta musí obsahovat: – stanovení předmětu a cíle výzkumu (podle zadání), – přehled metodických postupů, – popis zkoumaného souboru, – shrnutí základních poznatků výzkumu, – doporučení pro řešení zkoumaného problému. ● Závěry výzkumu by měly dát odpověď na konkrétní otázky.
 16. 16. Marketingové subjekty ● Firmy: – Factum Invenio, – Ipsos Tambor, – CVVM, – GfK, – STEM. ● Sdružení: – SIMAR - CR, – ESOMAR - svet.
 17. 17. Zajímavé výsledky
 18. 18. Zajímavé výsledky ● Connected Life - reveals that a staggering 41 per cent of UK internet users agree that “If I had to choose, I would rather keep my internet connection than my TV”. ● Mintel - close to 70 percent of respondents are either “very concerned” or “somewhat concerned” that their credit or debit card information will be stolen if they purchase things on the Internet. ● The Nielsen Company - Seven in ten consumers globally agree that advertising contributes to economic growth, while eight in ten agree that advertising helps create jobs, according to a survey of 25,420 consumers in 50 countries. Additionally, 68 percent feel that, as a critical driver of competition between companies, advertising leads to better products and lower prices. ● Lightspeed Research - Younger People Want Entertaining Online Ads, Older Consumers Want Relevance And Usefulness. Younger audiences concerned with entertainment, exclusivity and the freebees. For 45-54 year olds however, ads need to be more relevant and useful to make an impact. Více na http://www.marketresearchworld.net
 19. 19. Děkuji za pozornost

×