Tirana bus stations - Open Datathon Albania 2011

3,290 views
3,077 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,290
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,296
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tirana bus stations - Open Datathon Albania 2011

 1. 1. Tirana Bus Stations GJITHCKA QE DO DONIT TE DINIT PER TRANSPORTIN PUBLIK TE TIRANESSTACIONET NE HARTE, WEB DHE ANDROID J.Kanini2
 2. 2. Kush jemi ne? Vellezer   Adhurojme teknologjine  E duam Tiranen  Leme koken pas te dhenave Juli  IT Expert prane Atos Hellas Joni  Student Viti I Pare Master – Inxhinieri Gjeo-Informatike J.Kanini2
 3. 3. Objektivat Nevojat  Informacioni mbi transportin publik – I pamjaftueshem  Harta e mbulimit - jo e plote Objektivat tona  Njohja me mire me qytetin tone   Grumbullimi I informacionit mbi transportin publik ne Tirane  Ndertimi I nje harte te plote me linjat e Tiranes  Ofrimi I informacionit ne menyren me te mire te mundshme  Argetimi J.Kanini2
 4. 4. Realizimi Te dhena pa fund  Sa linja ka Tirana  Ku ndodhen saktesisht stacionet neper Tirane  Nga cilat rruge kalojne secila linje  Kush eshte linja me e gjate, me e shkurtra, me e shpejta, etj.  Madje edhe kush ka personelin me te kendshem  Harta  Vizualizuam informacionin ne harte Aplikacionet  Ndertuam nje aplikacion web ne menyre qe kushdo te aksesoje gjithe informacionin  Aplikacion ne Android ne menyre qe kushdo te orientohet me se miri neper Tirane J.Kanini2
 5. 5. Formula 2 njerez  1860 Leke ne Total  600 Leke – Brenda Tiranes  760 Leke – Jashte Tiranes  500 Leke – Rinas Express  1 pajisje GPS  deshiren per te udhetuar   durim per te perpunuar te dhenat KML & GPX  <trkpt lat="41.323228" lon="19.819738">  <ele>130.644</ele>  <time>2011-12-14T20:15:50Z</time>  <speed>19.631</speed>  </trkpt> J.Kanini2
 6. 6. Rezultatet ne Harte J.Kanini2
 7. 7. Fakte te Grumbulluara A e dinit se  Ne Tirane kemi 25 linja te ndryshme ku 10 prej te cilave jane linja kryesore urbane – brenda qytetit.  Ne krahun kunder-orar (I jashtem) I Unazes autobuzat ecin mesatarisht me 8.3 km/h? – pra vetem 2- fishin e shpejtesise me hap te thjeshte; kjo eshte edhe linja me e ngadalte ne Tirane.  Ish Uzina e Auto-Traktoreve eshte ~4.3 km nga qendra, por ama pershkohet per 22 minuta? – per te njejten kohe ne Unaze pershkohet vetem rruga nga Zogu I Zi – Kinema Agimi (2.3 km, 6 stacione).  Linja me e shpejte eshte Qender – Laprake – Qender? ~6.8 km qe pershkohen vajtje-ardhje ne 30 min, kjo eshte njekohesisht edhe linja me e shkurter.  Linjat me me pak stacione jane ato te Porcelanit dhe te Laprakes? Vetem 8 stacione per kah. Ndersa me te gjatat jane Tirana e Re dhe Unaza me 21 dhe 20 stacione per kah.  Ne Qendren e Tiranes kane stacione 19 linja te ndryshme. 9 prej te cilave jane linja kryesore urbane (te gjitha pervec Unazes)  Per tju sjelle keto statistika deri tani kemi udhetuar 68.8 km dhe ndenjur neper autobuze 6h.21m.34s.  Fjala qe degjon me shume ne autobuz eshte: “S’kena leke!”  J.Kanini2
 8. 8. Aplikacioni Tirana Bus Stations  GUI per Android I zhvilluar ne Java  Web Interfaces: PHP  Sistemi I Databazave: MySQL  Algoritmi Dijkstra per gjetjen e rruges me te shkurter  Pesha per kah: 50% cmimi, 30% koha, 20% distanca.  Vizualizimi I hartave ne Google Map Online  http://www.getjar.com/mobile/283975/TiranaBusStations  Shume shpejt edhe ne Android Market J.Kanini2
 9. 9. Aplikacioni J.Kanini2
 10. 10. Aplikacioni
 11. 11. Ne versionin e ri Aplikacioni  Kontrollueshmeri me e mire e hartes  Kerkueshmeri e informacionit  Informacion te detajuar per secilin stacion  Vizualizim ne harte te linjave dhe stacioneve  Version per iPhone Linjat e tjera Grafi  Peshe me te sakte per eficence me te mire  Tipe te ndryshme rrugetimesh (me kosto me te ulet, me gjatesi me te shkurter, me sa me pak ndryshime, etj) J.Kanini2
 12. 12. J.Kanini2

×