Julia Hoxha - Open Datathon Albania 2011

413 views
334 views

Published on

Published in: Travel, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
413
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • ‘Open knowledge’ is any content, information or data that people are free to use, re-use and redistribute — without any legal, technological or social restriction.
 • Julia Hoxha - Open Datathon Albania 2011

  1. 1. Open Data Albania "Hack": A clever technical solutionarrived through a non-obvious mean Tirane - 20 Dhjetor, 2011
  2. 2. Të dhëna për të cilat ofrohet:  Akses i lirë dhe i hapur  Lehtësi për rishpërndarje  Lehtësi për ripërdorim  Asnjë kufizim se kush e përdor dhe për cfarë Open Knowledge Definition Open Knowledge Foundation
  3. 3.  Arkivë qëndrore për të dhëna të hapura (dataset XLS, RDF) Lehtësi kërkimi dhe ripërdorimi Vizualizime grafik Artikuj hulumtues (mbi 150 artikuj) Prezenca ne media (referohet ODA cdo 1.5 dite) Perfshirja e publikut ◦ ODA ne Universitete
  4. 4. Komuniteti i PërdoruesveInstitucione Burim Vizualizim Eksplorues Arkiva e ODA Teknologji Semantike Te dhena te paperpunuara Te Te Semi- strukturuara Tekst strukturuara
  5. 5.  Njohuria dhe transparenca - kyc për demokracinë Të dhënat bëhen të dobishme Shfrytëzohet potenciali teknologjik Rritet angazhimi qytetar
  6. 6.  12 Ekipe me aplikime dhe analiza hulumtuese Votimi (50% publiku dhe 50% juria per 2 cmimet e para) Vleresime ◦ Cmimi i pare ($300) ◦ Cmimi i dyte ($150) ◦ Ideja me e mire ($100) Ju inkurajojme te jeni aktiv edhe online ne media sociale ◦ Blog mbi aktivitetin Datathon Albania ◦ Twitter #odathon
  7. 7. Open Data AlbaniaTë promovojmë Transparencë nëpërmjet të Dhënave http://open.data.al

  ×