Your SlideShare is downloading. ×
0
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Bilanci tregtar - Open Datathon Albania
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Bilanci tregtar - Open Datathon Albania

2,504

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,504
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Open Data Albania Tirane - 20 Dhjetor, 2011
 • 2.  Artemisa Mihali Studente , Fakulteti i Shkencave Natyrore ( Tirane) Dega:Informatikë
 • 3.  Vizualizimi i te dhenave ekonomike te bilancit tregtar 2009,2010. Perdorimi i teknologjive me te fundit te perdorura nga OPEN DATA ALBANIA per te realizuar kete vizualizim. Intregimi i te dhenave ne nje menyre te tille ku perdoruesi mund te aksesoje ate pjese te informacionit per te cilen eshte i interesuar.
 • 4.  Shfaqja e informacionit te selektuar ne format tabelar si edhe ne shtrirje gjeografike duke u bazuar ne harte. Integrimi i teknologjive me te fundit te perdorura nga Google.
 • 5.  Konvertimi i te dhenave standarte ne te dhena „User Friendly“. Konvertimi i te dhenave statike ne te dhena dinamike. Realizimi i marrjes se informacionit ne menyre te „Filtruar“ Zvoglimi i ndjeshem i kohes se kerkimit te informacionit. Dhenia e nje informacioni te plote dhe te kompresuar ekonomik.
 • 6.  Burimi kryesor i te dhenave te perdorura per kete aplikacion eshte marre nga ODA(open Data Albania) ,ku informacioni eshte i strukturuar dhe lehtesisht i kuptueshem. METE, INSTAT
 • 7.  http://datathon.data.al/import_eksport

×