Jow2

2,289 views

Published on

Ordynacja wyborcza

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,289
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
590
Actions
Shares
0
Downloads
12
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Jow2

 1. 1. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Wielu posłów z jednego okręgu wyborczego Jeden poseł z każdego okręgu wyborczego Jak się wybiera posłów:
 2. 2. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Duże okręgi wyborcze (ok. 1 mln mieszkańców)‏ Małe okręgi wyborcze (ok. 62 tys. wyborców) - powiat lub dzielnica miasta Jak się wybiera posłów:
 3. 3. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Głosowanie na listy partyjne Głosowanie bezpośrednio na konkretnych kandydatów Jak się wybiera posłów:
 4. 4. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Kandydatów zgłaszają partie polityczne - obecność i miejsce kandydata na liście zależy od ustaleń wewnętrznych partii Kandydatów zgłaszają zarówno partie polityczne, jak i organizacje czy grupy obywateli nie należących do żadnej partii- nie trzeba mieć zgody kierownictwa partyjnego, aby kandydować. Jak się wybiera posłów:
 5. 5. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Formowanie rządu trwa długo (targi koalicyjne). Rząd jest gotowy na drugi dzień po wyborach. Jak się wybiera posłów:
 6. 6. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Kampania wyborcza kandydata jest bardzo droga (duże okręgi wyborcze). W małym okręgu wyborczym koszt kampanii wyborczej pojedyńczego kandydata jest stosunkowo mały. Jak się wybiera posłów:
 7. 7. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Rządy są koalicyjne, a przez to słabe, podatne na naciski i nieskuteczne. Odpowiedzialność za rządy w danej kadencji bierze na siebie jedna partia. Jak się wybiera posłów:
 8. 8. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Szansę na wybór mają tylko kandydaci zaakceptowani przez kierownictwa partyjne. Nie ma kandydatów naprawdę niezależnych. Szansę na wybór ma każdy obywatel, który cieszy się w swoim okręgu wystarczającym poparciem społecznym. Jak się wybiera posłów:
 9. 9. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Oddając głos, wyborca otrzymuje "książeczkę" z kilkuset nazwiskami kandydatów na różnych listach. Oddając głos, wyborca otrzymuje kartkę z kilkoma nazwiskami kandydatów, których zna i potrafi rozróżnić. Jak się wybiera posłów:
 10. 10. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Różne metody przeliczania głosów (d'Hondta, Saint Lague,zmodyfikowana Saint Lague) przynoszą różne wyniki - możliwe manipulacje wyborcze. Jest jeden powszechnie znany sposób przeliczania głosów Jak się wybiera posłów:
 11. 11. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Mechanizmy doboru kandydatów i przeliczania głosów na mandaty poselskie są skomplikowane, a na dodatek zmieniane praktycznie przed każdymi nowymi wyborami. Mechanizm wyboru kandydata jest prosty i zrozumiały - wygrywa kandydat z największym poparciem w okręgu. Jak się wybiera posłów:
 12. 12. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Partie polityczne są strukturami słabymi lokalnie i mocno scentralizowanymi. O wszystkim decyduje wąskie grono kierownictwa partyjnego. Partie polityczne są organizacjami obywatelskimi o silnym zapleczu lokalnym. Jak się wybiera posłów:
 13. 13. Ordynacja dla Polski na wzór brytyjski: 1. Polska podzielona na 460 jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), każdy okręg liczący ok. 62 tys. wyborców 2. Z każdego okręgu wybrać można tylko jednego posła. 3. Wybory w jednej turze: wygrywa ten, kto uzyskał największą ilość głosów. 4. Kandydować może każdy obywatel, który uzyskał np. 15 podpisów wyborców z tego okręgu. 5. Kandydat wpłaca kaucję, np. 2000zł, która jest zwracana, jeśli potrafi w wyborach zdobyć więcej niż 5% głosów wyborców. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Jak się wybiera posłów:
 14. 14. w Polsce ? ordynacja proporcjonalna w Wielkiej Brytanii ? jednomandatowe okręgi wyborcze Ordynacja proporcjonalna kontra Jednomandatowe Okręgi Wyborcze Wykonano na podstawie danych z: http://www.blogi-politykow.com/porownanie-systemow-wyborczych-polski-i-wielkiej-brytanii Jak się wybiera posłów:

×