Co to je operační systém?   Stručná historie      Taxonomie      Závěr....              ....  ...
Co to je operační systém?   Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....    ...
Co to je operační systém?  Stručná historie    Taxonomie        Závěr....             ....    ...
Co to je operační systém?   Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....    ...
Co to je operační systém?    Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....   ...
Co to je operační systém?   Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....    ...
Co to je operační systém?   Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....    ...
Co to je operační systém?            Stručná historie              Taxonomie           ...
Co to je operační systém?  Stručná historie    Taxonomie      Závěr....             ....      ...
Co to je operační systém?  Stručná historie    Taxonomie      Závěr....            ....       ...
Co to je operační systém?   Stručná historie    Taxonomie      Závěr....              ....    ...
Co to je operační systém?  Stručná historie    Taxonomie      Závěr....            ....       ...
Co to je operační systém?      Stručná historie    Taxonomie      Závěr....                 ...
Co to je operační systém?      Stručná historie      Taxonomie        Závěr....             ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Operační systém

374 views
282 views

Published on

Přednáška o tom, co je operační systém. Též jsou zde trocha historie počítačů

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
374
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Operační systém

 1. 1. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... .. . Úvod do světa operačních systémů . Ondřej Profant Knihovna Průhonice Česká pirátská strana 21. listopadu 2012 . . . . . .
 2. 2. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Osnova 1. Co to je operační systém? Definice poprvé Hardware Software Definice podruhé 2. Stručná historie Časová osa Zajímavosti 3. Taxonomie 4. Závěr Zdroje Diskuse . . . . . .
 3. 3. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Co to je operační systém? . Definice . Operační systém je v informatice základní programové vybavení počítače (tj. software), které je zavedeno do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Skládá se z jádra (kernel) a pomocných systémových nástrojů. Hlavním úkolem operačního systému je zajistit uživateli možnost ovládat počítač, vytvořit pro procesy stabilní aplikační rozhraní (API) a přidělovat jim systémové zdroje. Operační systém je velmi komplexní software, jehož vývoj je mnohem složitější a náročnější, než vývoj obyčejných programů. . Wikipedie . . . . . .
 4. 4. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Hardware Fyzická část počítače Tzv. železo‘ . . . . . .
 5. 5. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Software Jednotlivé aplikace (kalkulačka, internetový prohlížeč, malování, . . . ). Aplikace nedělá vše. Pro spoustu věcí/činností potřebuje připravenou infrastrukturu. . . . . . .
 6. 6. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Co to je operační systém? Nejnižší úroveň SW (aplikací) Pracuje přímo s HW (železem) Prostředník mezi HW a SW . . . . . .
 7. 7. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Stručná historie Původně byl operační systém svázán s konkrétním strojem Až postupem času se začaly stávat univerzální počítače (dnes je univerzalita největší výhod) Původně jsou počítače silně provázány s armádou i s akademickou sférou . . . . . .
 8. 8. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Časová osa na e Ba rles us ag ali ak bb a sc Ab Ch ... Pa 17. stol. 18. stol. 19. stol. ... IX UN t C ne IA 0, r ter eso 36 s IN T . in ux NE oc Z4 istor su E M Lin pr erč IB pa kro O nz m Ar w P Z1 los tra ko ww mi SA Co 1900 . . . 1940 44 50 1960 69 1980 91 2000 38 43 47 57 65 71 89 94 . . . . . .
 9. 9. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Zajímavosti - Abakus též počítadlo Abakus je prokázán již 3000 př. n. l. . . . . . .
 10. 10. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Zajímavosti - Pascalina . . . . . .
 11. 11. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Zajímavosti Charles Babbage navrhl plně programovatelný počítač v roce 1837. Ke konci 20. století byl počítač sestaven a shledán funkčním. Počítače Konráda Zuseho se používali velmi dlouho (např. švýcarské banky). Linux vznikl proto, aby jeho autor (Linus Torvalds) mohl testovat software bez drahého komerčního UNIXu. . . . . . .
 12. 12. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Taxonomie operačních systémů . . . . . .
 13. 13. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Zdroje Přednáška Úvod do operačních systémů na MFF UK Komunita: wikipedie.cz , hesla: Tranzistor Počítadlo Operační systém Unix Komunita: wikipedia.org , hesla: Charles Babbage Pascalina Ondřej Profant: Kurz základní práce s počítačem (doplňující text k výuce, zde v knihovně) . . . . . .
 14. 14. Co to je operační systém? Stručná historie Taxonomie Závěr.... .... ..Závěr Děkuji za pozornost. Doplňující otázky? Copyleft Ondřej Profant, 2012. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte, upravujte a nechte sdílet za stejných podmínek. Prezentace v úplné formě1 na vyžádání emailem: ondrej.profant -at- pirati.cz 1 i se zdrojovými kódy . . . . . .

×