Sql server 2012 gi̇ri̇ş

357 views

Published on

.

Published in: Engineering
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
357
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
19
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sql server 2012 gi̇ri̇ş

 1. 1. SQL SERVER MANAGEMENT STUDIO
 2. 2.  Hızlı ve kolay bir şekilde SQL Server yönetimini gerçekleştiren ve en fazla kullanılan grafiksel bir araçtır.  SQL Server 2012 içinde bulunan birçok veri tabanı yönetim işlemleri için kullanılır. SQL Server 2012 içinde bulunan tüm bileşenlerin yönetim, yapılandırma ve ayarlarını yapabilir
 3. 3. Eski sürümlerde bir script veya query yazarken veri tabanı ile bağlantı olması gerekmekteydi. SQL Server Management Studio da bu işler için veri tabanı ile aktif bağlantıya gerek yoktur.
 4. 4.  SQL Server program grubu altından SQL Server Management Studio'ya ulaşılabilir.
 5. 5. BİR SERVER NASIL KAYIT EDİLİR? Normal olarak ilk kurulumda bir SQL Server otomatik olarak kayıt olur.Ancak başka bir SQL Server'ı kaydetmek için veya çeşitli sebeplerden dolayı kayıt fonksiyonunu değiştirmek için aşağıdaki bilgilere sahip olunması gerekir.  Kayıt edilecek SQL Server Instance adını alır,  SQL Server Instance yapısı için uygulanacak Authentication metodu seçilir.Authentication yapısında kullanılacak geçerli kullanıcı adı ve şifre tanımlanır.
 6. 6. 1) SQL Server Management Studio içinde var olan instance üzerinde sağ tuşa basılarak Register seçeneğine tıklanır.
 7. 7. 2) Gelen iletişim kutusuna gerekli bilgiler girilerek Save butonuna basılır.Varsayılan olarak açılmasını istediğimiz veri tabanı gibi ayarlar için Connection Properties sekmesi kullanılabilir.
 8. 8. OBJECT EXPLORER: SOL Server veri tabanı içindeki nesnelerin yönetimi için kullanılır. Bir ağaç yapısı şekilde bu yönetim imkanını sunar
 9. 9. SQL Management Studio yapısının bir özelliği olan Object Brovvser ile yapacaklarımızı kısaca listeleyecek olursak;  Veri tabanı oluşturma ve yönetimi.  Veri tabanı özelliklerinin görüntülenmesi ve değiştirilmesi.  Veri tabanının yeniden yapılandırılması için script oluşturulması.  Veri kaynakları oluşturma.  İzin ve ayrıcalıkların kontrolü.  Replikasyon ayarları.  Data Transformation Services(DTS) oluşturma.  SQL Server log dosyalarının görüntülenmesi.  SQL Server Agent yönetimi.
 10. 10. V Databases: SQL Server'ın kullandığı sistem veri tabanları ile kullanıcıların oluşturduğu veri tabanlarının ayrı ayrı listelendiği ve yapılandırıldığı klasördür
 11. 11.  Bu veri tabanlarını, Sistem ve Kullanıcı veri tabanları olmak üzere iki ana grupta toplayabiliriz. Sistem,veri tabanları(System Databases); SQL Server'a ait tüm bilgileri tutar ve SQL Server, bu veri tabanları ile sisteme ait tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirir. Kullanıcıların oluşturduğu veri tabanları ise; direkt Databases klasörü altında toplanır.
 12. 12. System kategorisinde toplanan veri tabanlarının görevlerini kısaca açıklayalım: Master: Kullanıcı hesapları ve sistem hata mesajları gibi izlenecek bilgileri tutar.
 13. 13. Model:Yeni oluşturulacak veri tabanları için, temel kalıp oluşturur.Yani yeni veri tabanı, özelliklerini bu yapıdan alır.
 14. 14. Tempdb: Geçici tablo bilgilerinin ve diğer geçici bilgilerin tutulduğu veri tabanıdır
 15. 15. Msdb: Zamanlama (scheduling) ve yapılan iş bilgilerini tutar.
 16. 16. VeriTabanı Nesneleri:Var olan bir kullanıcı tanımlı veri tabanının başındaki (+) artıyı açtığımızda veya üzerine bir kez tıkladığımızda, veri tabanına ait objelerin listesi karşımıza gelir.
 17. 17. Tables: Kayıtların tutulduğu objedir. Tanımlanan sütun (Column) özelliklerine göre, satırlarında (Row) kayıtları tutar.
 18. 18. Views: Birden fazla tabloyu basitçe ilişkilendirerek, kayıtların görüntülenmesinde kullanılır
 19. 19. Database Diagrams: Tablo ilişkilerini izlemek için kullanılır.
 20. 20. Synonyms: Nesnelere alternatif isimler vermek' için kullanılır
 21. 21. Programmability: Bünyesinde birçok programlama yapıları içerir.
 22. 22. Service Broker: Sistemdeki tanımlanan Service Broker servisine ait özellikleri içerir.
 23. 23. Storage: Depolama ayarlarını içerir.
 24. 24. Repiication: Replikasyon oluşturma ve dağıtıcı sunucu ile ilgili ayarların yapıldığı klasördür.
 25. 25. Veri tabanı için güvenlik bilgilerinin tutulduğu önemli klasörlerden biridir.
 26. 26. Management: Log dosyaları, Monitör, SQL Mail, Transaction Coordinator Ayarlarının gerçekleştiği klasördür.
 27. 27. SQL Server Agent: SQL Server Agent'e ait işlemleri yönetmek için kullanılır.
 28. 28. Object Explorer Butonları Seçim sonrası gelen iletişim kutusunda gerekli ayarlar yapılarak bağlantı sağlanır.
 29. 29. Disconnect: Aktif olan bağlantıyı kapatmak için kullanılır.
 30. 30. Stop:Açılan klasörün içinde dinamik olarak birçok eleman bulunabilir, bu durum da açılma süresini arttırır. Bunu kapatmak için kullanılır.
 31. 31. Refresh: En son bilgilerin güncellenmesi için kullanılır.
 32. 32. Filter: Özel kıstaslara göre üsteleme yapmak için kullanılan butondur.
 33. 33. SQL CONFIGURATION MANAGER
 34. 34.  SQL Server 2008 birçok servis içerir. Bu servislerin yapılandırılmasını ve yönetilmesini bir sistem yöneticisinin bilmesi gerekir.Ayrıca Client uygulamaların bağlantılarında uygun ayarlar için bu servisler gerekir.  SQL Configuration Manager yapabileceklerimiz;  SQL Server ServislerininYönetebiliriz.  Servislerin Kullandığı Hesaplarda Değişiklik Yapabiliriz.  Server Network ProtokolleriniYönetebiliriz.  Client Network Protokollerini Yönetebiliriz.
 35. 35. SQL SERVER SERVICES  SQL Server 2012 servislerine ulaşmak için kullanılır. Bu servisleri durdurabilir, başlatabilir veya askıya alabiliriz.Ayrıca özelliklerini değiştirebiliriz.
 36. 36. SQL SERVER NETVVORK CONFIGURATION  SOL Server 2012 Instance'ların cevaplayacağı Client istekleri için gerekli network protokollerini düzenlemek için kullanılır.
 37. 37. SQL NATIVE CLIENT 11.0 CONFIGURATION  SQL Server 2012 Servisleri ile ilişkiye geçen bilgisayarlar üzerinde çalışan uygulamalarda Client protokollerini yapılandırmak için kullanılır.
 38. 38. SOLUTION EXPLORER Bir veya birden fazla SQL Server Management Studio projelerini bir arada tutmak için kullanılır. Bağlantı tanımlamaları ve sorguların oluşturularak kaydedilebildiği bu* kısımda; birbiriyle ilişkili ve uygun yapılar tasarlanabilir.
 39. 39. DİĞERT-SQL İFADELERİ  AWE: Hafıza sistemine destek verir. 32 bit uygulama yapılarında kullanılan bu özellik anal hafıza ile fiziksel hafızanın yapılandırılması temeline dayanır.  SQL Server 2008'i awe enabled seçeneğini kullanarak AWE yapısına uygun hale getirebiliriz.  Ayrıca min server memory ve max server memory seçeneklerini ayarlayarak SQL Server 2012'in AWE yapısını, hafıza gerektiğinde dinamik olarak kullanmasını sağlayabiliriz.
 40. 40.  Hot-Add Memory. Bilgisayarı kapatıp/ açmanıza gerek kalmadan fiziksel hafızayı bilgisayarına ekleyebilir.  CPU:İşlemcinin kullanacağı iş sayısını otomatik olarak zamanlayabilir.  SQLCMD:Diğer Transact-SQL ifadelerini çalıştırmak için de kullanabiliriz.

×