SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Download to read offline
Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran)


Tarikh              :     25 April 2012                              Masa : 8.40 – 9.10 pagi

Kelas               :     1 Cerdas                                   Bil. Pelajar : 37 orang
M/Pelajaran         :     Bahasa Malaysia
Tema                :     Bersih dan Sihat
Tajuk               : Makanan Berkhasiat

Objektif            :     Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

                          a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas
                              melalui nyanyian secara didik hibur.
                          b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar.
                          c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi
                              dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
                          d) Mengkelaskan      perkataan    yang     menunjukkan     makanan
                              berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat.

Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang
                                     terdapat dalam kehidupan seharian.

                                 (b) Murid mengetahui rentak lagu “Tanya Sama Pokok” dan
                                     pernah menyanyikannya sebelum ini.

Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan
            badan kita.

Bahan      : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad
            perkataan, lembaran kerja.

Nilai      : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama.

Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian

                        secara didik hibur.

              4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

              2.2       Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada

                        pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Penggabungjalinan : Kebersihan

Penyerapan               : Pendidikan kesihatan
Langkah/Masa     Isi Pelajaran           Aktiviti Pengajaran Pembelajaran                          Catatan
                                         Aktiviti Guru                 Aktiviti Murid
Set Induksi    1. Bersarapan        1.   Guru         bertanya 1. Murid                         Sumber P&P
(5 minit)        sebelum       ke        murid       makanan           menyatakan jenis         - benda
                 sekolah.                yang          mereka          makanan           yang    maujud (roti,
                                         ambil sebelum ke              mereka makan.             susu, coklat,
                                         sekolah.                   2. Murid                     pisang, gula-
                                    2.   Menunjukkan                   menamakan                 gula,
                                         pelbagai          jenis       jenis-jenis               keropok)
                                         makanan kepada                makanan           yang
                                         murid.                        ditunjukkan.
               2. Makanan           3.   Guru
                                                                        nasi         ikan
                 berkhasiat dan          mengasingkan                                           Ilmu :
                 makanan tidak           makanan                         mi            roti     -Pendidikan
                 berkhasiat.             mengikut                      susu          oren       Kesihatan
                                         kategorinya
                                                                        kek            jem
                                         (berkhasiat        dan
                                         tidak berkhasiat).           biskut         ayam       Teknik
                                    4.   Murid             diberi                               -nyanyian
                                                                              coklat
                                         penerangan                                             -penyoalan
                                         tentang makanan                      ais krim          seluruh kelas
                                         yang berzat.                         daging
                                    5.   Guru mengaitkan
                                         aktiviti      dengan             gula-gula

                                         tajuk pelajaran.
Perkembangan   1. Pilih makanan     2. Guru         menampal 1. Murid            membaca Sumber P&P
Langkah 1        yang                    seni       kata    lagu       seni kata lagu.          - Seni      kata
(8 minit)        berkhasiat              “Pilih            yang 2. Murid          menyanyi       lagu       ‘Pilih
                 untuk      badan        Berzat”           pada        mengikut        rentak    yang Berzat”
                 yang sihat.             papan tulis.                  lagu            “Tanya
                                                                       Sama            Pokok”
                                                                       dengan
                                                                       bimbingan guru.          Ilmu :
                                                                    3. Murid      menyanyi      -Pendidikan
                                                                       lagu “Pilih yang         Kesihatan
                                                                       Berzat” beramai-
ramai.
                              3. Guru       menyoal 4. Murid             menyebut
                                 murid        tentang         jenis-jenis
                                 jenis     makanan            makanan         berzat Sumber P&P
                                 berzat dalam seni            yang        terdapat - kad
                                 kata lagu.                   dalam seni kata           perkataan
                                                              lagu          secara
                                                              individu         dan
                                                              kelas.                  Teknik
                                                                                      -nyanyian
                                                               nasi         susu
                                                                                      -penyoalan
                                                               ikan         telur      seluruh kelas

                                                               betik        sawi

                                                                     pisang

                                                         5. Murid           diminta Nilai
                                                              menyanyikan             -yakin
                                                              semula lagu “Pilih -bekerjasama
                                                              yang          Berzat”
                                                              dengan      sebutan
                                                              yang betul dan
                                                              gaya             yang
                                                              sesuai.



Langkah 2   1. Elak   makan   2. Guru                    1.    Murid        diminta Aktiviti
(9 minit)     makanan yang      membahagikan                   mengkelaskan           -kumpulan
              tidak             murid         kepada           makanan                -inkuiri
              berkhasiat.       empat kumpulan.                berkhasiat dan
                              3. Guru memberikan               tidak berkhasiat BCB
                                setiap     kumpulan            dan                    -berbincang
                                sekeping          kad          menampalkan-
                                manila     dan    kad          nya pada kad KBT
                                perkataan        yang          manila.                -mengumpul
                                mengandungi              2.    Setiap         wakil   dan mengelas
                                pelbagai         jenis         kumpulan
makanan.                     diminta             Kinestatik
                                                            memaparkan
                                                            hasil               BCB
                                                            perbincangan        -berbincang
                                                            mereka      pada
                             4. Guru      membuat           papan tulis.
                               pembetulan      hasil 3.     Murid membaca KBT
                               kerja        setiap          kad            jenis -mengumpul
                               kumpulan.                    makanan              dan mengelas
                                                            mengikut
                                                            kategori secara
                                                            kelas.               Nilai
                                                       4.   Kumpulan yang -yakin
                                                            berjaya             -berani
                                                            mengkelaskan        -bekerjasama
                                                            makanan
                                                            mengikut
                                                            kategori
                                                            dengan      betul
                                                            diberi tepukan.
Langkah 3   1. Kepentingan   2. Guru                   Pentaksiran
(5 minit)     makanan          mengedarkan             1.   Murid               Lembaran
              berkhasiat       lembaran        kerja        menyenaraikan       kerja 1
              kepada           kepada murid.                makanan
              kesihatan                                     mengikut            Nilai :
              badan.                                        kategorinya.        - Berdikari


                                                       Pemulihan
                                                       1. Murid
                                                            memadankan          Lembaran
                                                            perkataan           kerja 2
                                                            dengan
                                                            makanan
                                                            berdasarkan         Nilai :
                                                            gambar.             - Berdikari
Pengayaan
                                                          1. Murid               Lembaran
                                                            melengkapkan         kerja 3
                                                            ayat        dengan
                                                            perkataan     yang
                                                            sesuai               Nilai :
                                                            berdasarkan          - Berdikari
                                                            gambar.


Penutup     1. Makanan           2. Guru       bersoal    1. Murid menyebut KBT
(3 minit)     berzat               jawab       dengan        semula      jenis- -menilai
              menjadikan           murid           dan       jenis    makanan -membanding
              badan      sihat     mengimbas                 berzat     secara   beza
              otak cerdas          kembali                   kelas.              -penjanaan
                                   pembelajaran tadi.                            idea
                                 3. Guru
                                   mengingatkan
                                   murid        supaya
                                   memilih makanan
                                   yang      berkhasiat
                                   untuk     kesihatan
                                   badan.

More Related Content

What's hot

PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROkeryman313
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayasitiaishahmohamad
 
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 -   Laporan pentaksiran ujianEdup3063 -   Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujianSakilah96
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budaya
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budayaKriteria fizikal bilik darjah yang mesra budaya
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budayaPermata_An-Nur
 
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4Ym Ghufran
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)Fizz Scopio
 
Tajuk 5 implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
Tajuk 5   implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysiaTajuk 5   implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
Tajuk 5 implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysiashaatis
 
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresi
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresiTopik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresi
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresiWany Hardy
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfssuser3f4b32
 
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranNota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranAhmad Fahmi
 
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralPembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralJamaliah Harun
 
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajarancik noorlyda
 
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guruUpdated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guruHashimah68
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)cikgutika
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesionalSella Yunik
 

What's hot (20)

Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 
PENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKROPENGAJARAN MIKRO
PENGAJARAN MIKRO
 
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudayaKesedaran kepelbagaian sosiobudaya
Kesedaran kepelbagaian sosiobudaya
 
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 -   Laporan pentaksiran ujianEdup3063 -   Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Kit pembelajaran sdp
Kit pembelajaran sdpKit pembelajaran sdp
Kit pembelajaran sdp
 
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budaya
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budayaKriteria fizikal bilik darjah yang mesra budaya
Kriteria fizikal bilik darjah yang mesra budaya
 
Proses Pembelajaran
Proses PembelajaranProses Pembelajaran
Proses Pembelajaran
 
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
DSKP PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
 
Tajuk 5 implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
Tajuk 5   implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysiaTajuk 5   implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
Tajuk 5 implikasi falsafah terhadap perkembangan pendidikan di malaysia
 
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresi
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresiTopik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresi
Topik 7 penerokaan, memperoleh pengalaman dan ekspresi
 
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdfModul 6.1_PdP-KmR.pdf
Modul 6.1_PdP-KmR.pdf
 
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan PembelajaranNota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
Nota Padat EDUP3073 - Budaya dan Pembelajaran
 
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan MoralPembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
Pembinaan Instrumen dan Item Pentaksiran dalam Pendidikan Moral
 
Penulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaranPenulisan hasil pembelajaran
Penulisan hasil pembelajaran
 
Transformasi kurikulum (KSSR)
Transformasi kurikulum (KSSR)Transformasi kurikulum (KSSR)
Transformasi kurikulum (KSSR)
 
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guruUpdated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
Updated ppt tajuk 7 pdpp etika dan perundangan guru
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Pernyataan profesional
Pernyataan profesionalPernyataan profesional
Pernyataan profesional
 

Viewers also liked

Rph pengajaran makro
Rph pengajaran makroRph pengajaran makro
Rph pengajaran makroNsha Shari
 
Pengajaran makro
Pengajaran makroPengajaran makro
Pengajaran makroKPM
 
Lembaran kerja kumpulan (a)
Lembaran kerja kumpulan (a)Lembaran kerja kumpulan (a)
Lembaran kerja kumpulan (a)Rohimah Kassim
 
Teka teki oleh rohimah
Teka teki oleh rohimahTeka teki oleh rohimah
Teka teki oleh rohimahRohimah Kassim
 
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimahSlaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimahRohimah Kassim
 
Cth penulisan jurnal salsabila
Cth penulisan jurnal salsabilaCth penulisan jurnal salsabila
Cth penulisan jurnal salsabilaCoordy Nation
 
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMJanet Jouti
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHfatimah isa
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANArra Asri
 

Viewers also liked (14)

Rph pengajaran makro
Rph pengajaran makroRph pengajaran makro
Rph pengajaran makro
 
Pengajaran makro
Pengajaran makroPengajaran makro
Pengajaran makro
 
Lembaran kerja kumpulan (a)
Lembaran kerja kumpulan (a)Lembaran kerja kumpulan (a)
Lembaran kerja kumpulan (a)
 
Teks bacaan
Teks bacaanTeks bacaan
Teks bacaan
 
Lembaran kerja (b)
Lembaran kerja (b)Lembaran kerja (b)
Lembaran kerja (b)
 
Teka teki oleh rohimah
Teka teki oleh rohimahTeka teki oleh rohimah
Teka teki oleh rohimah
 
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimahSlaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah
Slaid Jenis Jenis Makanan oleh rohimah
 
4 rph el b-33
4 rph el b-334 rph el b-33
4 rph el b-33
 
Rph 3 hb3 isnin
Rph 3 hb3 isninRph 3 hb3 isnin
Rph 3 hb3 isnin
 
Cth penulisan jurnal salsabila
Cth penulisan jurnal salsabilaCth penulisan jurnal salsabila
Cth penulisan jurnal salsabila
 
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUMCONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
CONTOH PENULISAN JURNAL MINGGUAN PRAKTIKUM
 
REFLEKSI
REFLEKSIREFLEKSI
REFLEKSI
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 

Similar to Rph pengajaran makro

Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatXeno Venz
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangNurfaten Ismail
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianKo Daro
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5wanida_rossana
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1Cikgu Zaliza
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Zuzan Michael Japang
 
Rph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaRph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaTeresa Janin
 
Modul latihan kchs 2003
Modul latihan kchs 2003Modul latihan kchs 2003
Modul latihan kchs 2003740920086091
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8eyezanadia
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Fadzilah Patman
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alipMuhd Firdaus
 
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1PROGRAM TRANSISI TAHUN 1
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1PAKLONG CIKGU
 
Contoh program transisi
Contoh program transisiContoh program transisi
Contoh program transisicikguherti
 

Similar to Rph pengajaran makro (20)

Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihat
 
Rph pj thn 4
Rph pj thn 4Rph pj thn 4
Rph pj thn 4
 
Rph pj thn 4
Rph pj thn 4Rph pj thn 4
Rph pj thn 4
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbang
 
Rph
RphRph
Rph
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
 
Rph pergigian
Rph pergigianRph pergigian
Rph pergigian
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
 
Rph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaRph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasa
 
Ert1
Ert1Ert1
Ert1
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Modul latihan kchs 2003
Modul latihan kchs 2003Modul latihan kchs 2003
Modul latihan kchs 2003
 
Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8Rph inovatif kumpulan a 8
Rph inovatif kumpulan a 8
 
RPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docxRPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docx
 
Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)Rph membaca kssr (kump. 7)
Rph membaca kssr (kump. 7)
 
Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
 
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1PROGRAM TRANSISI TAHUN 1
PROGRAM TRANSISI TAHUN 1
 
Contoh program transisi
Contoh program transisiContoh program transisi
Contoh program transisi
 

More from Nsha Shari (20)

NOTA UNIT 7 - Keselamatan di rumah (TAHUN 3)
NOTA UNIT 7 - Keselamatan di rumah (TAHUN 3)NOTA UNIT 7 - Keselamatan di rumah (TAHUN 3)
NOTA UNIT 7 - Keselamatan di rumah (TAHUN 3)
 
NOTA PERUMPAMAAN TAHUN 3
NOTA PERUMPAMAAN TAHUN 3NOTA PERUMPAMAAN TAHUN 3
NOTA PERUMPAMAAN TAHUN 3
 
M28
M28M28
M28
 
M27
M27M27
M27
 
M26
M26M26
M26
 
M25
M25M25
M25
 
M23
M23M23
M23
 
M22
M22M22
M22
 
M21
M21M21
M21
 
M20
M20M20
M20
 
M19
M19M19
M19
 
M17
M17M17
M17
 
M18
M18M18
M18
 
RPT BM TAHUN 3 2015
RPT BM TAHUN 3 2015RPT BM TAHUN 3 2015
RPT BM TAHUN 3 2015
 
RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014RPT BM TAHUN 3 2014
RPT BM TAHUN 3 2014
 
BM TATABAHASA
BM TATABAHASABM TATABAHASA
BM TATABAHASA
 
Peribahasa
PeribahasaPeribahasa
Peribahasa
 
Kelab Doktor Muda
Kelab Doktor MudaKelab Doktor Muda
Kelab Doktor Muda
 
Digraf
DigrafDigraf
Digraf
 
SOALAN KSSR TAHUN 1
SOALAN KSSR TAHUN 1SOALAN KSSR TAHUN 1
SOALAN KSSR TAHUN 1
 

Rph pengajaran makro

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian (Makro Pengajaran) Tarikh : 25 April 2012 Masa : 8.40 – 9.10 pagi Kelas : 1 Cerdas Bil. Pelajar : 37 orang M/Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Bersih dan Sihat Tajuk : Makanan Berkhasiat Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: a) Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas melalui nyanyian secara didik hibur. b) Menamakan makanan-makanan yang terdapat dalam gambar. c) Membaca perkataan berkaitan makanan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul. d) Mengkelaskan perkataan yang menunjukkan makanan berkhasiat dan makanan tidak berkhasiat. Pengetahuan sedia ada : (a) Murid mengetahui tentang pelbagai jenis makanan yang terdapat dalam kehidupan seharian. (b) Murid mengetahui rentak lagu “Tanya Sama Pokok” dan pernah menyanyikannya sebelum ini. Konsep : Memilih makanan yang memberikan kebaikan atau faedah kepada kesihatan badan kita. Bahan : Benda maujud (pelbagai jenis makanan), lirik lagu “Pilih yang Berzat”, kad perkataan, lembaran kerja. Nilai : Bersyukur, berani, yakin, bekerjasama. Kemahiran : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 4.1.1 Menyebut senikata lagu melalui nyanyian secara didik hibur. 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul. Penggabungjalinan : Kebersihan Penyerapan : Pendidikan kesihatan
  • 2. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set Induksi 1. Bersarapan 1. Guru bertanya 1. Murid Sumber P&P (5 minit) sebelum ke murid makanan menyatakan jenis - benda sekolah. yang mereka makanan yang maujud (roti, ambil sebelum ke mereka makan. susu, coklat, sekolah. 2. Murid pisang, gula- 2. Menunjukkan menamakan gula, pelbagai jenis jenis-jenis keropok) makanan kepada makanan yang murid. ditunjukkan. 2. Makanan 3. Guru nasi ikan berkhasiat dan mengasingkan Ilmu : makanan tidak makanan mi roti -Pendidikan berkhasiat. mengikut susu oren Kesihatan kategorinya kek jem (berkhasiat dan tidak berkhasiat). biskut ayam Teknik 4. Murid diberi -nyanyian coklat penerangan -penyoalan tentang makanan ais krim seluruh kelas yang berzat. daging 5. Guru mengaitkan aktiviti dengan gula-gula tajuk pelajaran. Perkembangan 1. Pilih makanan 2. Guru menampal 1. Murid membaca Sumber P&P Langkah 1 yang seni kata lagu seni kata lagu. - Seni kata (8 minit) berkhasiat “Pilih yang 2. Murid menyanyi lagu ‘Pilih untuk badan Berzat” pada mengikut rentak yang Berzat” yang sihat. papan tulis. lagu “Tanya Sama Pokok” dengan bimbingan guru. Ilmu : 3. Murid menyanyi -Pendidikan lagu “Pilih yang Kesihatan Berzat” beramai-
  • 3. ramai. 3. Guru menyoal 4. Murid menyebut murid tentang jenis-jenis jenis makanan makanan berzat Sumber P&P berzat dalam seni yang terdapat - kad kata lagu. dalam seni kata perkataan lagu secara individu dan kelas. Teknik -nyanyian nasi susu -penyoalan ikan telur seluruh kelas betik sawi pisang 5. Murid diminta Nilai menyanyikan -yakin semula lagu “Pilih -bekerjasama yang Berzat” dengan sebutan yang betul dan gaya yang sesuai. Langkah 2 1. Elak makan 2. Guru 1. Murid diminta Aktiviti (9 minit) makanan yang membahagikan mengkelaskan -kumpulan tidak murid kepada makanan -inkuiri berkhasiat. empat kumpulan. berkhasiat dan 3. Guru memberikan tidak berkhasiat BCB setiap kumpulan dan -berbincang sekeping kad menampalkan- manila dan kad nya pada kad KBT perkataan yang manila. -mengumpul mengandungi 2. Setiap wakil dan mengelas pelbagai jenis kumpulan
  • 4. makanan. diminta Kinestatik memaparkan hasil BCB perbincangan -berbincang mereka pada 4. Guru membuat papan tulis. pembetulan hasil 3. Murid membaca KBT kerja setiap kad jenis -mengumpul kumpulan. makanan dan mengelas mengikut kategori secara kelas. Nilai 4. Kumpulan yang -yakin berjaya -berani mengkelaskan -bekerjasama makanan mengikut kategori dengan betul diberi tepukan. Langkah 3 1. Kepentingan 2. Guru Pentaksiran (5 minit) makanan mengedarkan 1. Murid Lembaran berkhasiat lembaran kerja menyenaraikan kerja 1 kepada kepada murid. makanan kesihatan mengikut Nilai : badan. kategorinya. - Berdikari Pemulihan 1. Murid memadankan Lembaran perkataan kerja 2 dengan makanan berdasarkan Nilai : gambar. - Berdikari
  • 5. Pengayaan 1. Murid Lembaran melengkapkan kerja 3 ayat dengan perkataan yang sesuai Nilai : berdasarkan - Berdikari gambar. Penutup 1. Makanan 2. Guru bersoal 1. Murid menyebut KBT (3 minit) berzat jawab dengan semula jenis- -menilai menjadikan murid dan jenis makanan -membanding badan sihat mengimbas berzat secara beza otak cerdas kembali kelas. -penjanaan pembelajaran tadi. idea 3. Guru mengingatkan murid supaya memilih makanan yang berkhasiat untuk kesihatan badan.