• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
Nene Tereza - Biografia ( Krijuar nga : Selim Baruti)
 

Nene Tereza - Biografia ( Krijuar nga : Selim Baruti)

on

 • 981 views

Website im : http://shkollajone.altervista.org/

Website im : http://shkollajone.altervista.org/

Statistics

Views

Total Views
981
Views on SlideShare
981
Embed Views
0

Actions

Likes
1
Downloads
3
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Nene Tereza - Biografia ( Krijuar nga : Selim Baruti) Nene Tereza - Biografia ( Krijuar nga : Selim Baruti) Presentation Transcript

  • NENE TEREZA (BIOGRAFI)
  • JETA E SAJ NENE TEREZA lindi ne 26 gusht 1910 dhe vdiq ne 5 shtator 1997. NENE TEREZA lindi ne Shkup dhe vdiq ne Kalkut (Indi). NENE TEREZA eshte fituese e cmimit Noble per paqe. NENE TEREZA kishte nje vella (Lazer Bojaxhi) dhe nje moter (Age Bojaxhi). Babai i saj merrej me tregti dhe ne shtepin e tij mblidhte artiste dhe patriote shqiptare. NENE TEREZA kishte 3 pasione ne rini : 1. Te behej mesuese , 2. Te shkruante poezi , 3. Te kompozonte keng.
  • JETA E SAJ Ajo u largua nga Shkupi me 26 shtator 1928 ne drejtim te Dublinit.
  • SKA RENDESI ( NENE TEREZA) Njeriu eshte i paarsyshem, i pallogjikshem, egocentrik. -S'KA RENDESI, DUAJE! Nese ben mire, do te thone e ben per qellime egoistike. -S'KA RENDESI, BEJ MIRE! Nese zbaton qellimet e tua, do te gjesh miq te rrejshem dhe armiq te vertete. -S'KA RENDESI, ZBATO Te miren qe e ben, neser do te harrohet. -S'KA RENDESI, BEJ MIRE Nderi dhe ciltersia do te bejne te lendueshem -S'KA RENDESI. JI I CILTER DHE I NDERSHEM! Ate qe ke ndertuar vite me radhe, mund te rrenohet fill -S'KA RENDESI. NDERTO!
  • THENIE E djeshmja iku. E nesermja akoma s'ka ardhur. Kemi vetem te sotmen. Le t'ia fillojme ! ---------------------------------------------------------------------------------------Nese lutemi, do besojme! Nese besojme, do dashurojme! Nese dashurojme, do sherbejme! ---------------------------------------------------------------------------------------Ne s'mund te bejme dot gjera te medha,vetem gjera te vogla me dashuri te madhe.
  • HIMNI I JETES - Jeta është një shans, kape. - Jeta është bukuri, adhuroje. - Jeta është bekim, shijoje. - Jeta është ëndërr, bëje realitet. - Jeta është sfidë, përballoje. - Jeta është detyrë, kryeje. - Jeta është lojë, luaje. - Jeta është e çmuar, kujdesu për të.
  • HIMNI I JETES - Jeta është pasuri, vlerësoje. - Jeta është dashuri, jetoje. - Jeta është mister, zbuloje - Jeta është premtim, mbaje. - Jeta është trishtim, kaloje. - Jeta është himn, këndoje. - Jeta është luftë, pranoje. - Jeta është aventurë, rrezikoje.
  • HIMNI I JETES JETA ESHTE JETE , MBROJE