Programa eco

2,165 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,165
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Programa eco

 1. 1. 1 ЮЗЬКО ОЛЕКСАНДР МИХАЙЛОВИЧ Завідувач кафедри акушерства і гінекології №1, доктор медичних наук, професор, академік УАН Безплідний брак. Програма ЕКЗ – екстракорпоральне запліднення У багатьох подружніх пар, перед якими постає проблема безпліддя,вагітність не настає після проведення методів лікування "першої лінії" таких якіндукції овуляції, внутрішньоматкова інсемінація або оперативне лікування. Для таких пар найбільш оптимальним методом вирішення проблеми єзастосування методів ДРТ –допоміжних репродуктивних технологій. Методи ДРТмають добру частоту успіху, але більш складні, оскільки вони потребують добрескоординованих дій між лікарем, ембріологом та пацієнтами. Крім того, вонипотребують суттєвих моральних ускладнень і можуть бути дорогими. Існує багато різних типів лікування, які поєднані в понятті ДРТ. До нихналежить метод ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення, запліднення в"пробірці"), ІКСІ (запліднення одним сперматозоїдом), кріоконсервація(заморожування) ембріонів та ін. Дуже важливо, якщо Ви розумієте нюанси різних процедур. Данийрозділ передбачає короткий огляд етапів програми ЕКЗ, лікарських препаратів,які застосовуються в програмі ЕКЗ ("Лікарські препарати для ЕКЗ"),показників успіху ("Можливі ризики при лікуванні методом ЕКЗ") тафінансових проблем ("Питання оплати"), які пов’язані з лікуванням методомЕКЗ. Більш ретельну інформацію по методам ДРТ Ви можете знайти в нашомукерівництві з ДРТ для пацієнтів ("Правила лікування методом ЕКЗ") абоотримати консультацію на прийомі в лікаря.В чому полягає лікування методом ЕКЗ? Основна мета лікування методом ЕКЗ – отримання великої кількостіяйцеклітин від жінки з наступним їх екстракорпоральним заплідненням(тобто заплідненням поза жіночого організма, в спеціально створених штучнихумовах) спермою чоловіка або донора та переносом отриманих ембріонів упорожнину матки жінки. Лікувальний цикл ЕКЗ триває 15-30 днів (залежно відвиду проколу) і складається з 4-х послідовних етапів:1. стимуляція овуляції – використання лікарських препаратів (Декапептил, Диферелін, Пурегон, Менопур, Прегніл та ін.) для стимулювання росту і дозрівання фолікулів і яйцеклітин, які в них містяться, в яєчниках жінки; до стимуляції овуляції належать:лабораторні дослідження – неоднократне визначення концентрації гормонаестрадіола в крові жінки для оптимального контролю над процесом дозріванняфолікулів;
 2. 2. 2ультразвуковий моніторинг – ультразвукове дослідження (УЗД) дляконтролювання розвитку фолікулів в яєчниках і стану ендоме6трію (слизовоїоболонки матки) ("Стимуляція овуляції");2. пункція фолікулів (забір зрілих яйцеклітин із фолікулів) введення спеціальної голки в кожний фолікул яєчника жінки із відсмоктуванням фолікулярної рідини, яка містить яйцеклітину. Процедура виконується в госпіталі, під ультразвуковим контролем спеціальною голкою через стінку піхви. Для запобігання дискомфорту пункція проводиться під внутрішньовенним наркозом;3. культивування ембріонів – спостереження за заплідненням яйцеклітин та розвитком ембріонів в умовах ембріологічної лабораторії ("Запліднення і культивування ембріонів");4. перенос ембріонів – поміщення ембріона в порожнину матки за допомогою спеціального катетера (тонкої пластикової соломинки), який вводиться через канал шийки матки в порожнину матки.Схема лікування методом ЕКЗ Агоністи гонадоліберину (12-14 днів) Стимуляція росту фолікулів (10-12 днів) Введення ХЧГ (13-15 день стимуляції) Пункція фолікулів (через 35- 36 годин після ЧХГ) Перенос ембріонів в порожнину матки (через 2-4 дня після пункції) Тест на вагітність (через 2 тижня) УЗД (через 1 тиждень від дня теста)
 3. 3. 3Стимуляція овуляції В яєчнику здорової жінки репродуктивного віку протягомменструального циклу дозріває один фолікул. В середині менструальногоциклу відбувається овуляція і вихід яйцеклітини з фолікула в черевнупорожнину. В тому випадку, якщо в жінки порушено процес дозріванняфолікула і відповідно овуляції, проводиться стимуляція овуляції. Для цьогопризначаються спеціальні лікарські препарати-індуктори овуляції. Препарати,які найбільш часто застосовуються, це Кломіфена цитрат (Клостілбегіт) тапрепарати гонадотропних гормонів. Кломіфена цитрат (Клостілбегіт) застосовується в клінічній практиці з1956 року. Лікарський препарат поєднується зі спеціальними структурами ворганізмі жінки – рецепторами до статевих гормонів, що призводить до зміниконцентрації гормона естрадіола та росту одного або декілька фолікулів.Препарат випускається в таблетованій формі і застосовується всередину. Можливі побічні ефекти при застосуванні препарата: • зменшення товщини слизової оболонки матки (ендометрія), в порівнянні з природним менструальним циклом жінки. Даний недолік коригується призначенням спеціальних лікарських препаратів, які збільшують товщину слизової оболонки матки і наближають її до фізіологічної норми; • ріст декількох фолікулів (внаслідок і яйцеклітин), що може призвести до багатоплодової вагітності; • при індивідуальній підвищеній чутливості до препарату можливий розвиток синдрому гіперстимуляції яєчників в нерізко вираженій формі ("Синдром гіперстимуляції яєчників"). Препарати гонадотропних гормонів містять в своєму складові гормониендокринної залози гіпофіза – гонадотропіни. Це фолікулостимулюючийгормон – ФСГ та лютеїнезуючий гормон – ЛГ. Ці гормони регулюють процесдозрівання фолікула та овуляції в організмі жінки та виділяються гіпофізом увизначені дні менструального циклу. Тому, при призначенні лікарськихпрепаратів, які містять ці гормони, відбувається дозрівання фолікула іовуляція. До цих препаратів належать Менопур (містить гормони ФСГ та ЛГ) іГонал-Ф (містить гормон ФСГ). Препарати випускаються в ін’єкційній формі, вводятьсявнутрішньом’язево або підшкірно. Можливі побічні ефекти при застосуванні препаратів: • у жінок із полікістозною структурою яєчників ("Синдром полікістозних яєчників") можливий ріст декількох фолікулів, що підвищує ризик багатоплодової вагітності; • індивідуальна чутливість до препарата.Як проводиться стимуляція овуляції?
 4. 4. 4 Застосовуються різні схеми стимуляції овуляції залежно від виду ітривалості порушень овуляції. При застосуванні схеми з Клостілбегітом,останній призначається з 5 по 9 дні менструального циклу. Частовикористовується комбінація цього препарата з гонадотропінами. В цьомувипадку Клостілбегіт призначається з 3 по 7 дні менструального циклу здодаванням Менопура (Пурегона) у визначені дні. При проведенні стимуляції овуляції дуже важливим моментом єпроведення ультразвукового моніторингу, тобто контролю дозріванняфолікула на апараті УЗД. Це дозволяє вносити корективи до схеми лікування,своєчасно уникнути такого побічного ефекту як ріст декількох фолікулів.Частота ультразвукових досліджень протягом лікувальної програми всередньому становить 2-3 рази. Під час кожного огляду (моніторингу)проводиться підрахунок кількості фолікулів, які ростуть, вимір їх діаметра тавизначення товщини слизової оболонки матки. При досягненні фолікулом, який лідирує, діаметра 17 мм призначаєтьсялікарський препарат Прегніл, який завершує процес дозрівання яйцеклітини тавикликає овуляцію (безпосередньо вихід яйцеклітини із фолікула). Овуляціяпісля введення Прегніла відбувається протягом 24-36 годин. Залежно від видуподружнього безпліддя ("Безплідний брак") в період овуляції проводитьсяабо внутрішньоматкова інсемінація спермою чоловіка або донора("Внутрішньоматкова інсемінація") або розраховується час статевого акту. Залежно від тривалості та причини безпліддя, віку жінки, частотинастання вагітності на одну спробу становить 10-15%.Умови для проведення стимуляції овуляції1. Обстеження подружньої пари.Список аналізів Термін придатності1. ВІЧ (обидва подружжя) 3 міс.2. Сифіліс (обидва подружжя) 3 міс.3. Гепатит В (обидва подружжя) 3 міс.4. Гепатит С (обидва подружжя) 3 міс.5. Мазок на ступінь чистоти (жінка) 2 тиж.6. Бактеріологічні посіви: хламідії, мікоплазма, 12 міс.уреаплазма, трихомонада, кандида, гарднерела (обидваподружжя)7. Мазок на онкоцитологію (жінка) 12 міс.8. Висновок терапевта про можливість виношування без термінувагітності9. УЗД молочних залоз 12 міс.10. Дослідження крові на антитіла до краснухи, тобто без термінунаявність імунітету (захисту)в жінки2. Прохідні маткові труби.
 5. 5. 5 Оскільки запліднення відбувається в матковій трубі ("Фізіологіязачаття") важливою умовою для настання вагітності є прохідні маткові труби.Оцінка прохідності маткових труб може проводитися декільками методами:• Лапароскопія• Трансвагінальна гідролапароскопія• Метросальпінгографія Оскільки для кожного методу є свої показання, вибір методувизначається сумісно з Вами і Вашим лікарем на прийомі.3. Відсутність внутрішньоматкової патології. Будь-які відхилення з боку порожнини матки перешкоджають настаннювагітності ("Внутрішньоматкова патологія"). Тому, при наявності в жінкивказівок на травматизацію слизової оболонки матки (вишкрібання порожниниматки при абортах та кровотечах, запалення слизової оболонки матки –ендометрит, внутрішньоматкова спіраль та інші фактори) рекомендуєтьсяпроведення гістероскопії для оцінки стану порожнини матки("Гістероскопія").4. Задовільна якість сперми – відсутність чоловічого фактору безпліддя. В цьому випадку, якщо не планується проведення внутрішньоматкової інсемінації, перед стимуляцією овуляції рекомендується проведення посткоїтального теста ("Посткоїтальний тест").5. Відсутність гострого запального процесу будь-якої локалізації. Будь-яке запальне захворювання є протипоказом для проведення багатьох діагностичних та лікувальних процедур в медицині, оскільки несе в собі ризик погіршення стану пацієнта.6. Заповнення інформаційної згоди на стимуляцію овуляції.Запліднення та культивування ембріонівКультивування до стадії бластоцисти В природних умовах імплантація (прикріпленні) ембріона в порожниніматки відбувається на 6-7 добу після запліднення на стадії бластоцисти. Впрограмі ЕКЗ пріоритетним напрямком є так зване продовжене культивуванняембріонів – культивування до стадії бластоцисти. На другий або третій день після запліднення проводиться оцінкаембріонів для доцільності їх подальшого культивування. Якщо є достатнякількість ембріонів, які поділяються, то їх поміщають у спеціальні середовищата культивують протягом двох або трьох додаткових днів. Мета продовженого культивування – відбір для переносу ембріонів, якідосягли стадії бластоцисти і які дають більш вищі шанси на вагітність. Також,у випадку отримання трьох і більше бластоцист ( у порожнину матки зазвичайпереносять не більше двох), з Вашої згоди ми можемо заморозитибластоцисти, які не були перенесені в порожнину матки ("Кріоконсерваціяембріонів").
 6. 6. 6 Культивування ембріонів до стадії бластоцисти з наступним переносомїх в порожнину матки крім переваг, які описані вище, має недоліки, про якіпацієнти повинні бути інформовані; до таких належать:• не всі ембріони доростають до стадії бластоцисти, як правило, не більше 50% ембріонів;• при цьому якщо ембріон досяг цієї стадії, це не означає, що він має 100% шанси прикріпитися в порожнині матки (імплантуватися) і дати початок вагітності. Внаслідок вищевказаних причин, дане питання повинно вирішуватисяіндивідуально для кожної пари, яка проходить лікування методом ЕКЗ тавикористовуватися лише зі згоди пацієнтів після консультації з лікарем таембріологом.Внутрішньоматкова інсемінаціяЩо таке внутрішньоматкова інсемінація? Внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ) – це введення обробленоїсперми в порожнину матки поза статевого акту. Цей метод використовується вклінічній медицині більше 200 років для лікування безплідних пар. Першезадокументоване використання інсемінації спермою чоловіка було зроблено в1770 році.Коли використовується метод внутрішньоматкової інсемінації? В наказі МОЗ РФ від 26 лютого 2003 р. №67 "Про застосуваннядопоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в терапії жіночого і чоловічогобезпліддя" визначені показання та протипокази для застосуваннявнутрішньоматкової інсемінації спермою чоловіка.Показання для проведення внутрішньоматкової інсемінації спермою чоловіка З боку чоловіка:• субфертильна сперма – невиражене зниження запліднюючої здатності сперми ("Чоловіче безпліддя");• еякуляторно-сексуальні розлади. З боку жінки:• цервікальний фактор безпліддя – зміна властивостей слизу шийки матки, що перешкоджає проникненню достатньої кількості сперматозоїдів в поржнину матки ("Посткоїтальний тест");• вагінізм – самовільне скорочення м’язів піхви та промежини під впливом остраху статевого акту.Протипокази для проведення ВМІ
 7. 7. 7 З боку жінки:• терапевтичні та психічні захворювання, при яких протипоказана вагітність;• вади розвитку та патологія матки, при яких неможливе виношування вагітності;• пухлини та пухлиноподібні утворення яєчника;• злоякісні новоутворення будь-якої локалізації;• гострі запальні захворювання будь-якої локалізації.Які переваги внутрішньоматкової інсемінації перед статевим актом? Введення сперми безпосередньо в порожнину матки дозволяє:1. Уникнути впливу так званого шийкового фактору – впливу шийкового слизу на сперматозоїди, при звичайному статевому контакті частина їх затримується в цьому слизу та гине.2. Проконтролювати процес овуляції та забезпечити зустріч сперматозоїдів та яйцеклітини в оптимальний для запліднення час.3. Обробити сперму перед введенням її в цервікальний канал, що дозволяє покращити якість сперми і підвищує шанси на виникнення вагітності в порівнянні з природним статевим актом.Як проводиться внутрішньоматкова інсемінація? Виділяють наступні етапи лікування методом внутрішньоматковоїінсемінації:1. Стимуляція овуляції або природний менструальний цикл жінки.2. Контроль дозрівання яйцеклітини та підготовки слизової оболонки матки.3. Вибір часу інсемінації.4. Обробка сперми.5. Внутрішньоматкова інсемінація. Внутрішньоматкова інсемінація може бути проведена в природному(натуральному) або стимульованому циклі. Стимуляція овуляції проводитьсяпід контролем УЗД, що дозволяє контролювати дозрівання яйцеклітини тазбільшення товщини слизової оболонки матки ("Стимуляція овуляції"). Пристимуляції овуляції частота вагітностей збільшується. При проведенні процедури в натуральному циклі жінки приультразвуковому дослідженні визначається час овуляції (в більшості випадківсередина менструального циклу). В день овуляції (стимульований або натуральний цикл) оброблена тасконцентрована сперма чоловіка в поживному середовищі через шийку маткивводиться в порожнину матки. Процедура внутрішньоматкової інсемінаціїбезболісна, оскільки сперма вводиться за допомогою спеціального катетера здуже маленьким діаметром, який безперешкодно проходить через канал шийкиматки.
 8. 8. 8 Триває внутрішньоматкова інсемінація біля 2 хвилин. Після виконанняпроцедури жінка знаходиться в горизонтальному положенні протягом 20-30хвилин.Умови для проведення внутрішньматкової інсемінації 1. Обстеження подружньої пари.Список аналізів Термін придатності1. ВІЧ (обидва подружжя) 3 міс.2. Сифіліс (обидва подружжя) 3 міс.3. Гепатит В (обидва подружжя) 3 міс.4. Гепатит С (обидва подружжя) 3 міс.5. Мазок на ступінь чистоти (жінка) 2 тиж.6. Бактеріологічні посіви: хламідії, мікоплазма, 12 міс.уреаплазма, трихомонада, кандида, гарднерела (обидваподружжя)7. Мазок на онкоцитологію (жінка) 12 міс.8. Висновок терапевта про можливість виношування без термінувагітності9. УЗД молочних залоз 12 міс.10. Дослідження крові на антитіла до краснухи, тобто без термінунаявність імунітету (захисту)в жінки 2. Прохідні маткові труби. Оскільки запліднення відбувається в матковій трубі ("Фізіологіязачаття") важливою умовою для настання вагітності є прохідні маткові труби.Оцінка прохідності маткових труб може проводитися декільками методами:• Лапароскопія• Трансвагінальна гідролапароскопія• Метросальпінгографія Оскільки для кожного методу є свої показання, вибір методувизначається сумісно з Вами і Вашим лікарем на прийомі. 3. Відсутність внутрішньоматкової патології. Будь-які відхилення з боку порожнини матки перешкоджають настаннювагітності ("Внутрішньоматкова патологія"). Тому, при наявності в жінкивказівок на травматизацію слизової оболонки матки (вишкрібання порожниниматки при абортах та кровотечах, запалення слизової оболонки матки –ендометрит, внутрішньоматкова спіраль та інші фактори) рекомендуєтьсяпроведення гістероскопії для оцінки стану порожнини матки("Гістероскопія"). 4. Задовільна якість сперми – кількість рухливих сперматозоїдів більше10 млн. на інсемінацію ("Фізіологія зачаття"). 5. Відсутність гострого запального процесу будь-якої локалізації. Будь-яке запальне захворювання є протипоказом для проведення багатьох
 9. 9. 9діагностичних та лікувальних процедур в медицині, оскільки несе в собіризик погіршення стану пацієнта. 6. Заповнення інформаційної згоди на проведення внутрішньоматковоїінсемінації.Можливі ускладнення при проведенні внутрішньоматкової інсемінації Практично всі лікувальні маніпуляції в медичній практиці мають ризикможливих ускладнень, внутрішньматкова інсемінація не є виключенням. До можливих ускладнень належать:• алергічні реакції, пов’язані з введенням препаратів для стимуляції овуляції ("Стимуляція овуляції");• шокоподібна реакція при введенні необробленої сперми в порожнину матки;• синдром гіперстимуляції яєчників;• гостре запалення або загострення хронічного запалення органів жіночої статевої сфери;• виникнення багатоплодової та/або позаматкової вагітності.Безплідний брак На безпліддя страждають чоловіки і жінки в усьому світі. Вважається,що перед приблизно 14% подружніх пар протягом репродуктивного періодужиття постає проблема безпліддя; при перерахунку на загальну популяцію цеозначає, що в світі існує біля 50-80 млн. людей, для яких безпліддя є причиноюособистих страждань і розпаду сім’ї. Підраховано, що щорічно з’являєтьсябіля 2 млн. нових безплідних подружніх пар і кількість їх зростає.Що таке безплідний брак? Безплідний брак – це відсутність настання вагітності протягом 12 місяціврегулярного статевого життя без запобігання. Чому 12 місяців? Цей термінвизначений статистично: доведено, що в 30% здорових подружніх парвагітність настає в перші три місяці сумісного життя, ще в 60% – протягомнаступних семи, в 10%, які залишилися, – через одинадцять-дванадцятьмісяців після початку статевого життя. Таким чином, рік – достатній терміндля того, щоби оцінити фертильність пари. Лікар-репродуктолог допоможевизначити форму безпліддя і можливі способи вирішення проблеми.Які виділяють форми безпліддя? Оскільки правильно говорити про безплідний брак, виділяють жіночебезпліддя, чоловіче безпліддя, поєднане і "непояснене" безпліддя. Жіноче безпліддя – це нездатність жінки до зачаття внаслідок різнихпорушень в її репродуктивній системі ("Причини жіночого безпліддя"). В
 10. 10. 10свою чергу жіноче безпліддя буває первинним ( у жінки не було жодноївагітності) та вторинним (вагітність у минулому наступала, але після цьоговідсутня протягом 1 року регулярного статевого життя без запобігання). Чоловіче безпліддя – це нездатність чоловіка до зачаття, внаслідокрізних порушень в його організмі. Чоловічий фактор вважається причиноюбезплідного браку в тому випадку, якщо жінка здорова, а в чоловіка порушеназапліднювальна здатність сперми, є патологія сексуальної або еякулярної(семяизвергающей ?) функції ("Чоловіче безпліддя"). Поєднана форма безпліддя – поєднання чоловічого і жіночого факторівбезпліддя. За літературними даними поєднаний фактор безпліддя трапляєтьсяв 20-25% випадків подружнього безпліддя! Непояснене безпліддя. У деяких подружніх пар, навіть при самомуретельному обстеженні, лікарі все ж не можуть виявити будь-яку видимупричину безпліддя. В цьому випадку говорять про непояснене безпліддя абобезплідді неясного генезу ("Непояснене безпліддя").Які дослідження проводяться при зверненні безплідної пари до лікаря? Для вияснення причин безплідного браку слід обстежити і чоловіка, іжінку! При першому звертанні репродуктолог проводить бесіду з парою, щодозволяє припустити можливі причини безпліддя, намітити подальшу тактикуобстеження і лікування. На першому прийомі обов’язковим є огляд жінки на гінекологічномукріслі та ультразвукове дослідження органів малого таза ("УЗД"). Обстеження чоловіка доволі просте, але інформативне і полягає вдослідження еякулята (сперми) та консультації андролога (спеціаліста зчоловічого безпліддя) ("Обстеження чоловіка"). Наступним етапом є дослідження гормонального фона та функціїяєчників жінки. Найбільш інформативними є: • гормональний моніторинг – дослідження вмісту гормонів в крові ("Оцінка гормонального фону"); • ультразвуковий моніторинг – це спостереження за допомогою УЗД за змінами, які відбуваються в яєчниках та матці протягом менструального циклу; • вимір базальної (ректальної) температури. Ці методи в сукупності допомагають визначити функціональніможливості яєчників, що дозволяє не лише вибрати правильний методлікування безпліддя, але й прогнозувати його успіх ("Визначенняфолікулярного резерву"). Також необхідно пройти обстеження на наявність інфекційнихзахворювань, що передаються статевим шляхом, які самі по собі можуть бути
 11. 11. 11причиною безпліддя або загостритися в ході лікування, яке проводиться("Інфекції, що передаються статевим шляхом"). Інколи в лікаря виникають підозри на наявність патології шийки матки,пацієнтці проводиться кольпоскопія. Перед лікуванням жінки від безпліддя необхідно оцінити стан їїпорожнини матки. Особливо це показано у випадку вказівок на можливупатологію з боку порожнини матки (вишкрібання, запальні процеси та ін.)найбільш точним методом діагностики в даному випадку є гістероскопія, якадозволяє безпосередньо оглядіти порожнину матки за допомогою мініатюрноївідеокамери ("Гістероскопія"). Для вибору методу лікування безплідної пари дуже важливо провестиоцінку прохідності маткових труб. Існує декілька методів, які дозволяютьоцінити стан маткових труб: • метросальпінгографія ("Метросальпінгографія"); • трансвагінальная гідролапаоскопія ("Трансвагінальная гідролапароскопія"); • лапароскопія ("Лапароскопія"). У деяких випадках проводиться посткоїтальний тест для діагностикиімунологічного безпліддя ("несумісності" подружжя) ("Посткоїтальнийтест"). Він дозволяє оцінити здатність сперматозоїдів зберігати рухливість услизу шийки матки жінки. В ряді випадків, при виникненні в лікаря підозри на наявність патології впорожнині матки виникає необхідність у проведенні гідрогістеросонографії.Дане дослідження є різновидом УЗД і полягає у введенні до порожнини маткиспеціальної стерильної рідини, яка, розтягуючи порожнину матки, дозволяєбільш детально роздивитися її стан та поставити правильний діагноз.Які існують методи лікування безпліддя? Після проведення повного обстеження подружньої пари і встановленнядіагнозу Вам можуть бути запропоновані різні методи лікування з вказівкоюнайбільш оптимального саме для Вашої подружньої пари.Лікування жінки В цьому випадку, якщо в жінки виявлені гормональні порушення,призначається відповідне лікування. якщо причиною безпліддя є порушенняпроцесу овуляції, то спеціальними лікарськими препаратами проводитьсястимуляція цього процесу ("Стимуляція овуляції"). При порушенні прохідності маткових труб проводиться хірургічневідновлення їх прохідності ("Лапароскопія"). При більш серйозних порушеннях в організмі жінки показанозастосування метода ЕКЗ – екстракорпорального запліднення або запліднення"в пробірці" ("Програма ЕКЗ").Лікування чоловіка
 12. 12. 12 Залежно від втановленого діагнозу та результатів обстеження дружини,лікування чоловічого безпліддя може бути консервативним (гормональне,протизапальна) або хірургічним ("Чоловіче безпліддя"). У випадках, коли за допомогою цих методів вилікувати безпліддя невдається, ефективними можуть бути методи репродуктивних допоміжнихтехнологій.Лікарські препарати для ЕКЗ В програмі ЕКЗ застосовуються спеціальні лікарські препарати. Напершому етапі використовуються препарати для підготовки організму жінкидо стимуляції, а на другому етапі безпосередньо для стимуляції дозріванняфолікулів. Після переносу ембріонів призначаються лікарські препарати дляпокращення стану оболонки матки, і тим самим підвищення шансу навагітність. Підхід до призначення будь-якого препарата індивідуальний і залежитьвід конкретної клінічної ситуації. Лікарем Вам підбере оптимальний режимприйому препарата, дозу та тривалість прийому.Агоністи гонадоліберину (а-ГРГ) В нашій клініці застосовуються препарати "Діферелін" або "Декапептіл".Обидва препарати випускаються у формі депо – вводяться один раз на місяцьта у формі щоденних підшкірних ін’єкцій. Як правило, в програмі ЕКЗзастосовуються щоденні форми лікарського препарата. Агоністигонадоліберину підготовлюють яєчники і тим самим "уніфікують" умови длянаступного дозрівання фолікулів в процесі стимуляції. Крім того, ці препаратиперешкоджають передчасній овуляції, тобто розриву фолікулів до пункції.Антагоністи гонадоліберину (ант-ГРГ) До лікарських препаратів цієї групи належать "Огралутран" та"Цетротид". Мета застосування таких препаратів – попередження передчасноїовуляції на завершальному етапі стимуляції росту фолікулів. Препаратипризначаються у вигляді внутрішньом’язевих ін’єкцій, та необхідно, якправило, не більше 4-х -5-ти ін’єкцій.Препарати гонадотропних гормонів Препарати гонадотропних гормонів містять у своєму складі гормониендокринної залози гіпофіза – гонадотропіни. Це фолікулостимулюючийгормон – ФСГ та лютеїнізуючий гормон – ЛГ. Ці гормони регулюють процесдозрівання фолікула та овуляції в організмі жінки та виділяються гіпофізом увизначені дні менструального циклу. Тому, при призначенні лікарськихпрепаратів, які містять ці гормони, відбувається дозрівання фолікулів.
 13. 13. 13Найбільш часто застосовуються препарати із цієї групи "Менопур " (міститьгормони ФСГ та ЛГ) і "Пурегон" (мітить гормон ФСГ). Препаративипускаються в ін’єкційній формі, вводяться внутрішньом’язево абопідшкірно.Хоріонічний гонадотропін (ХГЧ) Препарати ХГЧ застосовуються у формі внутрішньом’язевих ін’єкцій тазавершають процес дозрівання яйцеклітин у фолікулах і тим самимпідготовлюють їх до пункції. На практиці використовуються декількапрепараті ХГЧ, найбільш часто – "Прегніл", "Профазі".Препарати прогестерону Дана група лікарських препаратів призначається для покращення стануслизової оболонки матки та підготовці її до переносу ембріонів. Післяпереносу ембріонів препарати прогестерону забезпечують оптимальні умовидля розвитку вагітності і можуть застосовуватися до 12-14 тижнів, колиформується плацента і виділяє "свій" прогестерон у достатній концентрації.Найбільш часто застосовуються препарати "Урожестан" (капсулиприймаються всередину або в піхву) та "Дюфастон" ( у вигляді таблеток дляприйому всередину).Прогінова До складу препарата "Прогінова" входить гормон естрадіол, який рахомз прогестероном забезпечує адекватну підготовку слизової оболонки матки допереносу ембріонів. Препарат застосовується в таблетованій формі до днятеста на вагітність.Доксициклін Доксициклін – антибілтик, який застосовується у вигляді капсулвсередину. Препарат по визначеним показанням призначається статевомупартнеру в процесі стимуляції росту фолікулів у дружини. Мета призначеннядоксициліну – зниження концентрації мікроорганізмів у спермі партнера передпункцією фолікулів, що може вплинути на якість сперми. В деяких випадкахпісля пункції фолікулів препарат призначається самій пацієнтці з метоюзменшення ризику інфекційних ускладнень.Можливі ризики при лікуванні методом ЕКЗВведення Метод екстракорпорального запліднення використовується в медичнійпрактиці з 1978 року. За ці роки біля 1 млн. дітей були народжені в результаті
 14. 14. 14застосування програми ЕКЗ. Лікування методом ЕКЗ застосовується прижіночому і/або чоловічому безплідді у випадку невдачі інших методівлікування або при виражених порушеннях репродуктивної функції подружньоїпари ("Показання та протипокази до ЕКЗ"). Суть процедури екстракорпорального запліднення полягає в отриманні зяєчників жінки зрілих яйцеклітин, заплідненні їх сперматозоїдами чоловіка(або за бажанням подружжя спермою донора), вирощуванні отриманихембріонів в інкубаторі та переносі ембріонів в матку матері. ЕКЗ являє собоюскладний, багатоступеневий процес, який потребує скоординованих дійподружньої пари та медичного персоналу. Від пацієнтів при лікуванні методомЕКЗ необхідні терплячість, дисциплінованість та неухильне, скрупульознедотримання всіх призначень лікаря.Ризик розвитку можливих ускладнень Як і при будь-якому методі лікування в медицині, при проведенніпрограми ЕКЗ можливий розвиток різних ускладнень. При цьому кожний етаплікування пов’язаний з окремими ризиками.Стимуляція овуляції Для стимуляції росту декількох фолікулів та отримання декількохяйцеклітин і ембріонів призначаються спеціальні лікарські препарати("Лікарські препарати для ЕКЗ"). Більшість лікарських препаратівпризначаються підшкірно, інші – внутрішньом’язево. На місці введенняпрепарата можлива поява подразнення, крововиливу, набояку тканин,інфікування. Іншими побічними реакціями введення медикаментів можутьбути: алергічна реакція, висипання, головний біль, роздратованість, депресія,втомлюваність. У пацієнтів, які використовують Декапептил або Діферелін,можуть бути приступоподібні відчуття жару. Побічний ефект, який найбільш часто трапляється, – надмірнастимуляція яєчників, яка супроводжується збільшенням їх розміру з ознакамидискомфорту в нижніх відділах живота. Помірно виражене збільшення розміруяєчників, яке інколи супроводжується відчуттям розпирання та/або болем уживоті, трапляється приблизно в 20% випадків проведення стимуляціїовуляції. Ці прояви повністю зникають без лікування протягом 2-3 тижнів. Значне збільшення розмірів яєчників, відоме як синдром гіперстимуляціїяєчників, характеризується значним збільшенням яєчників та накопиченнямрідини в черевній порожнині. Ця рідина може також накопичуватися навкололегень та викликати утруднення дихання. Інколи трапляються випадки розривуяєчників. Деякі порушення при синдромі гіперстимуляції яєчників можутьвикликати зміни згортання крові та загрожувати життю пацієнтки. На щастя,виражений синдром гіперстимуляції трапляється приблизно в 1,3% випадків.Лікування цього стану складається із ліжкового режиму та внутрішньовенноговведення рідини під суворим лікарським контролем ("Синдромгіперстимуляції яєчників").
 15. 15. 15 Перед початком стимуляції росту фолікулів лікар повторно аналізуєгормональний фон пацієнтки та особливість будови її яєчників. З врахуваннямцих особливостей, а також віку та маси тіла, підбирається оптимальна дозалікарських препаратів для стимуляції. Крім того, на кожному моніторингулікарем контролюється стан яєчників та концентрація гормона естрадіола вкрові. Всі ці заходи сприяють мінімізації ризику розвитку синдромугіперстимуляції яєчників.Пункція фолікулів Мета даного етапу – отримати яйцеклітини із фолікулів стимульованихяєчників шляхом їх проколу полою голкою. Це втручання проводиться підультразвуковим контролем, в умовах операційної під внутрішньовеннимнаркозом. Тривалість процедури в середньому становить 15-20 хвилин. Припроведенні пункції можна виділити дві групи ризиків.1. Потенціальний ризик застосування лікарських препаратів для наркозу.2. Ризики, пов’язані безпосередньо з пункцією, тобто проходженням голки через піхву: кровотеча, пошкодження сечового міхура та поранення органів черевної порожнини, які можуть потребувати негайного оперативного втручання, загострення хронічного запалення статевих органів. На щастя, подібні ускладнення трапляються дуже рідко, та для зведення ризику їх розвитку до мінімуму проводиться комплексне обстеження пацієнтки перед початком програми ЕКЗ.Збір еякулята перед пункцією Збір еякулята проводиться в день пункції фолікулів у дружини. Вембріологічній лабораторії проводиться обробка сперми з наступнимзаплідненням отриманих яйцеклітин. У більшості випадків у пацієнта проблемзі збором еякулята немає. Але в деяких випадках внаслідок нервовогонапруження, дискомфорту та інших можливих причин, у чоловіка виникаютьутруднення. В таких випадках для отримання сперматозоїдів проводитьсятестикулярна біопсія (забір сперматозоїдів із яєчок під наркозом). Якщо ВИпередбачаєте можливість утруднення при зборі еякулята, в нашій лабораторіїможна передчасно провести кріоконсервацію (заморожування) сперми знаступним використанням у програмі ЕКЗ.Запліднення яйцеклітин та культивування ембріонів Отримана при пункції фолікулярна рідина передається в ембріологічнулабораторію, де проводиться пошук яйцеклітин, оцінка їх якості тазапліднення. Однією з рідких причин припинення програми ЕКЗ на даному етапілікування є відсутність яйцеклітин у фолікулярній рідині – так званий"синдром порожнього фолікула". Точні причини такого стану невідомі, алеможливо відіграють роль віковий фактор, гормональні порушення, операції на
 16. 16. 16яєчниках та ін. В такій ситуації пацієнтці пропонується повторна спробаЕКЗ, оскільки подібна невдача може і не повторитися, і яйцеклітини будутьотримані. Наступного дня після пункції ембріолог проводить оцінку запліднення.В деяких випадках яйцеклітини залишаються незаплідненими. В такій ситуаціїподружній парі пропонується провести процедуру ІКСІ (запліднення кожноїяйцеклітини одним сперматозоїдом за допомогою мікроінструментів), абоприпинити лікувальний цикл, з проведенням процедуру ІКСІ в запланованомупорядку в наступній програмі ЕКЗ. Запліднені яйцеклітини – ембріони продовжують свій розвиток влабораторних умовах до їх переносу в порожнину матки. Якість ембріонів(швидкість поділу клітин, будова) може суттєво відрізнятися в різнихподружніх парах. Не виключена ситуація, коли половина або більша частинаембріонів, які розвиваються, поганої якості. Як правило, аномалії в будовіембріонів пов’язані з генетичними відхиленнями в яйцеклітинах та/абосперматозоїдах. У таких подружніх пар проводиться перенос ембріонів кращоїякості і, як правило, на 2-у або 3-ю добу після пункції фолікулів. Ембріони згарними показниками поділу та будови культивуються до 5-и діб (стадіябластоцисти) з наступним переносом в порожнину матки пацієнтки("Культивування ембріонів").Перенос ембріонів Перенос ембріонів в порожнину матки здійснюється за допомогоюстерильного катетера, який нагадує тонку пластикову соломинку. Цяпроцедура не потребує знеболення, оскільки не викликає больових відчуттів.Дуже рідко перенос ембріонів може викликати дискомфорт, головним чиномпри деформації канала шийки матки в жінки. Перенос ембріонів може закінчитися невдачею, якщо вони не попадаютьв порожнину матки, а "застрягають" у каналі шийки матки. Крім того, є ризикприкріплення ембріона до маткової труби та розвитку позаматкової вагітності.Яка зазвичай потребує хірургічного лікування. рідкою ситуацією є одночаснеприкріплення ембріона в порожнині матки та в матковій трубі, тобтопоєднання маткової та позаматкової вагітності. Дуже рідким ускладненням після переносу ембріонів є розвитокзапального процесу в порожнині матки або кровотечі.Ризик розвитку багатоплодової вагітності Для підвищення частоти настання вагітності відбувається переносдекількох ембріонів. Перед переносом ембріонів лікарем, ембріологом таподружньою парою обговорюється кількість ембріонів, які будутьпереноситися і кількість яких залежить від їх якості та бажання подружньоїпари. У більшості випадків переноситься два ембріона, вкрай рідко – триембріона та за бажанням пацієнтів можна перенести один ембріон.
 17. 17. 17 Ризик розвитку багатоплодової вагітності після переносу трьохембріонів становить 27% для двійні та 3% для трійні. Багатоплодові вагітностімають високий ризик ускладнень для матері та плодів і можутьсупроводжуватися емоціональною та фінансовою напругою для сім’ї татривалою госпіталізацією матері до та після пологів. Жінки після лікування методом ЕКЗ мають більш високий ризикрозвитку ускладнень вагітності: токсикозів, самовільних абортів, передчаснихпологів та інші ускладнення в пологах. Ці ускладнення частіше всьоговиникають при багатоплодових вагітностях, ніж при вагітності одним плодом.Вагітність трійнею (також як четвернею та п’ятернею) ще більше збільшуєризик передчасного переривання вагітності, зменшує шанси виживаннянемовлят. Процедура, відома як редукція багатоплодової вагітності (зменшеннякількості плодів) може обговорюватися у випадках, коли визначається три табільше плодових яйця в матці. Проведення подібної процедурисупроводжується дуже високим ризиком переривання вагітності та загибелізалишених ембріонів.Період після переносу ембріонів Після пункції фолікулів до дня проведення теста на вагітністьпризначаються препарати прогестерона – "Утрожестан" або "Дюфастон" зметою забезпечення оптимальних умов для розвитку ембріона в порожниніматки. В більшості випадків указані лікарські препарати переносяться добре.Але можливі наступні побічні ефекти: 1. Нагрубіння молочних залоз. 2. Коливання настрою, сонливість. 3. Головокружіння. В тому випадку, якщо після проведення програми ЕКЗ та переносуембріонів у порожнину матки, в подружньої пари залишаються "зайві"ембріони гарної якості, парі пропонується програма кріоконсервації ембріонів(заморожування). Крім того, за бажанням пари можливо анонімне донорствоембріонів іншій подружній парі. В будь-якому випадку, подружня пара повинна зробити вибір таформалізувати його у відповідній формі з вказівкою одного з наступнихваріантів долі залишених ембріонів:1. Кріоконсервація залишених ембріонів для використання парою у випадку невдалого результату ЕКЗ.2. Анонімне донорство ембріонів іншій безплідній парі. При цьому подружній парі не виплачується будь-яка грошова винагорода, оскільки пожертвувані ембріони "продаватися" не будуть.3. Подальше культивування ембріонів в лабораторії до їх загибелі (зазвичай загибель ембріонів відбувається протягом 6-8 днів після пункції).Інші можливі проблеми
 18. 18. 18 Самий діагноз "безпліддя" та будь-які методи його лікуваннявикликають стан психологічного дискомфорту. Подружня пара знаходиться встані напруги, в остраху чекає негативний результат лікування. у випадкуневдалої програми ЕКЗ можуть наступити зневіра та "опуститися руки". ЯкщоВи почуваєте душевну тривогу та хвилювання, оптимальним підходом для Васє курс релаксації ти психотерапії. Від пацієнтів при лікуванні методом ЕКЗ необхідні дисциплінованість тадотримання всіх призначень лікаря. Численні ультразвукові огляди в процесістимуляції фолікулів потребують візиту жінки в клініку. В кожному випадку,для Вашої зручності, вибір часу огляду вибирається з врахуванням графікуВашої роботи.Складові успіху На жаль, ні зачаття, ні успішний результат вагітності не гарантуєтьсяпісля проведення лікування методом ЕКЗ. Є багато факторів, які призводять довідсутності вагітності після програми. Фактично, нам трапляються складні та вбільшості випадків невідомі фактори, які знижують частоту вагітності призастосуванні методів ДРТ. Деякі з відомих причин відсутності вагітностінаведені нижче:1. В процесі стимуляції не відбувається ріст фолікулів, а, відповідно, й яйцеклітин.2. Можлива передчасна (до пункції фолікулів) овуляція.3. Яйцеклітини можуть бути не отримані при пункції.4. Отримані яйцеклітини можуть бути поганої якості.5. Можлива відсутність запліднення яйцеклітин при патології сперми та/або при поганій якості самих яйцеклітин.6. Запліднення також може не бути і при нормальній якості яйцеклітин та добрих показниках сперми.7. Можливе аномальне запліднення (проникнення в яйцеклітину декількох сперматозоїдів).8. Поділ клітин ембріона може не відбутися або утворюються ембріони поганої якості.9. При переносі ембріонів у порожнину матки можуть бути утруднення, що знижує вірогідність вагітності.10.Імплантація (прикріплення) ембріонів у порожнині матки може не відбутися. Крім того, будь-який етап у програмі ЕКЗ може бути ускладненимнепередбачуваними обставинами: природні катаклізми, поломка устаткування,інфікування ембріонів.Ризик народження хворої дитини Частота розвитку вродженої патології плода, отриманого в результатілікування методом ЕКЗ, не відрізняється від частоти серед загальної популяції,тобто серед дітей, зачаття яких відбулося традиційним способом.
 19. 19. 19Альтернатива методу ЕКЗ Залежно від причини подружнього безпліддя шанс на настаннявагітності при застосуванні інших методів лікування може бути дуже низькимабо взагалі відсутній. Ефективність альтернативних методів лікуванняколивається залежно від причин безпліддя, його тривалості, віку жінки таінших факторів. У кожному випадку до прийняття рішення про лікуванняметодом ЕКЗ, лікарем обговорюється можливість використання кожногометоду лікування у Вашої подружньої пари.Посткоїтальний тест Для виживання та функціональної (запліднювальної) здатностісперматозоїдів має значення їх взаємодія із секретами (виділеннями) жіночихстатевих шляхів. Визначення цієї взаємодії є одним методів обстеження жінкиз приводу безпліддя. Цей метод носить назву посткоїтального теста, тобтотеста, проведеного після статевого акту.Що таке цервікальний слиз? Шийка матки в жінок – це м’язовий, циліндричної форми орган,внутрішня частина якого називається цервікальним каналом. Зсерединицервікальний канал покритий клітинами – циліндричним епітелієм, яківиробляють слиз ("Будова жіночої статевої системи"). Продукція слизурегулюється гормонами яєчників – естрогенами та прогестероном: естрогенистимулюють продукцію рясної кількості "водянистого" слизу, прогестеронзабезпечує виділення більш густого та в’язкого слизу. Кількість та властивостіцервікального слизу відображає циліндричні зміни менструального циклу. В жінок репродуктивного віку кількість виділеного цервікального слизузмінюється від 600 мг в середині менструального циклу до 20-60 мг в іншіперіоди циклу. Цервікальний слиз – багатокомплексний секрет, якийприблизно на 90% складається з води. Циліндричні зміни в консистенції слизуможуть впливати на проникнення та виживаність сперматозоїдів.Проникливість цервікального слизу для сперматозоїдів починає появлятися з9-го дня нормального менструального циклу та постійно збільшуватися до пікуовуляції, і зазвичай через день або два після овуляції зменшуватися.Сперматозоїди рухаються через цервікальний слиз та потім поступають упорожнину матки.Властивості цервікального слизу Шийка матки та цервікальний слиз мають наступні властивості:• здатність до проникнення сперматозоїдів під час овуляції в порожнину матки та обмеження цієї здатності в інші періоди циклу;• захист сперматозоїдів від несприятливого впливу вмісту піхви;
 20. 20. 20• забезпечення енергією, необхідною сперматозоїдам для руху;• фільтруючий ефект;• можливий резервуар сперматозоїдів. Цервікальний слиз восприимчивый ? до міграції сперматозоїдів лише вобмежений час менструального циклу. Тривалість цього часу значнозмінюється у різних жінок та може бути різною в однієї ж жінки в різні цикли.Які існують показання до проведення посткоїтального теста? Показанням до проведення посткоїтального теста є безплідність, тобтовідсутність вагітності при регулярному статевому житті протягом 12 місяців.Необхідні обстеження перед проведенням посткоїтального теста1. Дослідження на наявність інфекцій, які передаються статевим шляхом.2. Бажано ультразвуковий моніторинг для визначення часу, сприятливого для проведення посткоїтального теста або графік ректальної температури.Протипокази до проведення посткоїтального теста Протипоказів до проведення даного метода обстеження немає.Як проводиться посткоїтальний тест? При проведенні посткоїтального теста необхідно:• знати день менструального циклу;• знати, чи дійсно коїтус відповідав інструкції для підготовки до проведення посткоїтального теста. Тест проводиться в середині циклу (період овуляції), коли слиз у шийціматки найбільше сприятливий для проникнення сперматозоїдів.1. Вам необхідно як можна точніше виконати рекомендації з підготовки до проведення посткоїтального теста.2. Ви та Ваш партнер повинні утриматися від статевого життя протягом 2-3 днів перед проведенням посткоїтального теста.3. Перед статевим актом виконайте свій звичайний туалет, але перед візитом до лікаря не можна спринцюватися, вводити у піхву тампони.4. Після статевого акту відпочиньте, лежачи в ліжку, біля 30 хвилин.5. Підкладіть гігієнічну серветку звичайним чином, щоб уникнути втрати сімяної рідини.6. Не видаляйте серветку до моменту огляду лікарем. До лікаря Вам необхідно прийти не раніше 6 годин та не пізніше 12годин після статевого акту. В оглядовому кабінеті лікар проведе забір цервікального слизу задопомогою піпетки або шприца без голки, пінцета. Потім отримана краплина
 21. 21. 21слизу наноситься на предметне скло та покривається покривним склом,після чого оцінюються під мікроскопом.Оцінка цервікального слизу Оцінка цервікального слизу включає в себе характеристику консистенції,кристалізації, розтяжність та характер середовища. Консистенція цервікального слизу – найбільш суттєвий бар’єр дляпроникнення сперматозоїдів. Чим вище в’язкість слизу, тим гірше черезнього проникають сперматозоїди. При нормальному рівні гормонівцервікальний слиз, нанесений на предметне скло, кристалізується та при оглядіпід мікроскопом нагадує листя папороті. При низькій концентрації гормонівдеревоподібні кристали не утворюються. Наступна ознака, яка оцінюється, – це натяг слизу. Він використовуєтьсядля оцінки можливості цервікального слизу розтягуватися. Чим вищерозтяжність слизу, тим кращі його властивості. Сперматозоїди чутливі до змін рН (середовища) цервікального слизу. Укислому середовищі спрематозоїди нерухливі, тоді як лужний слиз збільшує їхрухливість.Інтерпретація отриманих даних Зазвичай після попадання у піхву сперматозоїди руйнуються через 2-4години після статевого акту та втрачають свою здатність до запліднення черездекілька годин. Після еякуляції деякі сперматозоїди швидко досягають рівнязіву матки. Їх кількість поступово збільшується та досягає максимальних цифрприблизно через дві або три години. Після цього кількість сперматозоїдівзалишається відносно постійною протягом 24 годин. Рухливість їх оцінюєтьсяза ступенем від "А" до "Г" у такому порядку:"А" – швидка прогресивна рухливість,"Б" – повільна лінійна або нелінійна рухливість,"В" – непрогресивна рухливість,"Г" – нерухливі сперматозоїди. У здорових жінок після статевого акту з чоловіком, який має гарну якістьсперми, спостерігається більш ніж 25 рухливих сперматозоїдів (з категорієюрухливості "А" і "Б") – посткоїтальний тест добрий. При виявленні десяти табільше сперматозоїдів з прямолінійною рухливістю (категорія "А") –посткоїтальний тест може бути признаний задовільним. Наявність менше ніжп’ять сперматозоїдів (категорія "Б") свідчить про зменшення кількості тарухливості сперматозоїдів або патологічному стані цервікального слизу –поганий результат. У всіх випадках, де посткоїтальний тест був негативним, тобто, десперматозоїди не були виявлені, слід підтвердити, що була еякуляціясперматозоїдів у піхву (факт еякуляції). Негативний результат може бутитакож при неправильно вибраному часі проведення теста. Тест, проведенийзарано або запізно для періоду овуляції, може бути негативним у фертильної
 22. 22. 22жінки. Коли овуляція не може бути визначена у часі з необхідною точністю,необхідно повторити тест декілька разів протягом циклу.Що робити при поганому результаті? Лікування при негативному результаті посткоїтального тестанаправлено на усунення "згубного" для сперматозоїдів бар’єру – цервікальногослизу. Такі умови створюються при проведенні метода внутрішньоматковоїінсемінації, коли оброблена сперма вводиться безпосередньо в порожнинуматки ("Внутрішньоматкова інсемінація"). У кожному окремому випадку вибір методу лікування проводиться зврахуванням додаткових факторів безпліддя подружньої пари: вік, тривалістьбезпліддя, гормональним фон, стан маткових труб та ін.Лікування методом ЕКЗ – пам’ятка для пацієнтів Ми рекомендуємо Вам повністю ознайомитися з наданою інформацією.Також ми рекомендуємо Вам, по мірі проходження етапів лікування методомЕКЗ, заново перечитати ті розділи, які Ви вже читали раніше, та з приводуяких у Вас виникли запитання. По мірі переходу до відповідних етапівлікування, Ви можете ставити лікарю запитання, які Вас хвилюють, таодночасно вирішити проблеми, які виникають. Важливо пам’ятати, що в кожної пацієнтки – своя індивідуальнавідповідь на отримані в процесі лікування лікарські препарати, і що кожнийнаступний цикл лікування відрізняється від попереднього. Це означає, що вдійсності Ваша відповідь буде відрізнятися від відповіді інших пацієнтів наодні і ті ж самі препарати, але й на кожний наступний цикл лікування методомЕКЗ Ваш організм може відповісти по-іншому, тобто не так, як у попереднійцикл ЕКЗ. У зв’язку з цим Ваше обстеження, лікування і, відповідно, йогорезультати можуть відрізнятися від таких же в інших пацієнтів. НаполегливоВас просимо не порівнювати результати Вашого обстеження та лікування, якеВам проводиться, а також яке заплановано в майбутньому, з результатамиобстеження та лікування, отриманими в інших пацієнтів. Хоча Ви і можетезнайти багато чого подібного з ними, будь ласка, пам’ятайте про те, щолікування методами ЕКЗ та ІКСІ – особиста справа кожного і що більшістьпацієнтів не бажають публічно обговорювати свої особисті проблеми.Рекомендації перед початком лікування методом ЕКЗ Якщо Ви плануєте лікування методом ЕКЗ, то ми рекомендуємо Вамприблизно за 1-2 місяця до початку циклу, вибраного Вами для проведенняЕКЗ, звернутися до лікаря для вирішення всіх питань, які Вас цікавлять. Наприйомі повторно оцінюються результати проведеного попередньогообстеження, яке включає: огляд на кріслі, УЗД, гормональні дослідження,визначення збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом, тобтостандартного обстеження для пацієнтів перед лікуванням методом ЕКЗ

×