„МОЈАТА ЗЕМЈА“

11,099 views
10,575 views

Published on

Запознавање со околината

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
11,099
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
401
Actions
Shares
0
Downloads
22
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

„МОЈАТА ЗЕМЈА“

 1. 1. ИНТЕГРИРАН АКТИВЕН ДЕН<br />„Мојата земја Македонија“<br />
 2. 2. ЦЕЛИ НА ДЕНОТ:<br />-ДА ГИ ОСОЗНААТ И ЗАПОЗНААТ ПОЗНАЧАЈНИТЕ ПРИРОДНИ УБАВИНИ-ДА РАЗВИВААТ ЧУВСТВА НА ПРИПАДНОСТ КОН СВОЈАТА ТАТКОВИНА<br />
 3. 3. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ:<br />-Одговара на прашања за убавите нешта во својата земја<br />- Ги проширува знаењата за позначајните природни убавини и географски објекти преку презентација<br />- Креира плакат по однапред утврдени критериуми<br />-Решава задачи за собирање и одземање до 20 со премин во компјутер<br />-Составува реченици со добиени географски објекти<br />- Да ја развива координацијата на локомоторниот апарат при фрлање на топчиња во одредена цел<br />
 4. 4. Натпревар помеѓу два тима „Колку знам за мојата земја“<br />Од вас очекувам правилно да одговорате прашањата во поврзани со темата „Колку знам за мојата земја“ кои се ставени во чашите.<br />Застанувате пред нацртана линија со топче од пинг понг погодувате кош во една од чашите, го читате прашањето, одговараат на прашањето твоите соученици од твојот тим.<br />До колку не го знаете прашањето одговара другиот тим, за точниот одговор добивате знаменца во различни бои, победува оној тим кој ќе собере повеќе знаменца со точни одговори.<br />Ви посакувам многу среќа и победа!!!<br />
 5. 5. „Мојата земја Македонија“<br />
 6. 6. Драги ученици!<br /> Денес ние ќе патуваме низ нашата татковина преку оваа презентација за да ги прошириме нашите знаења за убавините на нашата земја.<br /> Но, пред да го започнеме со нашето патување, би сакала да ви прочитам еден состав напишан од ученичка со него ја искажала љубовта кон својата татковина.<br />Македонија-мојата татковина<br /> Моја татковина се вика Република Македонија. Таа е малечка, но во неа има место за сите што ја сакаат. Татковината е мојот сакан дом. Тука се родив јас, мојот татко, мојата мајка и дедо ми тука се родил.<br /> Многу е убава. Во неа има зелени гори и високи планини. Неа ја красат бистри поточиња и многу реки. Исто така, има преубави природни езера и песочни плажи.<br />
 7. 7. ДРЖАВНИ СИМБОЛИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА <br />ДенеснадМакедонија<br />ДенеснадМакедонијасераѓа,<br />новосонценаслободата!<br />Македонцитесеборат,<br />засвоитеправдини!<br />Македонцитесеборат,<br />засвоитеправдини!<br />Одновосегазнаметосевее,<br />наКрушевскатарепублика!<br />ГоцеДелчев, ПитуГули,<br />ДамеГруев, Сандански!<br />ГоцеДелчев, ПитуГули,<br />ДамеГруев, Сандански!<br />Горите!Македонскишумнопеат,<br />новипесни, новивесници!<br />Македонијаслободна,<br />слободнoживее!<br />Македонијаслободна,<br />слободнoживее<br />
 8. 8. СКОПЈЕ<br />Скопје е главниот и најголемиот град во Македонија, се наоѓа во северниот дел, распространет е на бреговите на реката Вардар. Тој има 10 општини:Ародром, Бутел, Гази Баба, Бутел,Ѓорче Петров, Карпош,Кисела Вода, Сарај, Центар, Чаир и Шуто Оризари. Од нив наголема општина е Гази Баба, а најмала општина е Шуто Оризари. Во него живеат 668.518 жители од кои Македонците се најмногубројни, а потоа и останатите (Албанци, Турци, Срби, Бошњаци и др.). Населбата Горно Лисиче се наоѓа во општина Ародром.<br />Тврдината „Кале“<br />Милениумскиот крст<br />Скопје ноќе<br />Соборниот храм „Св. Климент Охридски“<br />Плоштадот „Македонија“<br />Камениот мост<br />
 9. 9. ВАРДАР<br />Вардар е најголемата и најдолгата река во Република Македонија, извира над селото Вруток, кое се наоѓа неколку километри од градот Гостивар.Таа преставува вистинска природна убавина одмор за човечките очи.<br />
 10. 10. ОХРИДСКО ЕЗЕРО<br />Охридското езеро е најголемо и најзначајно природно езеро во нашата земја.Тоа е најстаро езеро во Европа според неговото настанување, богато е со разновиден растителен и животински свет. Во неговите бистри води живее познатата риба пастрмка, најубавиот бисер на нашата татковина.<br />
 11. 11. КОРАБ<br />Кораб е планина во Македонија на границата со Албанија.На неа се наоѓа највисокиот врв во нашата земја Голем Кораб, кој е висок 2764 метри надморска височина.Таа е дел од националниот парк Маврово. Најдобар и најлесен начин да се искачите на „Голем Кораб“ е да се приклучите на традиционалното меѓународно искачувување кое се одржува во почетокот на септември секоја година по повод 8-ми Септември Денот на независноста на РМ.<br />
 12. 12. АЈВАР <br />Ајварот се припрема на традиционален начин (на отворен простор - пиперките се печат на шпорет на дрва), поради што потребна е доста напорна рачна работа. Најчесто се подготвува кон крајот на летото и во почетокот на есента. Во текот на подготовката, најпрво црвените пиперки (кои може да бидат и лути и благи) се печат, а потоа се ставаат во пластични ќеси за да набабрат, зашто на овој начин потоа полесно може да се излупат. Потоа следува внимателното лупење, при кое треба да се отстранат семките и собирањето во мрежести вреќи во кои пиперките ја поминуваат ноќта. Следниот ден тие се сечат на ситни парчиња, мелат и пржат на тивок оган. Треба да се забележи дека различни семејства, различно го подготвуваат својот ајвар. Така, некои во смесата додаваат мелени домати, некои моркови, а најчесто се користи модриот патлиџан како најефективен додаток на традиционалниот ајвар.<br />Најдобриот ајвар се произведува во домаќинствата, зашто само преку внимателна рачна работа може да се постигне целосно отстранување на лушпата и семето од пиперката што го гарантира чистиот вкус на ајварот. Тој е редовен и постојан дел од зимницата зашто најлесно се конзервира и најдолго може да опстои во зимскиот период од годината.<br />
 13. 13. САРМА ОД КИСЕЛА ЗЕЛКА<br />Од кисела зелка во Македонија традиционално се подготвува сарма, без која не може да се замисли прославата на новогодишните празници.<br />Рецепт за Сарма од Кисела Зелка:<br />Состојки:<br />750 гр. мелено месо мешано (говедско и свинско) ;150 гр. сланина; 150 гр. маст ;1 поголема главица зелка; 50 гp. ориз; 1 поrолема главица кромид; црн пипер; црвен пипер; магданос ;сол; <br />Начин на приготвување:<br />Ставете го месото во поголем сад. Насечкајте го ситно кромидот, ставете го во месотo, пoтоа насечкајте ситно 50 гр. сланина и ставете ја во месото, магданосот, оризот, црвениoт пипер, маста, посолете по вкус и измесете го месото убаво со се сите состојци. Земете ја зелката и вадете листови. Отсечете ги жилите од листовите и ставете од месото и виткајте сарми - големина по желба. Во подлабок земјен сад ставете на дното неколку листа од зелката и редете ги сармите една до друга. Остатокот од сланината исечете го на листови и ставајте го меѓу сармите. Одкако ќе се направат сармите, залејте ги ако не е многу кисела зелката со расолница, а ако е кисела тогаш ставете вода. Затворете го садот сo алуминиумска фoлија и ставете го во рерна да се вари 2-3 часа на умерена темпераryра од 150°С.<br />
 14. 14. ТОШЕ ПРОЕВСКИ<br />Тодор „Тоше“ Проески (25 јануари 1981 - 16 октомври 2007) беше познат македонски пејач и една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, каде што е доживуван како заштитен знак на Македонија. Музичката кариера ја започнува со настапот на прилепскиот фестивал Мелфест во 1997, каде што и победува изведувајќи ја песната Yesterday од Битлси. Патот кон ѕвездите му го отвораат песните Пушти ме (1997) и Остани до крај (1998). Негов заштитен знак е познатиот израз Ве сакам сите. Умира на 16 октомври 2007 во сообраќајна несреќа во Хрватска. Постхумно е прогласен за заслужен граѓанин на Македонија<br />
 15. 15. КАРОЛИНА ГОЧЕВА<br />Каролина Гочева (родена на 28 април 1980) е македонска поп пејачка, која 2 пати ја претставуваше Македонија на Изборот за песна на Евровизија. Во 2002 година во Талин, Естонија, настапи со песната „Од нас зависи“ и се пласираше на 19 место. Во 2007 година во Хелсинки, Финска, настапи со песната „Мојот свет“, пласирајќи се како 9-та во полуфиналето, а како 14-та во финалето. Каролина Гочева го имаше својот прв забележителен настап на десет годишна возраст на детскиот фестивал "Си-До" во Битола и на фестивалот Макфест во 1991 во Штип со песната "Мамо, пушти ме". На почетокот на нејзината кариера, таа настапуваше на голем број домашни фестивали за промовирање на нејзиниот талент и нејзината кариера.<br />
 16. 16. ОЛИВЕРА НИКОЛОВА<br />Оливера Николова е македонски раскажувач, романсиер и драмски писател за возрасни и за деца. Родена е на 11 март 1936 година во Скопје. Завршила Филозофски факултет во Скопје. Целиот работен век го минала во Македонската радио-телевизија како уредник и драматург. Член на Друштвото на писателите на Македонија од 1963 година.Познати дела:Зоки Поки (проза за деца, 1963) Ден за летување (раскази, 1964) Тајната на жолтото куферче (роман за деца, 1965) Земјата во која никогаш не се стигнува (повест за деца, 1965) Зимски детективи (роман за деца и млади, 1972) Пријателите Бон и Бона (роман за деца, 1974)<br />

×