Your SlideShare is downloading. ×
  • Like
Presentation1
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply
Published

 

Published in Travel , Business
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
No Downloads

Views

Total Views
1,623
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
12
Comments
0
Likes
1

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. გაკვეთილის თემა: ალექსანდრე მაკედონელი პრეზენტაციის ავტორი: მზია ჯანელიძე პრეზენტაცია მომზადდა VII კლასში ისტორიის გაკვეთილისათვის 25.05.2010 წელი
  • 2. მიზანი ცოდნა –გაეცნობიან ალექსანდრეს პიროვნულ თვისებებს, შეაფასებენ მის პიროვნებას და როლს მსოფლიო ისტორიაში. უნარ-ჩვევები –ინფორმაციის მოძიების, შეკრების, ანალიზის, მსჯელობის, შეფასების, წერის.
  • 3. E ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგი: VII–1. 3. 1. 6. VII- 8. 2.
  • 4.
    • შეფასება
    • გაკვეთილზე ჩართულობა
    • თხზულება
    • დისკუსია
    • შეფასების ტიპები:
    • განმავითარებელი
    • 2. განმსაზრვრელი
  • 5. გაკვეთილზე ჩართულობა კრიტერიუმები ქულები 1–4 5–7 8–10 გაკვეთილის პროცესის მიმართ დამოკიდებულება პასიურია. აქტიურობის ხარისხი დამაკმაყოფილებელია აქტიურობის ხარისხი მაღალია. თანმიმდევრულობა იშვიათად მონაწილებს საგაკვეთილო მუშაობაში ხშირად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში ყოველთვის ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში ინიციატივა საკლასო დავალების მიმართ არ იჩენს ინიციატივას ზოგჯერ იჩენს ინიციატივას ყოველთვის იჩენს ინიციატივას მონაწილეობა დისკუსიებსა და მსჯელობებში იშვიათად მონაწილეობს ხშირად მონაწილეობს ყოველთვის მზად არის
  • 6. დისკუსია კრიტერიუმები ქულები 1–4 5–7 8–10 მოსმენა იშვიათად უსმენს და უყურებს მოსაუბრეს ხშირად უსმენს და უყურებს მოსაუბრეს ყოველთვის უსმენს და უყურებს საუბარი მეტყველებ ს ცუდად, მსმენელებს უჭირთ გაგება მეტყველება გასაგებია,ამყარებს კავშირს მსმენელთან მეტყველებს კარგად, ამყარებს კავშირს მსმენელთან მონაწილეობა მცირე ინტერესი აქვს ძირითადად იჩენს ინტერესს მუდამ იჩენს ინტერესს მოსაზრების არგუმენტირება მოსაზრება არ არის არგუმენტირებული იყენებს სადაო ფაქტებს მოსაზრება გამყარებულია ფაქტებით
  • 7. თხზულება კრიტერიუმები ქულები 1–4 5–7 8–10 თემის ორგანიზება თემა არ არის ორგანიზებული ორგანიზებულ ია, ზოგჯერ სცილდება საკითხს თემა კარგად არის ორგანიზებლი შინაარსი გაუმართავია გამართულია, მაგრამ აკლია დამაჯერებლობა გამართულია, ფაქტები და შეესაბამება სათაურს დასკვნა არ აქვს დასკვნა დასკვნა არასრულყოფილია დასკვნა სრულყოფილია ენობრივი მხარე გრამატიკულად გაუმართავია ხშირია ენობრივი შეცდომები გამართულია, არ არის ენობრივი შეცდომები
  • 8. რას ველოდებით დღევანდელი გაკვეთილიდან ? I აქტივობა – მოლოდინი – 2წ
  • 9. II აქტივობა – ა კ რ – 3წთ ჭკვიანი გულმოწყალე სასტიკი უშიშარი ვაჟკაცი დაუნდობელი ალექსანდრე
  • 10. A ალექსანდრეს ომები ალექსანდრე ქერონეია ჰემოსი გრანიკუსი პედიუმი მილეტი ლიგინუსი ჰალიკარნასი მალა პილასპე ტიროსი გავგამელა ღაზა სოგდიანა თებე ისოსი აორნი
  • 11. III აქტივობა – ტექსტის კითხვა – 5 წთ IV აქტივობა – თხზულების წერა – 5წთ I ჯგუფი – გონიერი ბავშვი II ჯგუფი – დიდებისაკენ სწრაფვის ჟინი III ჯგუფი – მამის წინასწარმეტყველების ახდენა IV ჯგუფი – გულმოწყალე ალექსანდრე 5. პრეზენტაცია – 5წთ
  • 12. IV აქტივობა – სლაიდები ალექსანდრე მაკედონელი
  • 13. ფილიპე II – ალექსანდრეს მამა
  • 14. არისტოტელე–ალექსანდრეს აღმზრდელი
  • 15. D დიდ დაპყრობებამდე
  • 16. არისტოტელე ამეცადინებს ალექსანდრეს ფერისი 1895 წელი
  • 17. არისტოტელე ამეცადინებს ალექსანდრეს ფერისი 1895
  • 18. ალექსანდრე და ბუცეფალი
  • 19. მაკედონელთა შეტევა
  • 20. ალექსანდრე დიდის იმპერია
  • 21. Oა ლექსანდრეს ოქროს მონეტები
  • 22. ალექსანდრეს ოქროს მონეტები
  • 23. VII აქტივობა –3–2–1– სტრატეგია 3 რამ, რაც ძალიან მომეწონა 2 რამ, რაზეც მინდა მეტი გავიგო 1 რამ, რაზეც სიამოვნებით ვიმსჯელებდი 1. 2. 3. 1. 2. 1.
  • 24. VIII აქტივობა–პრეზენტაცია–4 წთ IX აქტივობა–დისკუსია – 7 წთ ,, ალექსანდრე – გულმოწყალე რაინდი თუ დაუნდობელი, სასტიკი დამპყრობელი ?”
  • 25. X აქტივობა – დისკუსიის შეჯამება–2წთ XI აქტივობა – შეფასება – 2წთ
  • 26.  
  • 27. XII აქტივობა – კომენტარები – მოლოდინის შესახებ - 2 წთ XIII აქტივობა – საშინაო დავალება – 2 წთ
  • 28. გმადლობთ ყურადღებისთვის!