ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

10,762 views
10,310 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
10,762
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
30
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

  1. 1. ,,კაცია - ადამიანი?!”ილია ჭავჭავაძე
  2. 2. კლასი VIIმიმართულებები: 1. ქართული ენა და ლიტერატურა,2. ისტორია.მასწავლებლები: 1. ხათუნა პაქსაშვილი2. თინათინ გამცემლიძემოსწავლეთა რაოდენობა: 7 მოსწავლე
  3. 3. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:1. პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ -ჩვევის გამომუშავება2 . აღწერითი ტიპის ტექსტის ანალიზის უნარ - ჩვევისგანვითარება.3. მწერლის სათქმელის ამოცნობა და სათაურისგააზრების უნარ-ჩვევის განვითარება.
  4. 4.  შედეგი: ეროვნული სასწავლო გეგმიდან გამომდინარეშედეგზე გასვლა მოხდება შემდეგიმიმართულებების გათვალისწინებით:ზეპირმეტყველება, წერა, კითხვა. I მიმართულება - ზეპირმეტყველება4 მოსწავლეს შეეძლება საკლასო დისკუსიაშიმონაწილეობის მიღება. II მიმართულება - კითხვა7 მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა სახისმხატვრული და არამხატვრული ტექსტებისგააზრება- გაანალიზება III მიმართულება - წერა11 მოსწავლეს შეეძლება წერილობითი ტექსტისშექმნა სხვადასხვა მიზნით.
  5. 5. მოსწავლეებს დაესვათ სააზროვნო კითხვები:1. შეგიძლიათ თუ არა დაახასიათოთ ადამიანი მისი საცხოვრებლისმიხედვით?2. როგორ ფიქრობთ, შეიძლება თუ არა ადამიანის გარეგნობაში მისიხასიათიც ჩანდეს?3. პირველი თავი ამ სიტყვებით იწყება ,,კარგი რამ იყო თავად ლუარსაბთათქარიძის სახლ-კარი“... რა მნიშვნელობით არის აქ სიტყვა ,,კარგი’“გამოყენებული?4 . მწერალმა ჯერ ლუარსაბის სახლ-კარი აღწერა, შემდეგ გარეგნობა დაბოლოს აამეტყველა კიდეც. როგორ ადამიანად წარმოგვიდგება ყოველივეამის შემდეგ ლუარსაბი?5. როგორ ზრუნავს მამულზე და ყმების მოვლა-პატრონობაზე?6. მოთხრობის პერსონაჟთა ერთფეროვან ცხოვრებაში პირველად იჩენსთავს, მღელვარება“.რაზე კამათობენ ლუარსაბი და დარეჯანი?7. როგორ აფასებს ავტორი თავისი პერსონაჟების ცხოვრებას?8. როგორ აფასებს თავის ცხოვრებას ლუარსაბი?9. როგორ აფასებთ ლუარსაბის და დარეჯანის ცხოვრებას თქვენ?
  6. 6.  აქტივობა 1. წყვილებში მუშაობა( 5 წთ) ავტორის ირონიული დამოკიდებულებისგამომხატველი მაგალითების ამოკრება ტექსტიდან:1. ამ მშვენიერ სახლში ქართველი კაცი იდგა. 2. აქ ცხოვრობდა ტკბილად და აუმღვრევლადთავადი ლუარსაბ თათქარიძე. 3. დარბაისელი კაცის შეხედულება ჰქონდა მისბრწყინვალებას. 4. სწავლა, ღვთის მადლით, არაფრისა ჰქონდა 5. მართალი ბრძანდებოდა მისი ბრწყინვალება. 6. მისი ბრწყინვალება თავის თავზე ხედავდაბრწყინვალე გონიერებით.
  7. 7.  პრეზენტაცია (5 წთ.) თვითოეული წყვილიდან ერთი მოსწავლეწარმოადგენს შესრულებულ სამუშაოს. აქტივობა 2 ,,გმირის რუკა“ (აქტივობას ეთმობა 8 წთ.) პერსონაჟი 1 პერსონაჟი 2 ლუარსაბი დარეჯანი აქტივობა 3. (აქტივობას ეთმობა 8 წთ) ნაწარმოებისმთავარი გმირის თვისებებზე დაკვირვებითიმსჯელებენ როგორი თვისებები უნდა ახასიათებდესვაჟკაცს.
  8. 8. აქტივობა 4. ,,სალექსიკონო მუშაობა“. (5 წთ.)მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს, სადაც მოცემულია ერთი დაორმნიშვნელობიანი სიტყვები და ასევე ამ სიტყვებისგანმარტებები. მოსწავლეთა ამოცანაა გადაწყვიტონ მათგანრომელი შეესაბამება ილიას მოთხრობაში გამოყენებულსიტყვებს.აქტივობა 5 . (3 წთ.)მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მოცემული ზედსართავისახელების დააკავშირება შესაბამის არსებით სახელებთან.
  9. 9.  შეფასება ვაფასებ მოსწავლეებს ყოველი აქტივობისმიხედვით, შეფასებისას ხაზს ვუსვამ კლასშითანამშრომლობის წესების დაცვას. იმ მოსწავლეს ვაძლევ მაღალ შეფასებასრომელიც აქტიურად მონაწილეობდაგაკვეთილის მსვლელობაში. აქტივობა - ,,წყვილებში მუშაობა“, ვაფასებ იმწყვილს, რომლებიც მუშაობის დროსერთმანეთთან თანამშრომლობდა. ვაფასებ საუკეთესო პრეზენტატორს. მოსწავლეებს ინდივიდუალურადაც ვაფასებდა გამოვარჩევ კლასში საუკეთესოს.
  10. 10.  საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლორესურსები ილუსტრაციები : ლუარსაბისპორტრეტი, ლუარსაბის სახლ-კარი, ლუარსაბიდა დარეჯანი. ერთ და მეტმნიშვნელობიან სიტყვათაცხრილი. თაბახზე ჩამოწერილი ზედსართავი დაარსებითი სახელები. თაბახის ფურცლები, მარკერები, კომპიუტერი, ნაწყვეტები კინო-ფილმიდან.

×