yazim kurallari

2,124 views
1,914 views

Published on

www.ikincisinif.blogcu.com yazım kurallarını anlatan açıklayan sunu yazım kuralları

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,124
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
12
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

yazim kurallari

  1. 1. YAZIM KURALLARI
  2. 2. Gezegen, yıldız, galaksi adları büyük harfle başlar. Örnek: S atürn, M ars, V enüs, B üyükayı, S amanyolu .. . Dünya, Güneş, Ay, Yeryüzü sözcükleri bilimsel yazılarda yani uzaydan, coğrafyadan söz ederken büyük harfle başlar. Örnek: " A y, D ünya'nın uydusudur."   " D ünya, G üneş'in etrafında döner .“ Günlük olaylardan söz ederken veya bu isimleri mecaz anlamda kullanırken küçük harfle başlarız. Örnek:  "Sabah g üneşi odama giriyor." "Bu gece a y ne güzel!" "O olaydan sonra d ünyam karardı." "Sen benim g üneşimsin."
  3. 3. DE" BAĞLACI VE "-DE" EKİNİN YAZIMI "De" bağlacı bir sözcüktür ve ayrı yazılır. Ünsüzlerin benzeşmesi kuralına uymaz, yani sertleşmeye uğramaz. Ünlü uyumuna uyar. Örnek:  Gösterilere diğer okullar da katıldı. O kadar baktık da göremedik. " De" bağlacı cümleden çıkarıldığında anlam fazla bozulmaz. "-de" eki, ismin -de halidir. Kelimeye bitişik yazılır. Özel isimlerden kesme işaretiyle ayrılır. Ünsüzlerin benzeşmesi kuralına uyar, yani sertleşmeye uğrar. Ünlü uyumuna uyar. Örnek:  Ev de çalışmayı severim. Ayak ta durmaktan yoruldum. Kahramanmaraş' ta hava çok sıcakmış.
  4. 4. Kurum ve kuruluş adlarının kısaltması, her kelimenin ilk harfi büyük olarak ve nokta kullanılmadan yazılır. Bu tür kısaltmaların çekim ekleri, son harfin okunuşuna ve uyum kurallarına göre biçimlenerek, kesme (') işaretinden sonra yazılır. Örnek: TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi, TBMM'ye), AB (Avrupa Birliği, AB'de), DPT (Devlet Planlama Teşkilatı, DPT'nin), BJK (Beşiktaş Jimnastik Kulübü, BJK'yi)... Özel nitelikli kısaltmalarda kural aranmaz.

×