Trigonometri

1,120 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,120
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
14
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Trigonometri

 1. 1. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR
 2. 2. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR SİNÜS VE KOSİNÜS FONKSİYONU Bir x reel sayısını sinx e dönüştüren fonksiyona sinüs fonksiyonu denir Birim çember üzerinde P(x, y) noktası ile eşlenen açı olsun. P noktasının ordinatına, a reel (gerçel) sayısının sinüsü denir ve sina ile gösterilir. y = sina Sinüs fonksiyonunun görüntü kümesi (aralığı), [–1, 1] dir. Yani, her için, –1 <sina < 1 dir. Yine aynı açının apsinine ise kosinüs nedir.Cosinisü bulmak için komşu dik kenarın hipotenüse oranı ile elde edilir.
 3. 3. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR
 4. 4. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR TANJANT FONKSİYONU Birim çember üzerinde P(x, y) noktası ile eşlenen açı olsun. [OP nın x = 1 doğrusunu kestiği T noktasının ordinatına, a reel (gerçel) sayısının tanjantı denir ve tana ile gösterilir. x = 1 doğrusuna tanjant ekseni denir. t = tana dır.
 5. 5. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR KOTANJANT FONKSİYONU Birim çember üzerinde P(x, y) noktası ile eşlenen açı olsun. [OP nın y = 1 doğrusunu kestiği K noktasının apsisine, a reel (gerçel) sayısının kotanjantı denir ve cota ile gösterilir. y = 1 doğrusuna kotanjant ekseni denir. c = cota
 6. 6. TRİGONOMETRİK FONKSİYONLAR
 7. 7. SORULAR Soru 2: a= sin 5 , b= sin 85 , c= sin105 olduğuna göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur? a)c<b<a b)b<c<a c)b<a<c d)a<c<b e)a<b<c
 8. 8. SORULAR Soru :tanx-cotx=5 olmak üzere tan²x+cot²x işleminin sonucu kaçtır ? tanx-cotx=5 ifadesinin karesini alırsak, (tanx-cotx)²=5² elde ederiz tan²x+cot²x-2tanx.cotx=25 tan²+cot²-2=25 tan²x+cot²x=27 bulunur.
 9. 9. DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

×