Your SlideShare is downloading. ×
Lake Tahoe Budget
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Lake Tahoe Budget

290
views

Published on

Student project about lake tahoe budget.

Student project about lake tahoe budget.

Published in: Education, Travel, Business

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
290
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Lake Tahoe Budget Student Y
  • 2. Getting There...
    • I found it cheapest to rent a car and drive to Lake Tahoe. I chose to rent from Thrifty and rent a Cheverlot Aveo. This car gets around 35 miles per gallon, so the 470 mile trip to Lake Tahoe would only cost us around $40 there and $40 back. In addition, the rental car was $168.63 for three days. This would be a total of $248.63.
  • 3. Park Tahoe
    • This hotel that I would like to stay at has many fine qualities and it is very close to the ski resort that I will be going to and all of the restaurants and shops that I would want. They also offer a complimentary breakfast, which could be a way to save some money when it comes to buying food.
    • It is $53.20 per night, with an additional $5 a night fee for a parking space. That would be a total of $174.60.
  • 4. The Main Event!
    • Skiing is the main reason to even go to Lake Tahoe...so here it is!
    •  
    • It would be $83 per person, per day for the ski lifts. For another person and myself, that would be a total of $498.
    •  
    • Ski equipment for beginners is $119.86 for three days, per person. For another person and myself, that would be a total of $239.72.
    •  
    • All together for skiing: $737.72
  • 5. What To Eat?
    • There are so many choices when it comes to food in Lake Tahoe, especially in the section where my hotel and ski resort is located at...
    • Breakfast
    • Personally, coffee starts off any good day. So, I've chosen cafes for breakfast, just in case that complimentary breakfast at my hotel doesn't fill my friend and I up!
    •  
    • -Higher Grounds-
    • -Cafe Blue-
    • -Driftwood Cafe-
    •  
    • All of these places were listed as costing under $20...so I budgeted $25 per day, at whichever cafe.
    •  
    Lunch and Dinner Most of the time lunch and dinner are heavier meals, so I decided on restaurants that probably serve more food.   -Slice of Heaven at Stagecoach Lodge- -Boulder Lodge- -Cabo Waba Cantina- -California Lodge and Bar- -East Peak Lodge-   I decided to go to any of these five places for lunch and dinner for my three day visit. The price was listed to be under $20, but just to be sure, I budgeted $40 per meal. Grand Total For Food: $315
  • 6. Fun Activities
    • After a long day of eating and skiing, I found a few more things that I think would just be a blast.
    •  
    • -Heavenly Scenic Gondola Rides
    •  
    • -Husky Express Dogsled Rides
    •  
    • -Scenic Helicopter Tours
    •  
    •  
    •   No prices were listed, but I put $200 in my budget for these activities, along with other things that my friend and I may find on our way.
    •  
    • Also, another $100 for extra snacks, drinks and souvenirs!
  • 7. Total For Three Day Trip For Two... $1834.83