Your SlideShare is downloading. ×
Lesson 8 1 ratios & rates
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Lesson 8 1 ratios & rates

214
views

Published on

Published in: Education, Technology

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
214
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Name ____________________________________ Date __________________Mrs. Labuski / Mrs. Rooney Period __________ Lesson 8-1 Ratios & Rates VOCABULARY DEFINITION EXAMPLE A comparison of two RATIO quantities by division. See below Can be written three ways.Let’s compare the number of boys in the class to the number of girls in the class andwrite it as a ratio. First find each quantity. Number Number of boys of girls 11 9Then write the comparison as a ratio, using the quantities in the same order asthey appear in the word expression. There are three ways to write a ratio. Written as a fraction Written with a colon Written with words 11 11:9 11 to 9 9Now you try: Ratio Written as a Written with Written with fraction a colon words 1. lions to 9 3 9:12 9 to 12 elephants 12 4 3:4 3 to 4 2. giraffes to 8 1 8:16 8 to 16 otters 16 2 1:2 1 to 2 3. lions to 9 9:10 9 to 10 seals 10 4. seals to 10 5 10:12 10 to 12 elephants 12 6 5:6 5 to 6 5. elephants 12 4 12:9 12 to 9 to lions 9 3 4:3 4 to 3
  • 2. VOCABULARY DEFINITION EXAMPLE A comparison of two quantities that RATE have different units of measure. When the comparison is to one unit. UNIT RATEWhich bottle of detergent would be cheaper? It’s easier to compare when youknow the unit rate. 5 dollars 10 dollars 20 ounces 90 ounces $10 .25 .11 20)5.00 90)10.0 $5 0.25 dollars 0.11 dollars 90oz. 1 ounce 1 ounce20oz. It is a better ‘deal’ to purchase the $10 bottle.When the second term of a rate is 1 unit, the rate is a unit rate.To write as a unit rate, divide each term by 3.150 miles ÷ 3 hours = 50 miles 3 hours ÷ 3 hours = 1 hourThe unit rate is .Now you try:6. 9.7. 10.8.
  • 3. Name ____________________________________ Date __________________Mrs. Labuski / Mrs. Rooney Period __________ Lesson 8-1 Ratios & Rates VOCABULARY DEFINITION EXAMPLE RATIO See belowLet’s compare the number of boys in the class to the number of girls in the class andwrite it as a ratio. First find each quantity. Number Number of boys of girlsThen write the comparison as a ratio, using the quantities in the same order asthey appear in the word expression. There are three ways to write a ratio. Written as a fraction Written with a colon Written with wordsNow you try: Ratio Written as a Written with Written with fraction a colon words 1. lions to elephants 2. giraffes to otters 3. lions to seals 4. seals to elephants 5. elephants to lions
  • 4. VOCABULARY DEFINITION EXAMPLE RATE UNIT RATEWhich bottle of detergent would be cheaper? It’s easier to compare when youknow the unit rate. $10 $5 90oz.20oz.When the second term of a rate is 1 unit, the rate is a unit rate.To write as a unit rate, divide each term by 3.150 miles ÷ 3 hours = 50 miles 3 hours ÷ 3 hours = 1 hourThe unit rate is .Now you try:6. 9.7. 10.8.
  • 5. p. 394 #6-10; p. 395#25-31