Pil aktualitaaes

676 views

Published on

Published in: Education, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
676
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
122
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Pil aktualitaaes

 1. 1. SatursIzglītībaspārmaiņas – 21.gs.izglītība –fokusumaiņa, 21.gs.prasmes;IT izglītībā;Izglītībaspersonalizācija;Skolēnuiesaistīšana/ās;„Nākotnesskolas‟ meklējumi – idejas un risinājumi:Cronwallis Academy (UK).
 2. 2. Pieredzes bāzeGlobālais forums 7-10/11/2011 (piedalāsskoluvadītāji no aptuveni 100inovatīvātīklaskolām);Konference 9/01/2012 Londonā: MaiklsFulansThe Moral Imperative Realized”;VizīteCronwallis Academy (UK);Virtuālāuniversiāte“Reorder: sharing a language for alignment”Virtuālāuniversitāte“The 7 steps to Become a 21st Century School”;Virtuālāuniversitāte“Innovative Teaching and Learning: Moving from Theory toAction”;Partners in Learning tīkla12 skoluskolēnuvirtuālāstikšanās;Partners in Learning „coaching team-a’ tikšanās un pieredzesapmaiņa:personalizācija un skolēnuiesaistīšana/anās.
 3. 3. Izglītībaspārmaiņas – 21.gs.izglītība – fokusumaiņa, 21.gs.prasmes Personalizācija (no „for‟ uz „by‟) “Life as an open phone test” (Will Richardson) no „3R‟ uz „4C‟
 4. 4. 21.gs.izglītība
 5. 5. Fokusumaiņa (MaiklsFulanskonferencē09/01/2012) Capacitybuildingversusaccontability; Groupqualityversusindividualquality; Instructionversustechnology; Systemicversusfragmented.
 6. 6. kas ir 21.gs. izglītība? Būtiskas izmaiņas pedagoģiskajos elementos: pāreja no „3R‟ (lasīšana, rakstīšana un aritmētika) uz „4C‟ (collaboration, communication, criticalthinking&creativity: sadarbība, komunikācija, kritiskā domāšana un radošums); Būtiski ir nevis „mācīt‟ tos kā atsevišķus elementus, bet integrēt tos koherentā stundā; Pētījumi rāda, ka ir daudz inovatīvu skolotāju, maz inovatīvu skolu un praktiski nemaz inovatīvu skolu sistēmu; Ir novērots, ka prakses kļūst konservatīvākas tuvojoties eksāmeniem (atsauce uz Somiju, kurā nav standartizētu pārbaudījumu).
 7. 7. kas ir 21.gs. izglītība?VU dalībnieki (68 gab.) vērtēja, ka būtiskākais pārmaiņu fokuss nepieciešams uz izglītības sistēmu un politiku (48%), skolas kultūru (36%) un „mācīšanas‟ praksi (26%)Diskusijas secinājums: nepieciešams pielikt spēkus gan „no apakšas uz augšu‟, gan „no augšas uz apakšu‟;
 8. 8. 21 gs.prasmes Zināšanu veidošana (knowledgebuilding); Pašorganizētība un pašvērtējums (self-regulationandassessement); Sadarbība (collaboration); Prasmīga komunikācija (skilledcommunication); Problēmu risināšana un inovācijas (problemsolving&innovation); Pasaules izpratne (globalawareness); IT lietojums (ICT use).Diskusija: kas šo visu veicina?
 9. 9. 21 gs.prasmesKāda ir inovatīva izglītība? Skolēncentrēta pedagoģija, kas veicina personalizāciju; Mācīšanās ārpus klases ietvariem veidos, kas ir nozīmīgi zināšanu ieguvei un reālu problēmu risināšanai; IT integrācija pedagoģijā, kas veicina mācīšanās mērķu sasniegšanu.
 10. 10. IT izglītībā IT pašas par sevi nespēj pārvērst slikti organizētas mācības labās; Problemātika: virspusējs lietojums (jautājums no publikas: kā var atšķirt, kas ir un kas nav vispusējs? Atbilde: ja to izmanto darot lietas, ko nevarētu paveikt citādi…)
 11. 11. Kā skolēniizmanto IT skolās(PILSR pētījums)
 12. 12. Iemesli, kasapgrūtina IT izmantošanu: skolotājuviedoklis(PILSR pētījums)
 13. 13. Ieskats VU: Dan Buckley (Cambridge Education, UK): REORDER
 14. 14. IzglītībaspersonalizācijaPersonalizācijas ‘atslēga’ (The keys to personalisation):  Pazīt skolēnus (Knowing your pupils)  Stratēģiski lietot informāciju un datus (Using data and information strategically)  Zināt skolēnu vajadzības un viņu dzīves realitāti (Knowing students needs, how they tick, the reality of their world)  Elastīga mācību programma, vide un skolotāju pieejamība (Being flexible with the curriculum, space, school day, staffing)  Domāšana ārpus rāmjiem (Thinking outside the box)  Lūkoties kontekstā ārpus izglītības lauciņa (Looking at contexts beyond the education field)  Atbrīvoties no skolotāja-vienpatņa modeļa (Moving away from the ‘lonely artisan model’)  Veicināt komandas darbu (Encouraging team work)  Sadarboties ar citām institūcijām, lai nodrošinātu skolēniem labākās iespējas turpmākās karjeras (Working with other agencies to provide the best possible opportunities – college, workplace)
 15. 15. Priekšlikumi: izglītības atjaunotnes komponenti Konkrētas un aprakstāmas inovatīvas prakses; Sadarbības kultūra; Kolektīva kapacitāte profesionāli mācoties (collective capacity through professional learning); Neliels skaits sistēmisku mērķu ar atbilstošu darbību kopumu.
 16. 16. skolēnu iesaistīšanās/anaDe Droomspiegelskolas (11-12 g., publiskā skola, Holande) pieredze: Mūsdienu izglītības izaicinājums ir motivācija! Skolēni iesaiste tiek organizēta, izmantojot e-portfolio (uz OneNote bāzes e-portfolioconversation), jo pētījumi liecina, ka skolotāji, kas vairāk reflektē par skolēnu darbiem, panāk augstākus skolēnu sasniegumus;
 17. 17. skolēnu iesaistīšanās/anaLaogas skolas (12-18 g., publiskā skola, Azoru salas) pieredze: vecāko klašu skolēni māca jaunākos dabaszinībās (fizika, ķīmija, u.c.), t.i., sistemātiski (1 reizi mēnesī skolotāja pērraudzībā); Kopīga „piezīmju‟ e-vide (sharednotebook) – blogi, e- pasti, u.c.; Visi speciālo vajadzību skolēni mācās regulārajās skolās (bet pēc speciālām programmām);
 18. 18. „Nākotnesskolas‟ meklējumi – idejas un risinājumi: Cronwallis Academy (UK)
 19. 19. Pamatprincips – komandas darba unsadarbības principi iestrādāti pašā mācīšanās procesa būtībā visos līmeņos)
 20. 20. Paldies par uzmanību! Jautājumiem, ieteikumiem, u.c. maija.kokare@gmail.com

×