Acik kaynak isl_sis_mseml

317 views
157 views

Published on

Bursa Mimar Sinan EML Bilişim Teknolojileri Açık Kaynak İşletim Sistemi Sunuları

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
317
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Acik kaynak isl_sis_mseml

  1. 1. Bu bölümde size Pardus işletim sisteminizikullanarak nasıl internete bağlanılacağı,modem ayarları, web tarayıcısı (browser),indirme yöneticisi (download manager) vb.programlar hakkında bilgi verilecektir.Pardus içerisinde, bu bölümde anlatılanprogramlardışında aynı işi yapan başka programlar dabulabilirsiniz.
  2. 2.  Pardus Modem Bağlantısı Modem bağlantısı yapabilmek için önceliklemodemin Linux tarafından tanınmış ve çalışıyor olması gereklidir. Özellikle donanımbilgileri açık olmayan bazı modemler Linux altında çalışmadığından, bunların teminetmeden önce mutlaka Pardus donanım uyumluluğunu gözden geçirmenizi öneririz. Bir modem bağlantısı yaparken aşağıdakiadımları uygulayın:
  3. 3.  Ağ bağlantı programını çalıştırın. Oluştur düğmesine tıklayın. Bu pencerede “dialup network”ü seçin ve “Bağlantıyıoluştur” düğmesine tıklayın. Karşınıza gelen yeni pencerede sırasıyla bağlantı ismini,modemin kullandığı seri portu (genellikle COM1dir) ve telefon numarasını girin. Penceredeki “Kimlik doğrulama” sekmesine tıklayarakkullanıcı adını ve parolasını girin. Şimdi “Bağlan” düğmesine tıklayarak modem bağlantısınıkolayca yapmak mümkündür.
  4. 4.  Ethernet Kartı İle Bağlantı Bu yöntemle hazır bir ağda (örneğin birkurumdaki yerel ağa), ya da yeni bir bağlantıya (örneğin Kablonet) erişimsağlanabilir. Ethernet kartı ile bağlantıkurulabilmesi için, Pardusun ethernet kartını tanımış olmasıgereklidir. Eğer ethernet kartı tanınmış ise, özellikleri ağ ayarları programındagörüntülenecektir
  5. 5.  Ethernet kartı ile ağa bağlantı kurmak içinaşağıdaki işlemlerin sırasıyla yapılması yeterlidir. Ağ bağlantı programını çalıştırın. “Oluştur” düğmesine tıklayın. Karşınızaaşağıdaki pencere gelecektir
  6. 6.  Bu pencerede “Ethernet network”ü seçin ve“Bağlantıyı oluştur” düğmesine tıklayın. Karşınıza gelen yeni pencerede sırasıyla bağlantıismini girin ve kullanılacak ethernet kartını seçin. Kurumunuzdaki ağ altyapınızın türüne göreDHCP ile otomatik bir IP alabilir, ya da elle IP ayarı yapabilirsiniz. Kullan düğmesine tıklayın ve bu pencereden çıkın. Ana pencerede “bağlan” düğmesine tıklayarakbağlantı kurabilirsiniz. Bu durumda bağlantı simgesinin üzerinde yeşil bironay simgesi belirecektir.
  7. 7.  Kablosuz bağlantı da ethernet bağlantısınaoldukça benzer. En önemli farkı, kablosuz ağlara özgü bir adın olmasıdır. Genellikle,güvenlik amaçlı olarak bu adın bağlantı sırasında verilmesi gerekebilir. Ağ bağlantı programını çalıştırın. “Oluştur” düğmesine tıklayın.Bu pencerede “Kablosuz network”ü seçin ve“Bağlantıyı oluştur” düğmesine tıklayın.

×