Laste internetiohutuse seminari avasõnad

603 views

Published on

Jüri Pihl, siseminister – tervitussõnad

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
603
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Laste internetiohutuse seminari avasõnad

  1. 1. Head külalised Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia on üks kõige kiiremini arenevaid valdkondi. Internetist on lühikese ajaga saanud väheste privileegist paljude igapäevaelu lahutamatu osa. Virtuaalruum on oluliselt suurendanud informatsiooni kättesaadavust, laiendanud suhtlemisvõimalusi, avanud uudseid kanaleid kaasamiseks ja demokraatiaks. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia on saanud üheks paljutõotavamaks majandusharuks. Samuti on internet andnud haridus- ja teadustegevuseks võimsa vahendi. Eesti on osanud neid võimalusi hästi kasutada. Meil on olemas E-Valitsus, E- Riik, E-Kool, nüüd ka E-Toimik. Internet on saanud ka laste igapäevaseks mängumaaks, suhtlus- ja õpikeskkonnaks. Kuid virtuaalruum pole ilmtingimata ohutu ja sõbralik keskkond, vaid peidab endas mitmeid ohte. Küberkuritegevus ja interneti kasutamine illegaalsetel eesmärkidel on interneti varjupool, millega õiguskaitseorganitel tuleb üha rohkem kokkupuuteid. Teema olulisusest kõneleb fakt, et Euroopa Liidu tasandil on võetud suund ühise platvormi loomiseks küberkuritegevuse vastaseks võitluseks. Ühe prioriteetse suunana näeme, et seeläbi paraneb rahvusvaheline koostöö lapsporno levitajate väljaselgitamisel ja nende tegevuse tõkestamisel. On tähtis, et laste turvalisus oleks tagatud tänaval, koolis, kodus ja tänapäeval loomulikult internetis. Mul on hea meel, et Eestis suhtutakse laste turvalisusesse kõrgendatud tähelepanuga – meie politsei ja prokuratuuri töös on laste turvalisuse tagamine kindel prioriteet.
  2. 2. Uudsema probleemina on esile tõusnud laste küberkiusamine, mille tagajärjed sarnaselt ükskõik millise kiusamise või ahistamisega sarnaselt, võivad olla väga traagilised. Nii nagu ükskõik millise ahistamise tulemuseks võib olla rikutud elu, või isegi lõppenud elu. Eesti eripärase probleemina on toodud, et võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega ei huvitu lapsevanemad sageli, mida lapsed internetis teevad. Peamine probleem oleks justkui lapse silmade tervis ja heaolu, kuid mitte tõsisemad ohud. Võib-olla usaldatakse lapse tehnilisi teadmisi rohkem, kui iseenda arvutitundmist. Kuid kindlasti ei tohi unustada, et laste elukogemus on väike, ning nende oskus uudses ja keerukas tegutseda on piiratud. Seepärast lasub täiskasvanutel vastutus ohutu internetikäitumise õpetamiseks, ning loomulikult ei maksa vanematel oma laste tegemiste vastu nii tagasihoidlikku huvi tunda. Selle aasta alguses käivitus politsei internetimonitooringu süsteem, mis aitab võidelda interneti vahendusel toime pandud kuritegudega. Teenus on lühikese ajaga end tõestanud ning jooksvalt saadakse infot erinevate õigusrikkumiste kohta. Muuhulgas leitakse märke küberkiusamisest, samuti infot laste seksuaalse ahistamise kohta. Monitooring osutab, et probleem on suurem, kui politseile tehtud avalduste arv näitab. Eks alaealised ja nende vanemad püüavad selliste, sageli üpris isiklike, probleemidega iseseisvalt toime tulla. Vahel, ja loodetavasti enamikel juhtudel, on see võimalik. Kuid keerukamatel juhtudel ja raskemate rikkumiste puhul on vajalik õiguskaitseorganite sekkumine.
  3. 3. Paraku on virtuaalruum väga suur ning politseil pole võimalik olla igal ajal ja igal pool kohal. Seepärast on võtmesõnaks ikkagi ohtude ennetamine ja teavitustöö. Nii laste kui nende vanemate ohuteadlikust on vaja tõsta. On rõõmustav, et laste internetiohutusele on viimastel aastatel tähelepanu pööratud, ning üle Eesti on toimunud seminaridel on üheks aruteluteemaks just laste turvalisus virtuaalruumis, ning koolitatud on nii õpetajaid, õpilasi kui lapsevanemaid. Loomulikult eeldab kiirelt arenev infotehnoloogiamaailm ka meie õigusruumi ning õiguskaitseorganite muutumist ja arenemist. Tänasel seminaril tutvustatakse teiste riikide kogemusi ning arutletakse, millised on meie seadustest tulenevad võimalused laste kaitseks internetis, kas see on piisav ning millised on meie võimalused laste turvalisuse suurendamiseks. Soovin Teile edukat seminari!

×