CITFIN: Prirucka bezpecna karta Citfin

563 views
465 views

Published on

Published in: Economy & Finance
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
563
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

CITFIN: Prirucka bezpecna karta Citfin

 1. 1. UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA k Bezpečné Citfin kartě
 2. 2. 2 Vážená paní / Vážený pane, děkujeme Vám, že jste se rozhodl(a) využívat debetní platební kartu Maestro Card, vydanou společností Citfin, spořitelní družstvo. Bezpečnou Citfin kartu můžete jednoduše a pohodlně používat ve všech obchodech a bankomatech označených logem Maestro Card. Jedná se o mezinárodní platební kartu, kterou můžete využívat nejen v České republice, ale i kdekoli na světě. Tato příručka Vám poskytne návod, jak pracovat s Bezpečnou Citfin kartou. Věříme, že Vám používání nové Bezpečné Citfin karty přinese více pohodlí při jednoduchém a bezpečném bezhotovostním placení.
 3. 3. 3 OBSAH 1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O KARTĚ.................................................................... 4 2 JAK ZÍSKAT BEZPEČNOU CITFIN KARTU ....................................................... 5 3 JAK AKTIVOVAT BEZPEČNOU CITFIN KARTU................................................ 6 4 NABÍJENÍ A VYBÍJENÍ PLATEBNÍ KARTY......................................................... 7 5 DISPEČER PLATEBNÍ KARTY........................................................................... 9 6 ZÚČTOVÁNÍ KARETNÍCH TRANSAKCÍ........................................................... 13 7 BEZPEČNOSTNÍ DOPORUČENÍ ..................................................................... 14 8 CO DĚLAT V PŘÍPADĚ ZTRÁTY ČI ODCIZENÍ PLATEBNÍ KARTY................ 14
 4. 4. 4 1 ZÁKLADNÍ INFORMACE O KARTĚ Bezpečnost karty Bezpečná Citfin karta je zabezpečena kódem PIN. Tento kód slouží k ověření Vaší oprávněnosti k provádění plateb nebo hotovostních výběrů. Bez znalosti PIN nelze úspěšně uskutečnit žádné karetní transakce. Platební karta vydaná společností Citfin, spořitelní družstvo pracuje pouze s takovou finanční částkou, kterou si sám/sama určíte. Více v kapitole Nabíjení a vybíjení platební karty. Všechny transakce jsou schvalovány on-line. Ve chvíli, kdy nás informujete např. o ztrátě platební karty, ihned tím zamezíte možnosti neoprávněného užití. Doba platnosti karty Informaci o datu ukončení platnosti karty naleznete přímo na čelní straně Vaší platební karty. Před skončením období platnosti karty Vám bude automaticky vydána nová karta, pokud jste tuto možnost zaškrtl(a) v žádosti o kartu. PIN k nové kartě zůstává stejný. Limity k platební kartě Limit k platební kartě stanovuje maximální možnou částku, kterou lze vyčerpat prostřednictvím platební karty za předem stanovené období. Denní limit stanovený na Bezpečné Citfin kartě je 200 000,- CZK.
 5. 5. 5 2 JAK ZÍSKAT BEZPEČNOU CITFIN KARTU O platební kartu můžete požádat přes internetbanking BankServis – www.bankservis.cz v sekci Platební karty, pole Žádost o vydání platební karty. Žádost o platební kartu může podat pouze osoba, která má k účtu tzv. administrátorské právo. Tento disponent může zároveň požádat také o platební karty pro osoby, které nemají přístup do internetového bankovnictví či mají jiné než administrátorské dispoziční právo k účtu (aktivní/pasivní). 1 Pozn. Vzor celé žádosti naleznete v příloze. Po schválení žádosti je karta vygenerována a do 10 dní Vám bude zaslána způsobem, který jste si zvolil/a v žádosti. Bezpečnostní PIN kód obdržíte v samostatné zásilce nejpozději do 3 pracovních dnů od obdržení platební karty. Po jeho obdržení neváhejte kartu aktivovat. Teprve po provedení aktivace a následným nabitím je Vaše karta připravena k používání. 1 Informaci o tom, jaké máte disponentské právo naleznete v příloze 3 Smlouvy o firemním běžném účtu.
 6. 6. 6 3 JAK AKTIVOVAT BEZPEČNOU CITFIN KARTU Aktivovat platební kartu může pouze disponent s administrátorským nebo aktivním právem. Pokud toto právo nemáte, obraťte se prosím na disponenta s příslušným právem. Způsoby aktivace: přes internetbanking BankServis – www.bankservis.cz v sekci Aktivace platební karty, přes phonebanking – zavoláním na tel. +420 234 092 333. Platební karta bude aktivována nejpozději dle termínů ve výše uvedené tabulce. Po aktivaci je nutné kartu nabít, neboť disponentovi není automaticky k dispozici celý zůstatek na běžném účtu, ale pouze tolik, kolik je na ni převedeno → proto Bezpečná Citfin karta.
 7. 7. 7 4 NABÍJENÍ A VYBÍJENÍ PLATEBNÍ KARTY Na Bezpečné Citfin kartě jsou k dispozici pouze finanční prostředky, které jsou nabity z běžného účtu. Finanční prostředky lze převádět na kartu i zpět z karty na účet. Bezpečnou Citfin kartu lze nabíjet/vybíjet dvěma způsoby: pomocí internetbankingu BankServis – www.bankservis.cz v sekci Platební karty, pole Nabití/Vybití platební karty, pomocí phonebankingu na tel. +420 234 092 333. Nabíjení a vybíjení Bezpečné Citfin karty může provádět pouze disponent účtu s aktivním nebo administrátorským právem. Upozornění: pokyn k převodu musí být zadán s dostatečným časovým předstihem! Informaci o termínech připsání peněz naleznete v následujících tabulkách a v BankServisu při nabíjení či vybíjení platební karty. Nabití – zadání převodu z běžného účtu na platební kartu
 8. 8. 8 Vybití – zadání převodu z platební karty na běžný účet Převody budou realizovány v termínech uvedených v tabulkách výše. Provedením aktivace karty a jejím následným nabitím je Bezpečná Citfin karta připravena k prvnímu použití. V následující kapitole najdete tipy pro zjednodušení práce s kartou.
 9. 9. 9 5 DISPEČER PLATEBNÍ KARTY Dispečer platební karty Vám umožní pustit starosti s nabíjením/vybíjením karty z hlavy. Je to funkcionalita, která Vám zjednoduší práci s kartou. Dispečer funguje jako „hlídací pes“, který se jednou denně (ráno mezi 10 – 11 hod.) podívá na kartu a účet a podle svého nastavení se rozhodne, jestli vygeneruje žádost o nabití/vybití karty. Žádost o nabití/vybití karty je následně realizována jako standardní nabití/vybití. Zvolit si můžete ze 3 typů dispečerů: dispečer „vypnutý“ dispečer „hlídat zůstatek na kartě“ dispečer „hlídat zůstatek na běžném účtu. Popis jednotlivých typů dispečera spolu s praktickým příkladem naleznete níže. Dispečer „Vypnutý“ Tento dispečer je automaticky přednastavený. Ponecháte-li si tohoto dispečera, musíte převody mezi kartou a účtem provádět sami a to prostřednictvím Nabití/Vybití platební karty přes BankServis či phonebanking. Podrobný postup naleznete v předchozí kapitole Nabíjení a vybíjení platební karty. Dispečer „Hlídat zůstatek na kartě“ Tento typ dispečera zvolte, jestliže chcete mít jistotu, že budete mít na kartě určitou částku přiměřenou Vašim denním potřebám (např. nákupy v obchodě, platba v restauraci). Hodí se tehdy, pokud většinu svých platebních transakcí budete provádět prostřednictvím internetbankingu či phonebankingu a na platební kartě chcete zajistit pouze disponibilní zůstatek přiměřený denním transakcím platební kartou.
 10. 10. 10 Příklad: Jednatel společnosti ABCD, s.r.o. pan Novák nechce neustále kontrolovat zůstatek na platební kartě a vzhledem k tomu, že mu na den v 99% případech stačí limit 10 000,- CZK, rozhodne se dispečera platebních karet nastavit takto: • „Hlídat zůstatek na kartě“ o Nabij kartu, klesne-li zůstatek karty na 9 000,- CZK o Doplň kartu na zůstatek 10 000,- CZK Toto nastavení zaručí panu Novákovi, že mu dispečer bude hlídat zůstatek na platební kartě. Jakmile klesne zůstatek na PK na 9 000,- CZK, nabije mu kartu na 10 000,- CZK. Dispečer „Hlídat zůstatek na běžném účtu“ Tohoto dispečera zvolte, jestliže chcete mít jistotu, že budete mít na multiměnovém účtu určitou částku, která Vám kryje potřeby jako je např. inkaso, úhrada telefonního účtu, nájemné. To co je nad tuto „provozní částku“ se Vám, automaticky převede na kartu. Je vhodný v případě, že většinu svých platebních transakcí provádíte prostřednictvím platební karty a z běžného účtu zajišťujete pouze několik pravidelných plateb.
 11. 11. 11 Příklad: Jednatel společnosti ABCD, s.r.o. pan Novák platí 99% výdajů platební kartou a pouze zálohu na nájemné platí z běžného účtu. Jeho záloha na nájemné činí 10 000 Kč měsíčně. Jelikož nechce stále převádět peníze na kartu a kontrolovat, že má na účtu dostatek finančních prostředků na zálohu, rozhodne se nastavit dispečera takto: Hlídat zůstatek na běžném účtu“ o Nabij kartu, přesáhne-li zůstatek běžného účtu 12 000,- CZK o Vybij kartu na běžný účet, klesne-li zůstatek běžného účtu pod 9 000,- CZK o Doplň běžný účet na zůstatek 10 000,- CZK Toto nastavení zaručí panu Novákovi, že mu dispečer bude hlídat zůstatek na běžném účtu. Jakmile klesne zůstatek na běžném účtu na 9 000,- CZK, dispečer vybije platební kartu na běžný účet (doplní běžný účet na 10 000,- CZK). A současně dispečer zaručí, že jakmile zůstatek na běžném účtu překročí 12 000,- CZK (pan Novák si dal raději rezervu), vezme vše, co bude nad 12 000,- CZK a nabije touto částkou kartu.
 12. 12. 12 Jak nastavit dispečera: Dispečera si můžete nastavit následujícími způsoby: přes internetbanking BankServis – www.bankservis.cz v sekci Platební karty, pole „Dispečer platebních karet“ přes phonebanking na tel. čísle +420 234 092 333.
 13. 13. 13 6 ZÚČTOVÁNÍ KARETNÍCH TRANSAKCÍ Transakce provedená kartou je zaúčtována na vrub účtu, ke kterému byla vydána. Karetní účet je veden pouze v CZK, tudíž všechny transakce a poplatky jsou účtovány v CZK. Zaúčtování Vašeho nákupu nebo výběru hotovosti je provedeno obvykle do 3. pracovních dnů od data provedení transakce. Transakce provedené v jiné měně než v CZK, jsou přepočteny a zaúčtovány na účet v CZK dle kurzovního lístku SD platného v okamžik zaúčtování kurzem deviza prodej. V případě, že měna transakce není uvedena v kurzovním lístku SD, jsou transakce z původní měny přepočteny nejprve do EUR dle kurzů asociace MasterCard International se spreadem 1,4 % a na vrub účtu se zúčtuje částka přepočtená z částky v EUR kurzem deviza střed dle kurzovního lístku SD platného v okamžik zaúčtování. Směnný kurz měny transakce a CZK je uveden na výpisu karetních transakcí. Informace o provedených transakcích Přehled o realizovaných transakcích prostřednictvím platební karty získáte na výpisu z účtu, ke kterému byla karta vydána nebo prostřednictvím internetbankingu BankServis - www.bankservis.cz v sekci Platební karty – pole Pohyby na platební kartě. Pokud zjistíte ve výpise chyby či nesrovnalosti, ihned nás o tom informujte.
 14. 14. 14 7 BEZPEČNOSTNÍ DOPORUČENÍ Pokud jste tak doposud neučinili, Bezpečnou Citfin kartu ihned podepište na podpisovém proužku, nejlépe permanentním propisovačem a nebo kuličkovým perem. Platební karta je nepřenosná a může ji používat pouze její držitel/držitelka, uvedená jmenovitě na přední straně Bezpečné Citfin karty. Chraňte kartu před mechanickým poškozením a před zdroji magnetického pole (mobilní telefony, reproduktory, magnetické zámky apod. Zapamatujte si svůj PIN. Obzvláště ho nemějte napsaný nikde v peněžence nebo dokonce na své platební kartě. Uvědomte si, že je to klíč k Vašim penězům. Při zadávání PIN kódu dbejte na to, aby jej nikdo nemohl odpozorovat. Doporučujeme při zadávání PIN kódu zakrýt klávesnici druhou rukou. Z bezpečnostních důvodů máte 3 pokusy k zadání PIN kódu, po třetím chybném pokusu se karta dočasně zablokuje na dobu 24 hodin. Po uplynutí této ochranné lhůty se karta automaticky odblokuje. V případě, že k odblokování nedojde, kontaktujte nás na lince Citfin: +420 234 092 333. Nikomu nesdělujte svůj PIN kód. Ani rodinným příslušníkům, policii a bankovním úředníkům. Nezapisujte a neuschovávejte jej v blízkosti Bezpečné Citfin karty. Nedovolte žádnému obchodníkovi, aby s Vaší kartou odešel mimo Váš dohled. Průběžně kontrolujte, zda-li jste kartu neztratili nebo Vám nebyla odcizena. 8 CO DĚLAT V PŘÍPADĚ ZTRÁTY ČI ODCIZENÍ PLATEBNÍ KARTY V případě ztráty či krádeže Vaší platební karty neprodleně volejte linku Citfin: +420 234 092 333 a požádejte o blokaci karty. Zablokováním karty zabráníte zneužití karty cizí osobou. Odcizení či ztrátu Vaší platební karty vždy oznamte policii.
 15. 15. 15 Příloha 1 Žádost o platební kartu - VZOR
 16. 16. Tato příručka má pouze informativní charakter. Při používání platební karty se prosím řiďte platnými Obchodními podmínkami pro vydávání a používání platebních karet. Jejich aktuální znění najdete na www.citfin.cz. V případě dotazů volejte linku Citfin: +420 234 092 333. Citfin, spořitelní družstvo Radlická 751/113e 158 00 Praha 5 – Jinonice info@citfin.cz www.citfin.cz

×