ნატო სოსიაშვილი

809 views

Published on

Published in: Technology, Art & Photos
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
809
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ნატო სოსიაშვილი

  1. 1. ნატო სოსიაშვილი ქარელის №1 საჯარო სკოლა
  2. 2. <ul><li>გაკვეთილის თემა. </li></ul><ul><li>შევქმნათ “შუშანიკის წამების” </li></ul><ul><li>პერსონაჟთა პორტრეტი. </li></ul>
  3. 3. <ul><li>კლასი-IX </li></ul><ul><li>მოსწავლეთა რაოდენობა-32 </li></ul><ul><li>სახელმძღვანელო : </li></ul><ul><li>ქართული ენა და ლიტერატურა, ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა. </li></ul>
  4. 4. <ul><li>მიზანი </li></ul><ul><li>1. მოსწავლე ისმენს და </li></ul><ul><li>წარმოადგენს აუდიტორიის </li></ul><ul><li>წინაშე საკუთარ თვალსაზრისს. </li></ul><ul><li>2. მსჯელობისას იყენებს </li></ul><ul><li>ციტატებს ნაწარმოებიდან. </li></ul><ul><li>3. საპირისპირო არგუმენტების </li></ul><ul><li>მოსმენისას ჩაინიშნავს ძირითადს </li></ul><ul><li>და მთავარს, რასაც შემდგომში </li></ul><ul><li>იყენებს კონტრარგუმენტებისათვის. </li></ul><ul><li>4 . აჯამებს გნსხვვებულ შეხედულებებს </li></ul><ul><li>მოცემულ საკითხზე. </li></ul>
  5. 5. <ul><li>აქტივობა . </li></ul><ul><li>1) მოტივაცია-ჯგუფებად დაყოფა3-5წთ. </li></ul><ul><li>2) დავალების მიცემა-შესრულება 15წთ. </li></ul><ul><li>ა. უკვე ნასწავლი ნაწარმოების იაკობ ხუცესის “შუშანიკის წამები ს ”კითხვა- პასუხით გამეორება. </li></ul><ul><li>ბ . ამ ნაწარმოებში სამი მთავარი გმირია: ვარსქენი, შუშანიკი, იაკობ </li></ul><ul><li>ხუცესი. ნაწარმოებში არ არის აღწერილი მათი პორტრეტები შეეცადეთ წარმოიდგინოთ თითოეული პერსონაჟისგარეგნობა, ჩაცმულობა, აღნაგობა </li></ul>
  6. 6. <ul><li>გ . ყურადღება მიაქციეთ მაღალია თუ დაბალი,მსუქანია თუ გამხდარი, ძლიერი აგებულებისაა თუ სუსტი. </li></ul><ul><li>დ. გარეგნობის აღწერისას ყურადღება უნდა გაამახვილოთ სახის მოყვანილობაზე. </li></ul><ul><li>ე. მას შემდეგ რაც დაასრულებთ პერსონაჟთა პორტრეტების აღწერას,კიდევ ერთხელ გადახედეთ ტექსტს და განსაზღვრეთ, ავტორი , რომ ყოფილიყავით რომელ ადგილას ჩაამატებდით პორტრეტების აღწერას და ა.შ . </li></ul>
  7. 7. <ul><li>3) პრეზენტაცია-15წთ. </li></ul><ul><li>4) ცხრილის შევსება-5წთ. </li></ul><ul><li>5) პროექტორი ს დახმარებით წინა მე-9 </li></ul><ul><li>კლასელი მოსწავლეების მიერ შესრულებული დავალების ჩვენება-5წთ. </li></ul>
  8. 8. <ul><li>შედეგი: </li></ul><ul><li>1. მოსწავლე წარმოადგენს აუდიტორიის წინაშე საკუთარ თვალსაზრისს </li></ul><ul><li>2. მსჯელობისას იყენებს ციტატებს ნაწარმოებიდან. </li></ul><ul><li>3 . აჯამებს განსხვავებულ შეხედულებებს მოცემულ საკითხზე. </li></ul>
  9. 9. <ul><li>გამოყებენული რესურს ები: </li></ul><ul><li>სახელმძღვანელო :ქართული ენა და ლიტერატურა, ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა. </li></ul><ul><li>საწერი ქაღალდი, მარკერი, </li></ul><ul><li>კომპიუტერი-პროექტორი . </li></ul>
  10. 10. დიდი მადლობა 2009 წელი.

×