Sorumluluk devrimi

898
-1

Published on

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi'ndeki Ders Notu

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
898
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
27
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sorumluluk devrimi

 1. 1. Sorumluluk Devrimiİş Dünyasında Başarı Gelecek KuşağınJeffrey HollenderBill Green
 2. 2. Seventh Generation Bugün Seventh Generation, geri kazanılmış kâğıt havlu ile mendilden doğada çözünebilen deterjana kadar uzanan bir dizi ev içi tüketim ürünüyle ülke çapında tanınıyor.
 3. 3. Seventh Generation Özellikleri Kendi ürünlerimizi eleştirdik. Bütün çalışanlarımıza hisselerimizden verdik. Üst düzey yöneticilerimizin maaşlarını, en son işe girenin maaşının 14 katından daha fazla olmayacak şekilde sınırladık. Burlington’daki merkezimizde köpekler dolaşıyordu. Ofislerden birini gün içi şekerleme odasına dönüştürdük. Postayla sipariş kataloğumuzun kapağında ürünlerimizin reklamını yapmak yerine, Bill Clinton ve Al Gore’u destekleyen görüntülere yer verdik. İş dünyasında değişiklik yapmak için uğraşan küçük bir şirketler grubunun parçası olarak, her zaman satıcı olmaktan çok eylemci olmayı seçtik. Şirketimizin de bulunduğu yolun üst tarafındaki Ben & Jerry’s şirketiyle birlikte, Body Shop, Patagonia ve Working Assets gibi başına buyruk şirketlerle bir araya gelip daha iyi işler çıkarma potansiyelimiz hakkında uzun saatler süren görüşmeler yaptık.
 4. 4. Triodos Bankası Geçmişiniz ne kadar kusursuz ya da iş planınız ne kadar sağlam olursa olsun, gerçekleştirmek istediğiniz proje çevreye ya da topluma olumlu katkı sağlamıyorsa, şirketinizin Triodos’tan kredi alma şansı yoktu
 5. 5. Yeni Kavramlar Değerlere bağlı yeni kuşak yöneticiler, alfa kapitalistlerin ―İşin tek işi iştir‖ düşüncesine başkaldırmıştır. Tutucu çevrelerin ―kusur‖ ve ―güvenilirlik‖ kavramları yerine, öncülerin inanılırlık ve şeffaflık anlayışı geçmektedir. ―Kurumsal sorumluluk‖ ve ―eko-verimlilik‖ gibi klişe kavramlar yerlerini ―kurumsal bilinç‖, ―kaynak bilgisi‖, ―sosyal inovasyon‖ gibi gerçek dünyayla ilgili deneyimimizi yansıtan yeni kavramlara bırakmaktadır.
 6. 6. Peter Drucker Toplumu ve dünyayı ilgilendiren her konu, doğru girişimciliği, doğru yatırımı ve doğru toplu hareketi bekleyen bir iş fırsatıdır.
 7. 7. Yeni Şirketlerin Özellikleri 1. Küresel iklim değişikliğinin yarattığı tehditlere ve fırsatlara hazırlanmaktadırlar. 2. Olumlu kurumsal tutum, şirketlerin en önemli varlıkları olan itibarları için bir tür “sigorta” işlevi görmektedir. 3. Bu şirketler üstün yetenekliler için güçlü birer mıknatıstır. 4. Çalışanların sıradışı desteğini kazanırlar. 5. Bu şirketler, kritik dış paydaşlardan geniş çaplı “faaliyet izni” için destek kazanırlar. 6. Tedarikçileriyle ilişkilerini yeniden şekillendiriyorlar. 7. Bu şirketler, “Faaliyet izni”nin yeni yetkilileri statüsündeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışma konusunda, daha üstün konumdadırlar. 8. Bu kuruluşlar, iş dünyasında yayılmaya başlayan bu yeni sorumluluk dönemine geçme isteğinden yararlanırlar.
 8. 8. Şirketlerin Yanlışları Çok fazla seçenek, çok az odaklanma (onlarca kampanya) Kafa karışıklığı (tüketiciyi anlamama) Farklı amaçlara odaklanma (çevreci ve çok yakan alternatifler bir arada) Çevrecilerle sürtüşme Yeşil kuruluşları satın alma operasyonları ama değerleri sahiplenmeme Samimiyetsiz reklamlar (Volt).
 9. 9. Sorumlu Şirketlerin Özellikleri Misyon önemli Şeffaflar Şirket bir insan topluluğu Tüketici etkileşimi ve desteği Hakiki uygulama Kurumsal bilinç
 10. 10. Organic Valley Vakası Wal-Mart’tan çekilme Çiftçileri kooperatif içinde koruma
 11. 11. Marks&Spencer Climate change Waste Sustainable Materials Fair Partner Health
 12. 12. Marks&Spencer Eleştirilerle yaşamayı öğrenin; çeşitlilikleri yaratıcılığınızı artırabilir. Rekabetçi şekilde düşünün. Misyon kendini iyi hissetme stratejisi değildir. Bir savaş planıdır. Cesur bir hedef belirleyin; insanlara daha fazlasını yapmak için ilham kaynağı olacak kadar büyük olsun. Hedefleri tanımlayın ve zaman sınırları koyun. İlerleme ancak insanların bir sonraki adımda ne olduğunu bilmesiyle sağlanır. Değerlerinizi ve amaçlarınızı duyurun. Halkın gözü önünde olmak aciliyet ve hareket getirecektir. Şirket—ve topluluk—çapında görüşmeler yürütün. Çoğu fikrin aydınlığa çıkarılması, başka iyi fikirlerin de doğma olasılığını artırır. Misyonunuzu gerçekleştirmede yardımcı olacak taraftarlar toplayın.
 13. 13. South west hava yolları İçeriden çıkan kampanyalar…
 14. 14. Second Life – Linden Labs Sevgi Makinesi (takdir sözleri merkezi) Ödüllendirme Sistemi (1000 Doları nasıl dağıtırsınız?)
 15. 15. Linden İlkeleri Şeffaflık Amaç Otonomi
 16. 16. Şeffaflık Mali şeffaflık Operasyonel Çevresel
 17. 17. Kendi Hatalarını Açıklayan Şirketler Novo nordisk Patagonia ―Kendi hatalarını açıklayan şirketlere, saldıracak pek bir şey kalmaz.‖
 18. 18. Nike Vakası Gönülsüz Uyum – çocuk iş gücü kullanımı Profesyonelleşmek-özel departman 1998 Kolektif Sorumluluk Anlayışı-Küresel standartlar
 19. 19. Sorumluluğu / sorumluluklasatmak Seventh Generation Satış Öyküsü Öykü ve deneyimler sattırır

×