Sorumluluk devrimi
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Sorumluluk devrimi

on

 • 1,202 views

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi'ndeki Ders Notu

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi'ndeki Ders Notu

Statistics

Views

Total Views
1,202
Views on SlideShare
1,202
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
21
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

Sorumluluk devrimi Sorumluluk devrimi Presentation Transcript

 • Sorumluluk Devrimiİş Dünyasında Başarı Gelecek KuşağınJeffrey HollenderBill Green
 • Seventh Generation Bugün Seventh Generation, geri kazanılmış kâğıt havlu ile mendilden doğada çözünebilen deterjana kadar uzanan bir dizi ev içi tüketim ürünüyle ülke çapında tanınıyor.
 • Seventh Generation Özellikleri Kendi ürünlerimizi eleştirdik. Bütün çalışanlarımıza hisselerimizden verdik. Üst düzey yöneticilerimizin maaşlarını, en son işe girenin maaşının 14 katından daha fazla olmayacak şekilde sınırladık. Burlington’daki merkezimizde köpekler dolaşıyordu. Ofislerden birini gün içi şekerleme odasına dönüştürdük. Postayla sipariş kataloğumuzun kapağında ürünlerimizin reklamını yapmak yerine, Bill Clinton ve Al Gore’u destekleyen görüntülere yer verdik. İş dünyasında değişiklik yapmak için uğraşan küçük bir şirketler grubunun parçası olarak, her zaman satıcı olmaktan çok eylemci olmayı seçtik. Şirketimizin de bulunduğu yolun üst tarafındaki Ben & Jerry’s şirketiyle birlikte, Body Shop, Patagonia ve Working Assets gibi başına buyruk şirketlerle bir araya gelip daha iyi işler çıkarma potansiyelimiz hakkında uzun saatler süren görüşmeler yaptık.
 • Triodos Bankası Geçmişiniz ne kadar kusursuz ya da iş planınız ne kadar sağlam olursa olsun, gerçekleştirmek istediğiniz proje çevreye ya da topluma olumlu katkı sağlamıyorsa, şirketinizin Triodos’tan kredi alma şansı yoktu
 • Yeni Kavramlar Değerlere bağlı yeni kuşak yöneticiler, alfa kapitalistlerin ―İşin tek işi iştir‖ düşüncesine başkaldırmıştır. Tutucu çevrelerin ―kusur‖ ve ―güvenilirlik‖ kavramları yerine, öncülerin inanılırlık ve şeffaflık anlayışı geçmektedir. ―Kurumsal sorumluluk‖ ve ―eko-verimlilik‖ gibi klişe kavramlar yerlerini ―kurumsal bilinç‖, ―kaynak bilgisi‖, ―sosyal inovasyon‖ gibi gerçek dünyayla ilgili deneyimimizi yansıtan yeni kavramlara bırakmaktadır.
 • Peter Drucker Toplumu ve dünyayı ilgilendiren her konu, doğru girişimciliği, doğru yatırımı ve doğru toplu hareketi bekleyen bir iş fırsatıdır.
 • Yeni Şirketlerin Özellikleri 1. Küresel iklim değişikliğinin yarattığı tehditlere ve fırsatlara hazırlanmaktadırlar. 2. Olumlu kurumsal tutum, şirketlerin en önemli varlıkları olan itibarları için bir tür “sigorta” işlevi görmektedir. 3. Bu şirketler üstün yetenekliler için güçlü birer mıknatıstır. 4. Çalışanların sıradışı desteğini kazanırlar. 5. Bu şirketler, kritik dış paydaşlardan geniş çaplı “faaliyet izni” için destek kazanırlar. 6. Tedarikçileriyle ilişkilerini yeniden şekillendiriyorlar. 7. Bu şirketler, “Faaliyet izni”nin yeni yetkilileri statüsündeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışma konusunda, daha üstün konumdadırlar. 8. Bu kuruluşlar, iş dünyasında yayılmaya başlayan bu yeni sorumluluk dönemine geçme isteğinden yararlanırlar.
 • Şirketlerin Yanlışları Çok fazla seçenek, çok az odaklanma (onlarca kampanya) Kafa karışıklığı (tüketiciyi anlamama) Farklı amaçlara odaklanma (çevreci ve çok yakan alternatifler bir arada) Çevrecilerle sürtüşme Yeşil kuruluşları satın alma operasyonları ama değerleri sahiplenmeme Samimiyetsiz reklamlar (Volt).
 • Sorumlu Şirketlerin Özellikleri Misyon önemli Şeffaflar Şirket bir insan topluluğu Tüketici etkileşimi ve desteği Hakiki uygulama Kurumsal bilinç
 • Organic Valley Vakası Wal-Mart’tan çekilme Çiftçileri kooperatif içinde koruma
 • Marks&Spencer Climate change Waste Sustainable Materials Fair Partner Health
 • Marks&Spencer Eleştirilerle yaşamayı öğrenin; çeşitlilikleri yaratıcılığınızı artırabilir. Rekabetçi şekilde düşünün. Misyon kendini iyi hissetme stratejisi değildir. Bir savaş planıdır. Cesur bir hedef belirleyin; insanlara daha fazlasını yapmak için ilham kaynağı olacak kadar büyük olsun. Hedefleri tanımlayın ve zaman sınırları koyun. İlerleme ancak insanların bir sonraki adımda ne olduğunu bilmesiyle sağlanır. Değerlerinizi ve amaçlarınızı duyurun. Halkın gözü önünde olmak aciliyet ve hareket getirecektir. Şirket—ve topluluk—çapında görüşmeler yürütün. Çoğu fikrin aydınlığa çıkarılması, başka iyi fikirlerin de doğma olasılığını artırır. Misyonunuzu gerçekleştirmede yardımcı olacak taraftarlar toplayın.
 • South west hava yolları İçeriden çıkan kampanyalar…
 • Second Life – Linden Labs Sevgi Makinesi (takdir sözleri merkezi) Ödüllendirme Sistemi (1000 Doları nasıl dağıtırsınız?)
 • Linden İlkeleri Şeffaflık Amaç Otonomi
 • Şeffaflık Mali şeffaflık Operasyonel Çevresel
 • Kendi Hatalarını Açıklayan Şirketler Novo nordisk Patagonia ―Kendi hatalarını açıklayan şirketlere, saldıracak pek bir şey kalmaz.‖
 • Nike Vakası Gönülsüz Uyum – çocuk iş gücü kullanımı Profesyonelleşmek-özel departman 1998 Kolektif Sorumluluk Anlayışı-Küresel standartlar
 • Sorumluluğu / sorumluluklasatmak Seventh Generation Satış Öyküsü Öykü ve deneyimler sattırır