Your SlideShare is downloading. ×
Fisiltinin gucu
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Fisiltinin gucu

173

Published on

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi MBA ders notu

Melih Arat'ın Yalova Üniversitesi MBA ders notu

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
173
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. Penguen ve LeviathanAkıllı Şirketler Ağızdan Ağıza Pazarlamayı NasılKullanıyorAndy Sernovitz
  • 2. Ağızdan Ağıza PazarlamanınDört Kuralı Kural #1: Ġlgi Çekici Olun Kural #2: Kolaylaştırın Kural #3: Ġnsanları Mutlu Edin Kural #4: Ġnsanların Güvenini ve Saygısını Kazanın
  • 3. Ağızdan Ağıza PazarlamanınBeş Öğesi 1. Konuşmacılar: Kim arkadaşlarına sizden bahseder? 2. Konular: Hakkınızda ne anlatırlar? 3. Araçlar: Mesajın dolaşmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? 4. Katılım: Sohbete nasıl katılmanız gerekir? 5. İzleme: İnsanlar hakkınızda ne söylüyor?
  • 4. Dürüst Ağızdan Ağıza PazarlamanınKuralları 1. Fısıltı sahtekârlık değildir. Müşterilerle ve toplumla açık, dürüst bir iletişimdir. 2. Fısıltının sahtesi işe yaramaz.Yakayı ele verirsiniz. Yakalandığınızda alacağınız tepki itibarınızı yerle bir edecektir. 3. Her türden aldatmacaya karşı çıkın. Hakiki fısıldaşmalara duyulan güveni koruyun; bir pazarlamacı olarak kendiniz ve tüketiciler olarak aileniz için. 4. Dürüstlük Üçlüsü’ne tabi olun.
  • 5. Pazarlama SöylediğinizDEĞĠLYaptığınız Şeydir
  • 6. AĞIZDAN AĞIZAPAZARLAMA MANĠFESTOSU 1. Etik her şeyden önce gelir.  7. Ġnsanlar zaten konuşuyor. Tek 2. Mutlu müşteriler en büyük seçeneğiniz sohbete katılmaktır. reklamınızdır. Ġnsanları  8. Ġlgi çekici olmazsanız görünmez mutlu edin. olursunuz. 3. Pazarlama kolaydır.  9. Bir şey konuşulmaya değer Müşterilerinizin saygısını ve değilse, yapmaya da değer tavsiyesini  değildir. kazanın. Pazarlamayı sizin için  10. Şirketinizin iyi bir hikâyesi ücretsiz yapacaklardır. olsun. 4. Harika hizmet harika  11. Ġnsanların hakkında konuşmak sohbetlere önayak olur. istedikleri bir şirkette 5. Pazarlama söylediğiniz değil,  çalışmak daha eğlencelidir. yaptığınız şeylerdir.  12. Fısıldaşmaları, işyerlerinin 6. Olumsuz fısıldaşmalar bir insanlara daha iyi davranmasını fırsattır. Dinleyin ve ders çıkarın.  sağlamak için kullanın.  13. Dürüst pazarlama daha çok para kazandırır.
  • 7. 16 Strateji 1. Hakkınızda konuşan insanları bulmak  9. Ġnternet sitenizin her sayfasına için internette gezinin. bir arkadaşına gönder formu 2. Bu sohbetlere katılmak için birini koyun. görevlendirin. Bugün başlayın.  10. Ġletilmesi kolay bir e-postaya 3. Bir blog oluşturun. özel bir teklif yerleştirin. 4.Yeni bir kural koyun: Her toplantıda  11. Gönderdiğiniz her pakete “Bu fısıldaşmaya değer mi” diye sorun. ufak bir hediye ve bir fısıltı 5. Fısıldaşmaya değer bir konu bulun.  aracı ekleyin. Basit bir şey olsun.  12. Konuşmacılarınız için özel bir 6. Ön kapınıza, insanlara arkadaşlarıyla satış yapın. konuşmalarını hatırlatacak bir şey koyun.  13. Hatalarınız için özür dileyin ve 7. Konuşmacılarınızın özel bir bültene sorunları hızlıca çözün. üye olmalarına olanak sağlayın.  14. Bir hayır kurumuyla partnerlik 8. Fısıldaşmaları izlemek için kolay bir yol kurun. seçin.  15. Beklenmedik bir şey yapın.  16. Ġyi davranın.

×