Gelişime etki eden faktörler

12,132 views
11,540 views

Published on

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
12,132
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
113
Actions
Shares
0
Downloads
43
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Gelişime etki eden faktörler

 1. 1. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLER
 2. 2. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımBireye anne ve babadan genetik yollarla (genotip) geçen özelyetenek ve özelliklerdir.- Cinsiyet,- Göz rengi,- Zeka kapasitesi,- Fiziksel özellikler,- Yaratıcılık ve düşünme kapasitesi,- Bazı kişilik özellikleri.
 3. 3. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımBireyin gelişimi kalıtım ve çevrenin etkileşiminin bir ürünüdür.Döllenme anından itibaren bu iki faktör bireyin gelişim sürecinibelirler. Yani gelişim süreci döllenmeden itibaren başlar. Babanın sperm hücresi annenin yumurta hücresini döller. Budöllenmiş yumurtaya zigot denir.Zigot, genetik yapısının 23 kromozomunu anneden 23kromozomunu babadan alır.
 4. 4. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımToplam 46 kromozomdan oluşur.Her bir kromozomda çok sayıda gen bulunur ve bu genlerçocuğun kalıtsal yapısını oluşturur.Bu genlerin 22 çifti vücut kromozomlarıdır ve otozom olarakadlandırılırlar.2 çift ise cinsiyet kromozomlarıdır ve bunlar iki tiptir.
 5. 5. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtım(xx) çifti dişi cinsiyeti (xy) kromozomları da erkek cinsiyetioluşturur.DNA ve RNA molekülleri genlerin yapısında bulunur. DNAgenetik şifreyi içerir RNA’da bu genetik şifreyi hücreye taşır.Genler baskın ya da çekinik olabilir.Baskın genler çocuğun dış görünüşünde kendini gösterir.
 6. 6. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtım
 7. 7. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımGenotip, bireyin taşıdığı ve onun kalıtsal yapısını oluşturangenlerin bileşimidir.Fenotip ise bu genetik şifrenin bireyin dış görünümünde ortayaçıkmasıdır.Kalıtım ve çevrenin birbirlerine üstünlüğü yoktur.Her ikisi etkileşim halindedir. Döllenmeden itibaren her ikisiaktif konumdadır.Fiziksel, sosyal ve kültürel çevremiz genetik yapımızla birliktegelişim sürecimizi belirler.
 8. 8. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımKROMOZOM BOZUKLUKLARI1-Down Sendromu: 23 kromozom dışında fazladan birkromozomun neden olduğu bir bozukluktur.Down sendromlu bireylerde 21. kromozom çiftinde 2yerine 3 kromozom yer alır.Bu sendrom mongolizm olarak da adlandırılır
 9. 9. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımKROMOZOM BOZUKLUKLARI2-Turner sendromu :Bu hastalık kadınlarda görülür.Bu bireylerin kromozomları 2 yerine 1’dir(“xx” olması gereken kromozom yalnızca “x”)tir.İnce buruşuk bir boyun, az gelişmiş cinsel organlar, kısabeden yapısı gibi görünümleri vardır.
 10. 10. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımKROMOZOM BOZUKLUKLARI3-Klinefelter sendromu :Erkeklerde görülen kromozom bozukluğudur.Erkeklerde görülen “xy” kromozomları “xxy” şeklindeolmasıyla 46 kromozom yerine 47 kromozomdan oluşur.Bu durumda sperm üretmeyen küçük testisler vardır.Az gelişmiş ikincil cinsiyet vardır.
 11. 11. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERKalıtımKROMOZOM BOZUKLUKLARI4-Fenilketonurya :Bu bozukluk kromozom bozukluğundan değil; fenilalininadında protein enziminin yokluğuna yol açan çekinik birgenin organizmaya geçmesi ile oluşur.Tedavi mümkündür.
 12. 12. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERÇevreDöllenmeden itibaren, insanın içinde yaşadığı veetkilendiği tüm dış uyarıcılar çevreyi meydana getirir.Çevre doğum öncesi, esnası ve sonrası tüm durumlarıkapsar.Çevre ile kazanılan bazı özellikler şunlardır:- Bazı fiziksel görünüm özellikleri,- Zekanın kullanım oranı,- Dil gelişimi,- Yetişme tarzı,- Eğitim düzeyi,- Alışkanlıklar, tavırlar ve sosyal davranışlar,- Bazı kişilik ve karakter özellikleri.
 13. 13. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERÇevreÇevresel faktörlerin Üç temel kaynağı vardır:Doğum Öncesi Faktörler: Annenin yaşı, beslenmesi,kan grubu, zararlı alışkanlıkları, hamilelikte geçirdiğihastalıklar, radyasyon.Doğum Sırası Faktörleri: Erken-Geç doğum, Sağlıksızortam, Doğum sırasındaki olaylar.Doğum Sonrası Faktörler: Bebeğin ve Anneninbeslenmesi, Bebeklik hastalıkları, iklim, Kardeş sayısı,Kazalar, aldığı Eğitim, Anne-Babanın çocuk yetiştirmetarzı, Kitle iletişim araçları, Ailesel ve sosyal koşullar,Ekonomik ve kültürel koşullar…
 14. 14. GELİŞİME ETKİ EDEN FAKTÖRLERZamanGelişim döneminde kalıtım ve çevrenin özellikleri ilebirlikte yeniliklerin ve değişimlerin oluşturduğu zamanbölümüdür. Gelişimi etkileyen en önemli faktörlerdendir.Mesela “Kuşak Çatışması” denen olgu buna bağlıdır.Tarihsel zaman, gelişim döneminde kalıtım ve çevreninözellikleri ile birlikte içinde bulunulan zamanın getirdiğiyeniliklerin ve değişimlerin oluşturduğu kısmı ifade eder.Örneğin;Marmara depremi sonrası çocukların oyuntarzlarındaki değişiklikler vb.

×