Saa e-kodanikuks

496 views

Published on

Published in: Business, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
496
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Saa e-kodanikuks

  1. 1. Saa e-kodanikuks MariLiis Rebane
  2. 2. Hangi ID-kaart Isikut tõendava dokumendi saamiseks tuleb esitada taotlus Kodakondsus- ja Migratsiooniametile (KMA). Lihtne ja mugav on saata dokumendi taotlus KMA-le posti teel. Seda võimalust saavad kasutada inimesed, kellele on kunagi varem KMA poolt dokument väljastatud. Kui isikut tõendavat dokumenti taotletakse esmakordselt, tuleb pöörduda KMA teenindusbüroosse. NB! Kui esitate Kodakondsus- ja Migratsiooniametile mõne dokumendi koopia, peate koopia vastavust originaaldokumendile kinnitama oma allkirjaga koopia igal andmetega leheküljel. Allkirjale lisatakse allkirja andmise kuupäev. ID-kaardi ja/või passi taotluse KMA-sse jõudmisest dokumendi väljastamiseni kulub kuni 30 päeva.
  3. 3. Kuidas kasutada? ID-kaardi elektroonseks kasutamiseks on vaja: ID-kaarti koos PIN-koodidega; internetiühendusega arvutit; kaardilugejat; ID kaardi tarkvara Kaart pane lugejasse enne teenuse kasutamist ning jäta see lugejasse kogu teenuse kasutamise ajaks. Teenuste kasutamisel on vaja sisestada PIN-koodid.
  4. 4. Hangi kaardilugeja ID-kaardi lugejat võid küsida oma pangakontorist või arvutipoest. ID-kaardi lugeja on seadeldis, mis ühendatakse arvuti külge ja mis quot;oskabquot; ID-kaardi kiibil olevat infot lugeda. Ilma selle seadmeta ei ole võimalik e-kodanikuks saada. Kaardilugejad jagunevad peamiselt järgmistesse liikidesse: USB-kaardilugeja - käib juhtmega arvuti USB-pesasse; PCMCIA-kaardilugeja - käib sülearvutite PCMCIA-pesasse; sisemine kaardilugeja - see on mõnedesse arvutitesse sisse ehitatud. Enamikule arvutikasutajatele sobib täiesti nn tavaline (ehk USB-) kaardilugeja. Selle lugejatüübi eeliseks on suur töökindlus ja soodne hind. Sülearvuti kasutajatele võib aga tunduda tüütu ühte lisanduvat seadet kaasas kanda.
  5. 5. Pin kadunud? ID-kaardi ga koos saab iga kasutaja ümbriku autoriseerimiskoodidega. PIN1-kood võimaldab oma isikut elektrooniliselt tuvastada, PIN2- kood anda digiallkirja. PUK-koodi abil saab avada lukustunud PIN-koode. Hoia oma PIN-koode hoolikalt ning ära anna neid mitte kellelegi! Kui PIN-koodid satuvad koos ID-kaardiga pahatahtliku inimese kätte, on tal võimalik esineda internetis Sinuna ning anda Sinu eest juriidiliselt siduvat digiallkirja! Kui oled oma PIN-koodid kaotanud või unustanud, saad uue koodiümbriku kas Kodakondus- ja Migratsiooniameti teenindusbüroost või pangakontorist. KMA-st saab uued PIN-koodid tasuta, pangakontoris peab maksma teenustasu (30 krooni).
  6. 6. Tänan tähelepanu eest.

×