Maria Kownacka

875 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
875
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
30
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Maria Kownacka

 1. 1. Maria Kownackaurodziła się 11 września 1894 roku w Słupie kołoKutna, a zmarła 27 lutego 1982 rokuw Warszawie. Była autorką popularnego „Plastusiowegopamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dziecipowieści, opowiadań, wierszy, utworówscenicznych i słuchowisk radiowych.Była także nauczycielką, bibliotekarkąi działaczką społeczną. W czasach okupacjihitlerowskiej prowadziła tajne nauczaniedla dzieci, a w czasie powstania warszawskiegowspółredagowała pisemka dla dzieci.Po wojnie w 1950 r. zajęła się wyłącznie pracąliteracką. Maria Kownacka poza pisaniempięknych wierszy tkała gobeliny, robiła biżuterięz miedzi, bardzo lubiła obserwować ptaki.
 2. 2. Twórczość Marii Kownackiejwypełniają książki, w których pisarka odwołuje się do przeżyć, doświadczeńi wyobraźni dziecka. Ukazuje w nich tradycyjne zabawy dziecięce. Wraca do własnychwspomnień z dzieciństwa. Uczy przyjaźni i miłości do świata przyrody. Kształci kulturęuczuć, wrażliwość moralną i poczucie piękna. Ze szczególnym upodobaniem podejmujeproblemy rodzinne oraz sprawy z codziennego życia dzieci.
 3. 3. to książka, w której o wszystkichzdarzeniach opowiada Plastuś,mały ludzik z plasteliny, któregoulepiła Tosia.Plastuś mieszka w piórniku, dziękiczemu może obserwować świat,a nawet uczestniczyćw wielu zabawnych, szkolnychprzygodach.
 4. 4. opowiadają o przygodach bocianaKajtka, który ze względu na złamaneskrzydło nie mógł odleciećdo ciepłych krajów i został przygarniętyprzez państwa Orczyków.
 5. 5. to zbiór 14 opowiadań, w którychporuszane są w zabawny sposóbtak ważne zagadnienia jakhigiena osobista czy szanowaniepodręczników.
 6. 6. to książka, w której Plastuś odwiedzaulepione przez Tosię gospodarstwowiejskie. Opiekuje się tamzwierzętami, poznaje mieszkańcówogrodu i zaprzyjaźnia się z leśnymkrasnalem.
 7. 7. to książka o dzieciństwie i zabawachw ogrodzie.Składają się na nią wiersze, w którychsłychać śmiech dzieci, szczekanie psai śpiew ptaków.
 8. 8. to zbiór opowiadań dla najmłodszych:„Jak wół do karety”,„Jak kura na pieprzu”,„Jak mysz pod miotłą”,„Jak dziura w moście”,„Jak kwiatek do kożucha”,„Jak kura patykiem”,„Jak u Pana Boga za piecem”,„Jak pies na płocie”.
 9. 9. to książka o Ewie i Tomku, mieszkającychw gajówce na Leszczynowej Górce. Razemz nimi poznajemy las i zaprzyjaźniamy się z jego mieszkańcami.
 10. 10. to historia małego jelonka, którymzaopiekowała się gromadka dzieci.Na tle pięknej przyrody ukazane sąprzygody zwierzęcia znalezionegoi wychowywanego przez ludzi.
 11. 11. Wybór Marii Kownackiej na patronkę naszej szkoły nie był rzeczą przypadku.Pisarka ze względu na charakter swej twórczości jest bliska sercu każdegodziecka. Była wielkim przyjacielem dzieci, nie tylko w twórczości literackiej,ale również w życiu codziennym. Prostymi słowami umiała mówić o tym, co w życiu najważniejsze: ,,Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.”
 12. 12. AUTOR:Klaudia Polasińska

×