Fryderyk Chopin

1,201 views
1,098 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,201
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
29
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Fryderyk Chopin

  1. 1. FRYDERYK CHOPIN PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT 22 LUTEGO 1810 ROKU O GODZINIE 18 W ŻELAZOWEJ WOLI. DZIEŃ TEN WYPADAŁ W CZWARTEK. FRYDERYK BYŁ SYNEM MIKOŁAJA CHOPINA ORAZ JUSTYNY KRZYŻANOWSKIEJ I MIAŁ TRZY SIOSTRY - LUDWIKĘ, IZABELĘ I EMILIĘ. KIEDY CHŁOPIEC MIAŁ PÓŁ ROKU, RODZINA PODJĘŁA DECYZJĘ O PRZEPROWADZCE DO WARSZAWY. FRYDERYK I JEGO SIOSTRY MIELI BARDZO SŁABE ZDROWIE, WYJĄTEK STANOWIŁA LUDWIKA, KTÓRA WIODŁA PRYM WŚRÓD RODZEŃSTWA. TO WŁAŚNIE ONA UCZYŁA MAŁEGO FRYCKA CZYTAĆ I PISAĆ. ONA RÓWNIEŻ, WIDZĄC ŻE CHŁOPCA BARDZO CIĄGNIE DO FORTEPIANU, PIERWSZA POKAZYWAŁA MU, JAK POWINNO SIĘ NA NIM GRAĆ. DZIĘKI NIEJ FRYDERYK POTRAFIŁ JUŻ ZAGRAĆ PROSTE MELODIE, KTÓRE USŁYSZAŁ. KIEDY CHŁOPIEC SKOŃCZYŁ PIĘĆ LAT, ZAMIAST LUDWIKI ZACZĘŁA UCZYĆ GO MATKA, JEDNAK BARDZO SZYBKO OKAZAŁO SIĘ, ŻE I ONA NIE JEST W STANIE NAUCZYĆ GO ZBYT DUŻO. JUŻ W WIEKU SZEŚCIU LAT FRYDERYK NIE TYLKO BEZBŁĘDNIE POTRAFIŁ ZAGRAĆ MELODIE, KTÓRE WYKONYWAŁA JEGO MATKA, ALE SAM OZDABIAŁ JE DODAJĄC WŁASNE MODULACJE. WTEDY JEGO RODZICE PODJĘLI DECYZJE O ZATRUDNIENIU ZAWODOWEGO MUZYKA, KTÓRY BĘDZIE UDZIELAŁ CHŁOPCU PRYWATNYCH LEKCJI. WYBÓR PADŁ NA WOJCIECHA ŻYWNEGO, ZNANEGO I CENIONEGO PEDAGOGA. JEGO POJAWIENIE SIĘ W DOMU CHOPINÓW ROBIŁO NA DZIECIACH Z PEWNOŚCIĄ OLBRZYMIE WRAŻENIE.
  2. 2. KIEDY FRYDERYK MIAŁ SIEDEM LAT, PO RAZ PIERWSZY ZASŁYNĄŁ JAKO KOMPOZYTOR. OTÓŻ JEDNA Z WARSZAWSKICH GAZET quot;PAMIĘTNIK WARSZAWSKIquot;, WYDAŁA quot;SPIS DZIEŁ POLSKICH WYDANYCH W ROKU 1817quot;, GDZIE ZNALAZŁ SIĘ JEDEN Z PIERWSZYCH POLONEZÓW CHOPINA. FAKT TEN RAZEM Z LICZNYMI PLOTKAMI O MAŁYM GENIUSZU KRĄŻĄCYMI PO STOLICY PRZYCZYNIŁ SIĘ DO ZAPROSZENIA MŁODEGO WIRTUOZA DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONCERCIE DOBROCZYNNYM. JEGO GRA TAK ZACHWYCIŁA SŁUCHACZY, ŻE OD TEJ PORY NIEMAL CODZIENNIE BYŁ ON ZAPRASZANY PRZEZ WARSZAWSKĄ ARYSTOKRACJE DO SALONÓW, BY TAM MÓGŁ WYKONYWAĆ SWOJE- SŁYNNE JUŻ - IMPROWIZACJE NA PRYWATNYCH KONCERTACH.
  3. 3. UWARUNKOWANIA HISTORYCZNE W OBYDWU WSPOMNIANYCH WYŻEJ ZNACZENIACH DAŁY O SOBIE ZNAĆ WYRAŹNIE JUŻ W MŁODZIEŃCZYCH LATACH CHOPINA SPĘDZONYCH W WARSZAWIE. LATA DWUDZIESTE XIX WIEKU TO OKRES SZCZEGÓLNY DLA STOLICY KRÓLESTWA POLSKIEGO ZACHOWUJĄCEGO JUŻ TYLKO POZORY SYSTEMU KONSTYTUCYJNEGO I SWOBÓD OBYWATELSKICH POD RZĄDAMI WIELKIEGO KSIĘCIA KONSTANTEGO, NAMIESTNIKA CARA MIKOŁAJA I. CHOPIN - JAKO ŚWIADEK ÓWCZESNEJ HISTORII - NIE MÓGŁ NIE DOSTRZEC CZY NIE ODCZUĆ NARASTAJĄCEJ W WARSZAWIE FALI SPRZECIWU WOBEC ROSYJSKIEGO ZABORCY, WYRAŻAJĄCEJ SIĘ W DZIAŁALNOŚCI TAJNYCH STOWARZYSZEŃ, TAKICH JAK TOWARZYSTWO PATRIOTYCZNE KIEROWANE PRZEZ SEWERYNA KRZYŻANOWSKIEGO I KS. ANTONIEGO JABŁONOWSKIEGO. JESZCZE BLIŻSZE MOGŁY BYĆ CHOPINOWI IDEAŁY I DĄŻENIA KRĘGU MŁODZIEŻY ZE SZKOŁY PODCHORĄŻYCH PIECHOTY POD WODZĄ PPOR
  4. 4. ZMARŁ 17 PAŹDZIERNIKA 1849 ROKU O GODZINIE 2 W NOCY, W SWOIM OSTATNIM PARYSKIM MIESZKANIU PRZY PLACE VENDOME . JEGO POGRZEB ODBYŁ SIĘ 30 PAŹDZIERNIKA I WYKONANO WTEDY REQUIEM MOZARTA, DWA PRELUDIA ORAZ MARSZ ŻAŁOBNY W SONATY B- MOLL CHOPINA. ZOSTAŁ POCHOWANY NA PARYSKIM CMENTARZU PERE-LACHAISE , A JEGO SERCE LUDWIKA ZABRAŁA DO POLSKIE, GDZIE ZOSTAŁO WMUROWANE W FILAR KOŚCIOŁA ŚW. KRZYŻA W WARSZAWIE. W JEGO POGRZEBIE UCZESTNICZYLI NAJWAŻNIEJSI PRZEDSTAWICIELE ARYSTOKRACJI A TAKŻE ARTYSTYCZNEGO ŚWIATA PARYŻA. WIEŚĆ O ŚMIERCI KOMPOZYTORA SZYBKO ROZNIOSŁA SIĘ PO CAŁEJ POLSCE I OKRYŁA JĄ ŻAŁOBĄ. BYŁ TO BOWIEM KOMPOZYTOR, KTÓRY W CZASIE, GDY OJCZYZNY NIE BYŁO NA MAPIE, GŁOSIŁ JEJ PIĘKNO I NIEPODLEGŁOŚĆ POPRZEZ SWOJĄ MUZYKĘ.

×