Ako si Buyog atong suruyon
ang kamirkaduhan
aron masayran ang presyo
sa mga palaliton karon
andam na ba kamo?
Melon
Php. 30.00/kg.
Kapayas
Php. 20.00/kg
Saging
Php. 30.00/kg
Mangga
Php. 50.00/kg
Atong Ta-awon ang presyo sa Mga Pruta...
Bugas nga naghatag og kabaskog
sa atong kalawasan
Karne nga naghatag
protina sa atong kalawasan.
Make it a habit to read the label of theMake it a habit to read the label of the
product before buying. Check theproduct b...
Make it a habit to read the label of theMake it a habit to read the label of the
product before buying. Check theproduct b...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Tito

443
-1

Published on

project - Enhancement Training LF 2010 - Mindanao

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
443
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tito

  1. 1. Ako si Buyog atong suruyon ang kamirkaduhan aron masayran ang presyo sa mga palaliton karon andam na ba kamo?
  2. 2. Melon Php. 30.00/kg. Kapayas Php. 20.00/kg Saging Php. 30.00/kg Mangga Php. 50.00/kg Atong Ta-awon ang presyo sa Mga Prutas og Utanon Prutas og Utanon nga naghatag sa sustansiya Og bitamina sa atong kalawasan. Kalabasa Php. 30.00/kg. Karots Php. 25.00/kg Mais Php. 32.00/kg Kamatis Php. 40.00/kg
  3. 3. Bugas nga naghatag og kabaskog sa atong kalawasan
  4. 4. Karne nga naghatag protina sa atong kalawasan.
  5. 5. Make it a habit to read the label of theMake it a habit to read the label of the product before buying. Check theproduct before buying. Check the product or food before you buy it.product or food before you buy it. Compare the prices of the productsCompare the prices of the products with other products before buying themwith other products before buying them to help save money. A good way ofto help save money. A good way of doing this is computing for the unitdoing this is computing for the unit prices and comparing them.prices and comparing them. Always consider the quality of theAlways consider the quality of the product you are buyingproduct you are buying.. Daghan na ba ang inyong nasayran sa pagpamalit Babay... Ako sa adtoon ako mga kauban
  6. 6. Make it a habit to read the label of theMake it a habit to read the label of the product before buying. Check theproduct before buying. Check the product or food before you buy it.product or food before you buy it. Compare the prices of the productsCompare the prices of the products with other products before buying themwith other products before buying them to help save money. A good way ofto help save money. A good way of doing this is computing for the unitdoing this is computing for the unit prices and comparing them.prices and comparing them. Always consider the quality of theAlways consider the quality of the product you are buyingproduct you are buying.. Daghan na ba ang inyong nasayran sa pagpamalit Babay... Ako sa adtoon ako mga kauban

×